Jazzowa Asocjacja Zabrze


Stowarzyszenie Muzyczne Jazzowa Asocjacja Zabrze to prawie piętnaście lat działania, promowania szeroko pojętej kultury muzycznej w Zabrzu i na Śląsku. Asocjacja kojarzona jest głównie z JAZ Festiwalem Muzyki Improwizowanej odbywającym się w Zabrzu i innych miastach aglomeracji śląskiej.

Inne ślady jej działalności to również legendarny, już niestety nieistniejący klub JAZ w budynku Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie przez prawie dwa lata w połowie lat dziewięćdziesiątych dzięki zapałowi właścicieli klubu i członków asocjacji odbyło się przeszło dwieście koncertów.
Asocjacja współdziała również z festiwalem Ars Cameralis w organizowaniu koncertów m. in.: Chopin i Jazz, British Fusion Jazz Festiwal i wielu innych zdarzeń muzycznych.
JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej odbywający się corocznie na przełomie maja i czerwca to wydarzenia podczas którego mieliśmy okazję gościć całą plejadę znakomitych muzyków i gwiazd z polskiej sceny jazzowej i okolic, takich jak Tomasz Stańko, Leszek Możdzer, grupa Miłość czy Adam Pierończyk. jak i nowych poszerzających przestrzeń pomiędzy różnymi gatunkami muzyki wykonawców - koncerty zespołów Robotobibok, Babba, Elektrolot i Pulsarus.
Muzyka improwizowana w szerokim tego słowa znaczeniu pojawiła się na scenie podczas koncertów Orkiestry AUKSO wspólnie z zespołem VooVoo, niemieckej sceny muzycznej – Realtime Research, SSH czy Barbary Morgenstern. Gościł u nas również czarny, amerykański blues, muzyka folkowa Kapeli ze Wsi Warszawa i ukraińskiej formacji Burton.
Koncerty plenerowe w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu Kończynach to już muzyczne święto dla wielu towarzyszących nam od lat wiernych widzów.
Kiedyś graliśmy na dużej scenie Teatru Nowego w Zabrzu, od paru lat korzystamy z gościnności przyjaciół z firmy Demex i Koplani Sztuki. Kocerty i multimedialne spektakle w starej markowni koplani „Ludwik”stały się już miejscami znanymi nie tylko na Śląsku. Można zarykować stwierdzenie, że miejsce to wręcz kultowe.
Wiele imprez miało miejsce również w innych miastach naszej aglomeracji; Katowicach, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Tarnowskich Górach. Międzynarodowy charakter naszych spotkań to między innymi goście z Niemiec, USA ( 29th Street Saxophone Quartet, Chuck Mangione czy Randy Brecker z zespołem) , Czech i Słowacji, wspomniani już goście z Ukrainy czy też Wielkiej Brytanii ( Gilad Atzmon, Djago Bates, Andy Shepard i Courtney Pine ) i Hiszpanii - porywający koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołu Rafaela Cortesa w MOKu. To tylko część z wiele koncertów które zapadły w pamięć naszym widzom. Stowarzyszenie ciągle poszukuje i realizuje nowe pomysły muzyczne i innego rodzaju zdarzenia artystyczne. Organizacyjne do takich należy współpraca z Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i pomoc w realizacji programu w nowo otwartym Rondzie Sztuki w Katowicach.
Zapraszamy do galerii fotograficznej z poprzednich JAZ-Festiwali:
>>> Jaz Festiwal 2002
>>> Jaz Festiwal 2004
>>> Jaz Festiwal 2005