REkoNESANS malarstwa

2007-03-28 - 2007-04-30
Galeria+

Galeria:
Rekonesans

Wystawa w galeriach:
Górnośląskiego Centrum Kultury – galeria Engram, galeria Sektor I, galeria Piętro Wyżej - 30.03.2007-20.05.2007

Rondo Sztuki (ASP Katowice) - 30.03.2007-30.04.2007
biurowiec Altus - 30.03.2007-30.04.2007

Wystawa Rekonesans malarstwa prezentuje aktualne i najważniejsze tendencje w polskim malarstwie współczesnym oraz w dyscyplinach pokrewnych.
W rezultacie podziału ekspozycji na osobne przestrzenie wystawiennicze wystawa prezentuje czytelny podział na tendencje malarskie, strategie artystyczne i różnorodność przedsięwziętej problematyki. W tym rozumieniu jest to pokaz jednorazowy i niepowtarzalny. Zestaw zaproponowanych twórców zapewnia najwyższy artystyczny poziom ekspozycji.

Nazwę Rekonesans malarstwa należy rozumieć dwojako:

REKONESANS MALARSTWA – uporządkowany przegląd, dyskusja i podsumowanie osiągnięć współczesnego malarstwa polskiego. Prezentacja zmian w estetyce malarstwa i tematów wywołanych przez transformację w sferze społecznej oraz ekonomicznej.

RENESANS MALARSTWA – refleksja nad powrotem do tradycyjnych mediów i malarskich środków obrazowania po dynamicznym rozwoju i modzie na realizację za pomocą mediów elektronicznych. Chodzi tu również o renesans tradycyjnych tropów malarskich wśród artystów i zwiększone zainteresowanie malarstwem ze strony odbiorców, do którego odwołuje się nazwa wystawy, czyli renesans fascynacji obrazami. Pojęcie renesansu wskazuje również na dyskusję, jaka toczy się między malarzami odnoszącymi się do rzeczywistości (konkret) a zainteresowanych samą ideą malarstwa (abstrakcja).

Zaobserwowane w Polsce tendencje stanowią reperkusję stanu i kondycji sztuki europejskiej i światowej. Wystawa włącza polskich artystów w szerszą dyskusję, pozwala polskim odbiorcom poznać tendencje panujące w malarstwie i sztuce współczesnej.


GALERIA SEKTOR I (GCK)

Redefinicja malarstwa
Przestrzeń prezentacji prac na nowo konstruujących idee malarstwa i malarskości, a zatem reprezentujących świat malarstwa po malarstwie.
Rafał Bujnowski, Wojciech Łazarczyk, Leszek Lewandowski, Kamil Kuskowski, Tomasz Ciecierski, Bogna Burska

Remitologizacja ikony
Przestrzeń prezentacji prac odwołujących się do funkcjonujących w dziejach sztuki klisz ikonograficznych, a powtórnie nadających im nowe znaczenia informacyjne i kulturowe.
Stanisław Koba, Grzegorz Sztwiertnia, Ryszard Grzyb, Ania Witkowska, Paweł Książek, Andrzej Tobis


GALERIA ENGRAM (GCK)

Relatywizacja medium
Przestrzeń prezentacji prac odwołujących się do malarstwa z punktu widzenia innego medium – np. wideo, grafiki lub fotografii
Oskar Dawicki, Marek Glinkowski, Karolina Kowalska, Anita Pasikowska, Rafał Bujnowski, Szymon Kobylarz


GALERIA PIĘTRO WYŻEJ (GCK)

Reinterpretacja ciała
Przestrzeń prezentacji prac nawiązujących do problematyki ciała i cielesności. Wizerunek może tutaj odwoływać się do cielesności, ale także dystansować się od niej i ustanawiać nowy rodzaj postrzegania ciała – poprzez ironię, szkicowość albo kontekst.
Wojciech Ćwiertniewicz , Agata Bogacka, Wojciech Kubiak, Łukasz Skąpski

Rekonstrukcja świata przedstawionego
Przestrzeń prezentacji prac odwołujących się do świata rzeczywistego jako przeciwwagi rzeczywistości wirtualnej. Jednocześnie jest to obszar prezentacji prac „ocalających” realność, a także – poprzez zabieg powtórzenia – reprodukujących rzeczywistość, jako alternatywny świat bytów wirtualnych.
Jadwiga Sawicka, Bettina Bereś, Jacek Rykała

Reaktywacja ironii
Przestrzeń prezentacji prac artykułujących świat idei poprzez ironiczne zdystansowanie i balansowanie w ramach prowadzonej gry językowej – znakami i/lub przedstawieniami.
Joanna Wowrzeczka, Jerzy Truszkowski, Paweł Susid, Wilhelm Sasnal, Basia Bańda


GALERIA RONDO SZTUKI (ASP)

Renesans renegocjacji
Przestrzeń prac arbitralnie wybranych przez artystów, których jedynym elementem wspólnym ma być nie mniej arbitralnie narzucony przez kuratora wymiar 50 cm x 50 cm. Medium (malarstwo, fotografia, tekst, grafika i in.) jest dowolne.
Basia Bańda, Agata Bogacka, Rafał Bujnowski, Bettina Bereś, Bogna Burska, Tomasz Ciecierski, Wojciech Ćwiertniewicz, Oskar Dawicki, Marek Glinkowski, Ryszard Grzyb, Stanisław Koba, Karolina Kowalska, Paweł Książek, Wojciech Kubiak, Kamil Kuskowski, Leszek Lewandowski, Wojciech Łazarczyk, Anita Pasikowska, Wilhelm Sasnal, Jacek Rykała, Jadwiga Sawicka, Łukasz Skąpski, Paweł Susid, Grzegorz Sztwiertnia, Jerzy Truszkowski, Ania Witkowska, Joanna Wowrzeczka

BIUROWIEC ALTUS
dziedziniec wewnętrzny
Prezentacja wideoartu Lecha Majewskiego


Kurator wystawy: Roman Lewandowski
koordynator: Leszek Lewandowski
Organizatorzy: Górnośląskie Centrum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych Katowice, Reliz sp. z o. o. Katowice

Patronat medialny:
Dział Promocji i Reklamy GCK
Pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice
Media@gck.org.pl
www.gck.org.pl
32/25-17-925

Galeria:
Rekonesans