Magia Grafiki Japońskiej

od 6 do 31 sierpnia
Rondo Sztuki

Określenia „ japoński”, japońska” stały się synonimem wyjątkowej, wysokiej wartości i jakości w ocenie dzieła graficznego, równoznaczne z wyrafinowaniem zarówno w formie jak i w warsztacie. Piękno i zasady harmonii którym kierowali się kiedyś szlachetni samuraje jest wciąż obecne i rozpoznawalne w grafikach współczesnych japońskich artystów.
Z pośród 64 autorów 123 prac dziewięciu to laureaci Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w tym dwukrotna nagroda Grand Prix dla Toshihiro Hamano.
Wystawę którą prezentujemy pod nazwą Magia grafiki japońskiej należałoby zadedykować sceptykom, którzy sądzą, że grafika warsztatowa jest już przeżytkiem we współczesnym świecie a przynajmniej że jej najlepsze czasy już dawno minęły.
Po obejrzeniu wystawy każdy wrażliwy i zorientowany odbiorca sztuki współczesnej powinien mieć wątpliwości czy to nie przedwczesne i niesprawiedliwe sądy gdyż mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem artystycznym wobec którego nie możemy przejść obojętnie.
Do tej pory mogliśmy jedynie marzyć o takiej wystawie opartej na zestawie prac
autorstwa najlepszych współczesnych grafików japońskich być może sądząc że najbardziej byłoby to możliwe w ich dalekiej ojczyźnie. Gdy tym czasem Magia grafiki japońskiej odwiedza Katowice rozpoczynając od galerii Rondo Sztuki swój zapewne triumfalny pochód po najlepszych galeriach w Polsce. Za tę możliwość chciałbym szczególnie serdecznie podziękować Przewodniczącemu Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie Panu Profesorowi Witoldowi Skuliczowi oraz Profesorowi Adamowi Romaniukowi kuratorowi Triennale Grafiki Polskiej za podjęcie tej inicjatywy i olbrzymi wkład w jej realizację.
Panom Toshihiro Hamano i Andrzejowi Wajdzie wybitnym artystom za wsparcie
Honorowym Patronatem.
Jak również osobom które swoim profesjonalizmem przyczyniły się do
zaistnienia tej wystawy Panu Ferdynandowi Szypule,
Panom dr Darkowi Gajewskiemu
i Darkowi Darmoniowi oraz licznym sponsorom. 

                                 / Kurator wystawy Mariusz Pałka/

 

 

Pragnę na wstępie wyrazić słowa podziękowania prof. Witoldowi Skuliczowi, Przewodniczącemu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie i Panu prof. Marianowi Oslislo – Rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, organizatorom wystawy „Magia Grafiki Japońskiej” prezentowanej we wspaniałej Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
Jest dla mnie też wielkim zaszczytem, że mogłem stać się Patronem Honorowym tak wielkiej prezentacji grafiki mojego kraju. Grafika i Sztuka japońska znajdowała zawsze w Polsce szczególne miejsce i wielkie uznanie. Nie przypadkiem przecież znalazły się w Krakowie zbiory Feliksa Jasińskiego
i powstało tak cenione przez nas Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Bramy krakowskiego Triennale Grafiki, które obchodziło niedawno Jubileusz swojego 40-lecia zawsze były szeroko otwarte dla japońskich grafików, których prace zdobywały tu wiele nagród i przyjmowane były ze szczególnym uznaniem i podziwem. Ja sam, jako artysta doznawałem w swoich kontaktach z Polską i Krakowem wielu dowodów szczerej przyjaźni i uznania,
o których nie mogę tu nie wspomnieć. Otrzymałem od Polskiego Ministra Kultury wysokie odznaczenie – Złotą Gloria Artis, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie przyznała mi tytuł Doktora Honoris Causa, a krakowskie Triennale Grafiki wielokrotnie prezentowało moje prace i przyznało mi dwie nagrody Grand Prix. Wystawa „Magia Grafiki Japońskiej” jest jak wiem pierwszą organizowaną przez Triennale w Krakowie wystawą poświęconą grafice jednego kraju. To dla nas wielki zaszczyt, jakiego nie dostąpił żaden inny kraj, świadczy o wysokim prestiżu grafiki japońskiej w Polsce. W pełni to doceniam.
Pomimo, że wystawa stanowi tylko wycinek twórczości graficznej w Japonii, należy uznać ją jako znak markowy wysokiej jakości przyznany jej przez naszych polskich przyjaciół, za co jeszcze raz serdeczne dziękuję.

                                          /Toshihiro Hamano/

Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie do pełnienia Patronatu Honorowego nad wystawą „Magia grafiki japońskiej”, która prezentowana będzie w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Jako Prezesowi Fundacji Kyoto-Kraków i założycielowi Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wszystko, co japońskie jest mi szczególnie miłe i bliskie sercu.
Wspaniałe tradycje starej kultury japońskiej wyrosłej z ezoterycznego świata religii Shinto sprawiły, że sztuka japońska fascynuje nas szczególnie silnie. Przez całe dziesiątki lat kolejne generacje miłośników sztuki na międzynarodowych wystawach organizowanych na całym świecie odkrywały grafikę japońską i fascynowały się jej pięknem. Tak samo było na każdej z kolejnych wystaw Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, na których dział japoński był zawsze największy i najbardziej oblegany przez publiczność. W naszym europejskim odczuciu to właśnie sztuka i grafika japońska jest prawdziwą perłą kultury orientu. Uważam, że stworzenie tak wielkiej i zwartej prezentacji, jaką jest wystawa „Magia grafiki japońskiej” jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Wystawa będzie dla wielu miejscem poznania tej sztuki i doznań artystycznych, ale również znakiem, może nawet rodzajem wskazania dla artysty, dla człowieka jak ważne jest silne poczucie szacunku dla tożsamości kulturowej.

Dziękuję serdecznie organizatorom wystawy i życzę wielkiego sukcesu.

                                         /Andrzej Wajda/

 

wernisaż 06 sierpnia godz. 18:30

finisaż 30 sierpnia godz. 17:00

 

wystawa potrwa od 06 do 31 sierpnia

wstęp wolny