More Music Agency przedstawia: Squarepusher - jedyny koncert w Polsce!

24 listopada (poniedziałek)
Kawiarnia

Obok Aphex Twin i Autechre – Squarepusher (a właściwie Tom Jenkinson) jest ikoną muzyki elektronicznej. Od wydanej w 1997 klasycznej już dzisiaj płyty "Hard Normal Daddy" Squarepusher wypuszcza się w rejony muzyczne niedostępne dla innych.

 

Wyznacza trendy, prowokuje i zaznacza ekstrema muzyki elektronicznej. Drill'n'bass, IDM, jazzowe sample, progresywny rock i niekonwencjonalny drum'n'bass układają się w autorską mozaikę. Nie dziwi więc fakt, że do zagorzałych fanów Anglika zaliczają się Thom Yorke z Radiohead czy Andre 3000 z Outkast.


Squarepusher rozrywa od środka elektroniczne schematy. Potrafi w ciągu jednej minuty utworu przejść od nasyconego duchem Milesa Davisa jazzu do drum'n'bassowej rytmiki. Robi to płynnie i z finezją. Abstrakcję zamienia w konkretne melodie, a połamane rytmy przeplata intrygującym brzmieniem bazującym często na samplach z lat 70. Zadziwiająco sprawnie balansuje na granicy muzycznego zapożyczenia i ponadprzeciętnej kreatywności. Współpracuje z Brianem Eno, Herbie Hanckokiem i Apxem Twinem. Łączy swoją osobą nieprzystające światy. Nie bez przyczyny Flea z Red Hot Chili Peppers uznał go za najlepszego basistę na świecie. A bas to tylko jeden z wielu instrumentów na których Tom gra. Jako syn jazzowego perkusisty (stąd u muzyka doskonała znajomość jazzu i słabość do tego gatunku) wyrastał w krainie instrumentów. Dzisiaj Tom jest zarówno dobrym basistą, perkusistą, jaki i eksperymentatorem elektronicznym. Pasja połączona z wirtuozerią i pomysłowością daje efekty niespotykane u innych. Jego domeną jest przestrzeń dźwiękowa jako zapis wielu momentów kulminacyjnych.

 Kwaśny trans jest często tylko tłem dla wyrafinowanych aranżacji, zaskakujących przejść i totalnego miksu wszystkiego ze wszystkich. Wyczucie muzyczne Squarepushera pozwala mu jednak znaleźć w tym szaleństwie metodę. Jak sam artysta powiedział przy okazji albumu Ultravisitor: "zatrzymuję dwa rozbieżne pomysły w tym samym czasie i wyobrażam sobie, że muzyka konstruuje na nowo intensywność, głębokość emocji, przekracza ograniczenia gatunków tworząc nowy muzyczny język."


Najnowsza płyta "Just a souvenir" to powrót w organiczne, wręcz analogowe brzmienia. Artysta wymyślił sobie to wydawnictwo jako koncept album. Tematem przewodnim jest występ pięcioosobowej grupy rockowej, która gra na nieziemsko zakręconej imprezie. Funkowe wtręty mieszają się z punkowym duchem całości. Podane jest to wszystko w "squarepusherowskim" nieoczywistym klimacie. Na katowickim koncercie nie powinno zabraknąć utworów z klasycznych płyt "Hello Everything" czy "Go plastic".

 

Po koncercie  impreza klubowa. Zagrają m in.: Cuefx (Jazz Club Hipnoza) i K.Mill (Fantomas Crew).

 

Cena biletów: do 20.11 - 60 zł, po 20.11 - 70 zł, do nabycia w sieci: Ticketportal - punkt sprzedaży w siedzibie Górnośląskiego Centrum Kultury, czynny: poniedziałek - piątek w godz. 10 -18 oraz na www.ticketportal.pl

 

Organizator: More Music Agency