Reisefieber - wystawa sztuki współczesnej

od 6 września do 27 września 2008
Rondo Sztuki

Rondo Sztuki- to idealna przestrzeń wystawiennicza, doskonale wpisująca się w kontekst wystawy - położona na styku głównych arterii miasta, skrzyżowaniu dróg przecinających miasto. Wokół galerii - setki przemieszczających się w różnych kierunkach ludzi.

Ten wątek ruchu/ruchliwości, przemieszczania przeniesiony został w projekt, podkreślając jego uniwersalny kontekst cywilizacyjny.

Pytanie jakie się pojawia, to czym jest współczesne „reisefieber", rozumiane jako specyficzny stan umysłu (jego perturbacji?) właściwy naszej cywilizacji.

Ambicją projektu nie jest stawianie diagnozy, lecz pytań. Czy „bycie pomiędzy", na styku wszelkich oferowanych nam doświadczeń, nie prowadzi do wszech obezwładniającej potencjalności? Czy potencjalność ta nie staje się dla otaczającej rzeczywistości czymś znamiennym? Czy nie okazała się kolejnym źródłem cierpienia?

Być może jest jednak dokładnie na odwrót: potrzebujemy cały czas „reisefieber" jako specyficznej stymulacji i adrenaliny.

Przy niezliczonej liczbie bodźców, łatwości przemieszczania się z miejsca na miejsce, intrygującym jest, czy jeszcze przekraczamy granicę nieznanego (choćby sami w sobie), czy jesteśmy tego już pozbawieni? Być może, jak pisała Maria Janion, jedyna podróż, jaka jeszcze jest możliwa, to podróż wewnętrzna?


Projekt powstaje jako praca dyplomowa kuratorskich studiów podyplomowych przy IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Osobą koordynującą grupę jest Magda Kardasz z warszawskiej Zachęty.

 

W wystawie udział biorą artyści:

 

Kata Adamek - ur. 1978, studia na Uniwersytecie Opolskim, na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku. Zajmuje się instalacją, rysunkiem, malarstwem, video. Mieszka i pracuje w Lipsku; (kurator Małgorzata Jabłońska)

Wojciech Bąkowski - ur.1979, żyje i pracuje w Poznaniu. Artysta, poeta, muzyk, rysownik i grafik, autor filmów animowanych i audioperformer. Lider grup muzycznych Kot i Czykita; (kurator Kuba Bąk)

Pierre Coulibeuf - ur. 1943 we Francji; pisał doktorat z literatury współczesnej o Pierre Klossowskim i Leopoldzie von Sacher-Masoch, tworzy unikalne filmy na pograniczu różnych obszarów sztuki. Żyje w Paryżu; (kurator Kuba Bąk)

Ronnie Deelen - ur. 1979 w Holandii. Zajmuje się ilustracją, malarstwem, video-artem, animacją, muzyką; jest absolwentem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych; (kurator Ewa Sadkowska)

Cezary Duchnowski - ur. 1971, inicjator Studia Kompozycji Komputerowej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes; (kurator Anna Zadorożna)

Dora García - ur. 1965 w Hiszpanii, mieszka w Brukseli. Absolwentka wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu w Salamance i Rijksakademie w Amsterdamie. Tworzy dźwiękowe i multimedialne instalacje, net-art, performance; (kurator Ewelina Onzol)

Wojciech Gilewicz - ur. 1974, absolwent ASP w Poznaniu i Warszawie, zajmuje się malarstwem, fotografią i video. Mieszka i pracuje w Warszawie i Nowym Jorku; (kurator Bartek Remisko)

Wojtek Grabek - ur. 1976, ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórca łączący brzmienie klasycznego instrumentu z alternatywną muzyką elektroniczną; (kurator Tomek Kucharski)

Szymon Kobylarz - ur.1981, absolwent malarstwa ASP w Katowicach. Zajmuje się instalacją, malarstwem, video-artem, fotografią, rzeźbą; (kurator Ewa Sadkowska)

Maciej Kurak - ur. 1972 w Poznaniu, tam też mieszka i pracuje. Najczęściej kojarzony z instalacjami site-specific, zajmuje się również grafiką, happeningiem, fotografią, cały czas zaskakuje nowymi pomysłami; (kurator Kuba Bąk)

Dominik Lejman - ur. 1969, ukończył ASP w Gdańsku oraz Royal College of Arts w Londynie. Zajmuje się malarstwem, video-artem; mieszka i pracuje w Trójmieście; (kurator Aga Kilian)

Angelika Markul - ur.1977, absolwentka Ecole Nationale Superieur des Beaux Arts w Paryżu, uczennica Christiana Boltanskiego. Autorka instalacji i video, mieszka i pracuje w Paryżu; (kurator Bartek Remisko)

Marzena Nowak - ur. 1977, studia ukończyła na ASP w Warszawie. Uprawia malarstwo i video, mieszka i pracuje w stolicy; (kurator Bartek Remisko)

Anna Orlikowska -ur. 1979, ukończyła ASP w Łodzi. Zajmuje się fotografią, tworzy video-art, instalacje. Obecnie mieszka w Pradze; (kurator Aga Kilian)

Dorota Podlaska - ur. 1963, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieszka w Warszawie, Zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów i instalacji; (kurator Małgorzata Jabłońska)

Sławomir Rumiak - ur. 1972, uzyskał dyplom katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1999. Zajmuje się głównie fotografią; (kurator Beata Piotrowska).

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 września o godz. 18.00