„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” 8 Edycja

od 31 maja do 9 lipca
Rondo Sztuki

wernisaż 31.05 o 16:00
Galeria +

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” 8 edycja jest autorskim i spójnym koncepcyjnie wydarzeniem organizowanym w trybie dwuletnim przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest to święto ilustracji dla dzieci, które pokazuje różnorodne podejście i szerokie spektrum technik oraz ogrom wyobraźni twórczyń i twórców tworzących książki dla dzieci. Nowoczesność i tradycja, sztuka i projektowania, minimalizm i rozbuchana forma współtworzą oryginalny punkt wyjścia do realizacji książek, które mają zachęcić dzieci do czytania i wyrobienie w nich nawyku czytania. A wiadomo, że dziecko jest bardzo krytycznym czytelnikiem więc poprzeczka jest postawiona wysoko. W ilustracji dla dzieci ważne są więc nieszablonowe rozwiązania projektowe i estetyczna dbałość o szczegóły. Głównym założeniem KDZ – zacznijmy od dzieci jest promocja młodych twórców na rynku wydawniczym, co realizuje się głównie poprzez szereg wystaw – pokonkursową, Mistrza Polskiej Ilustracji oraz ilustratorów młodego pokolenia – eksponujących współczesne tendencje w projektowaniu ilustracji dla dzieci – od debiutujących do uznanych jej twórców. Służą temu także warsztaty umożliwiające doskonalenie umiejętności studentów pod opieką praktyków i przygotowujące ich do wejścia na rynek wydawniczy. Aktualna edycja konkursu trwa etapowo w terminach do 31 marca oraz do 6 maja br. Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie

Laureatami międzynarodowego konkursu Książka Dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci byli dotychczas m.i.n. : Nina Budzyńska, Kacper Greń, Tzu-Chun Chang, Hanna Łupińska, Nico Tracey, Zosia Frankowska.

Wystawy Mistrza Ilustracji do tej pory były poświęcone twórczości: Janoscha, Bohdana Butenki, Józefa Wilkonia, Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo.

Podczas zbiorowej wystawy współczesnej polskiej ilustracji – Tu czy tam? – zostali zaprezentowani Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski.

Tradycyjnie konkursowi i wystawom towarzyszy też konferencja.

Kuratorka wystawy: dr Anna Machwic, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Informacje na temat wydarzenia: https://asp.katowice.pl/uczelnia/wydarzenia/ksiazka-dobrze-zaprojektowana-zacznijmy-od-dzieci/aktualna-8-edycja-konkursu