I Salon ART.UPCYKLING.PL.

od 7 do 20 maja 2013
Rondo Sztuki

I Salon ART.UPCYKLING.PL.
Wernisaż: 7 maja (wtorek), godz. 18:00
Wstęp wolny.

UPCYKLING *– W TYM RZECZ!

1 Salon ART.UPCYKLING.PL organizowany jest z myślą o Tych, którzy w upcyklingu znajdują inspirację, pomysł na życie, pracę, twórczą ekspresję, czy po prostu sposób na ubarwienie sobie codzienności. To takim osobom oddajemy przestrzeń katowickiego Ronda Sztuki, otwartą na pomysłowość, wrażliwość i oryginalność.
Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego Salon ma zachęcić zarówno twórców, jak i odbiorców.
Podczas trwającego przez dwa tygodnie Salonu zaprezentowane zostaną prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. W ich rękach zwykłe przedmioty przestają być zwykłymi przedmiotami. Wyjęte ze swojego naturalnego otoczenia, pozbawione starych znaczeń zyskują nowe funkcje i działanie.
Manipulacja przedmiotem i jego kontekstem nie jest nowym zjawiskiem.
Pojawiło się w sztuce na początku XX wieku, a proces adaptowania przedmiotów codziennego użytku, śmieci, rzeczy znalezionych czy jednorazowych stał się znakiem czasów.
Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odnawianie i przerabianie to również stary jak świat efekt konieczności, wynikającej z niedostatku, a nie tylko artystycznej kontestacji czy buntu.
Jak większość zjawisk kulturowych „upcykling” stanowi odzwierciedlenie rozlicznych procesów, które przenikają się i w różnych punktach na mapie mają wiele twarzy.
Wpisuje się w kierunek działań zmierzających w stronę zrównoważonego projektowania - filozofii odpowiedzialności za środowisko naturalne, ograniczania konsumpcji w myśl „zrównoważonego” rozwoju społeczeństwa.
Jest odpowiedzią twórców na wszechobecny zalew naśladownictwa i tandety produkowanej bezmyślnie i wdzierającej się zewsząd i wszędzie również do designerskich wnętrz i magazynów upowszechniających tzw. dobry styl.
W sensie estetycznym nie ma wbrew pozorom wiele wspólnego z szarością i brudem śmietnika. To eksplozja radośnie powstających przedmiotów użytkowych, obrazów i różnych form przestrzennych, które sygnalizują pragnienie powrotu do harmonii.

Wśród wystawionych na Salonie projektów zobaczymy m.in. biomorficzne struktury Tomasza Wójcika (Wytwórnia 21), fotel z plastikowej beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy fotel ze starej budki telefonicznej zespołu CablePower. Będziemy podziwiać skomplikowane kompozycje z odpadów biurowych autorstwa Roberta Dudka, pojawi się iluzoryczna instalacja sufitowa Aleksandry Zaorskiej wykonana z odpadów technologicznych. Zobaczymy niekonwencjonalne zestawienia np. fotel z siedziskiem i oparciem z nart Magdaleny Rusak i Krzysztofa Lipińskiego czy wieszak z obcasów Magdaleny Falkiewicz. Ponadto akcesoria kuchenne, biżuterię, lampy....
Odwiedzający wystawę będą mieli szansę wziąć udział w warsztatach, podczas których zaproszeni twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. Propozycja jest różnorodna, skierowana dla dorosłych i dla dzieci.
Będzie można urozmaicić swoją wiedzę i przełamać przyzwyczajenia w wielu obszarach.
Fotografujący przekonają się jak może działać upcyklingowe studio fotograficzne, zobaczymy też niestandardowe metody tworzenia biżuterii, ubiorów, rozmaitych drobnych przedmiotów, orgiami, a nawet fryzur. W naszym założeniu zabawa przeplata się ze zdobywaniem wiedzy dlatego również naukowcy opowiedzą o ciekawych zjawiskach związanych z odpadami i z tym jak sobie z nimi radzić.
Wystawie i warsztatom towarzyszyć będą inne wydarzenia m.in. projekcje krótkich filmów poświęconych tematyce upyklingowej oraz spotkania z twórcami urozmaicone projekcjami slajdów.
Gość z zagranicy - Veronika Zapletalova – czeska rzeźbiarka i fotograf zaprezentuje podczas wieczoru autorskiego cykl fotografii pt.: Chatařství opublikowany w książce pod tym samym tytułem. Będzie to obszerny dokument fotograficzny pokazujący czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych.
W Noc muzeów wyemitowany zostanie nominowany do Oskara dokumentalny film „Śmietnisko” (reż. Lucy Walker, Karen Harley) opowiadający o znanym artyście brazylijskiego pochodzenia, który wyjeżdża na największe śmietnisko świata w Rio de Janeiro i tam realizuje wielkoformatowy projekt artystyczny z udziałem „catadores”.

* - Upcykling (spolszczona wersja terminu upcycling) oznacza proces przetwarzania materiałów, odpadów i rzeczy zużytych lub niepotrzebnych, które zwykle trafiają na śmietnisko – w produkty pełnowartościowe.
To umiejętność nadawania przedmiotom nowej funkcji użytkowej lub wartości artystycznej w stosunku do ich pierwotnego przeznaczenia. Upcykling może też być zabawą, sposobem na rozwijanie wyobraźni i przełamywanie schematów.
Terminu „upcycling” po raz pierwszy użyto w 1994 roku. Jego idea została później opisana przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta w książce pt. Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (2002). Autorzy publikacji stwierdzili, że celem upcyclingu jest zapobieganie marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów poprzez wykorzystywanie już istniejących, co może ograniczyć konsumpcję nowych, nieprzetworzonych surowców i w rezultacie spowoduje redukcję zużycia energii, zanieczyszczenia powietrza i wody oraz emisji gazów cieplarnianych.

SWOJE PRACE NA WYSTAWIE POKAŻĄ:
Kasia Barc (KreatywnaKasia)
Karolina Chmiel
Robert Dudek
Ekoista
Magda Falkiewicz
Aleksandra Grabara (Padupadu)
Stefania Jablońska
Joanna Jagusztyn
Andrzej Kania (KiteDesign)
Bogdan Kosak
Maja i Marek Kostykiewicz (CablePower)
Agnieszka Krasowska & Adam Maroszek (Modern Line)
Wiola Kurtok
Dorota Kwiecień
Krzysztof Lipiński (UPdeco)
Agnieszka Lisiecka-Legierska
Agnieszka Markiewicz-Burek (Taaagu)
Ewa Michalska
Aleksandra Munzar (Dolce Luce)
Katarzyna Nowak
Jolanta Ogrodzka
Maciek Pawelski (Zetpete Dizajn)
Paulina Paździera
Małgorzata Pękala (Małgorzata Pękala Design)
Patrycja Pyzalska (Padupadu)
Robert Pludra i Jakub Sobiepanek
Martyna Rusak (UPdeco)
Patka Smirnow
Jakub Sobiepanek
Kamil Śliwka
Spokostudio
Studio 6x6
Konstancja Tanjga
Barbara Turska-Knyziak (Barborka Dizajn)
Tomek Wójcik (Wytwórnia 21)
Anna Zagórska
Aleksandra Zaorska
Justyna Żak

Patroni medialni: