Soundbridge w ramach finisażu C.O.A.L oraz promocja audiobooka 'My som stond"

12 grudnia 2008 (piątek) godz. 18.00
Kawiarnia

Projekt C.O.A.L jest wspólnym przedsięwzięciem trzech największych historycznych okręgów przemysłowych- Nord-Pas-de-Calais, Zagłebia Ruhry i Górnego Śląska, które powstawały i dynamicznie rozwijały się w Europie na przełomie XIX i XX wieku w oparciu o wspólne bogactwo naturalne, jakim jest węgiel kamienny.


Projekt obfitował w szereg wydarzeń realizowanych od 2007 roku na terenie tych trzech państw, a wydarzeniem artystycznym kończącym projekt będzie „sound-and-visual-bridge” - performance z oryginalnych odgłosów, kompozytorskich transpozycji odnośnego pejzażu dźwiękowego i granych na żywo pasaży, przygotowany przez artystów w Essen i poprzez łącze internetowe odbierany w Katowicach i Lille. „Sound-and-visual-bridge” to wirtualny most, internetowy livestream przesyłający nie tylko odgłosy maszyn, lecz także dźwięki codziennego życia. Dzięki transmisji przez livestream i jej przyswojeniu, to co rozbieżne w czasie staje się zbieżne, a równoczesność umożliwi akustyczne doświadczanie nierównoczesności. „Sound-and-visual-bridge” umożliwi wymianę między miejscami i czasami, połączenie miejsc i epok. W ten sposób restrukturyzacja będzie niejako artystycznie antycypowana przez to co akustyczne. Podczas imprezy każdy z krajów miał okazję do 30-minutowej prezentacji swojego regionu. Przewidziane są ponadto bezpośrednie rozmowy mieszkańców poszczególnych regionów, wystąpienia władz.


Ponadto podczas spotkania w rondzie Sztuki odbędzie się również promocja pierwszego audiobooka o Śląsku autorstwa Andrzeja Stefańskiego. Sześć płyt i książka z esejami złożą się na dźwiękowy pejzaż regionu. Audiobook ”My som stond” ukaże się nakładem Polskiego Radia Katowice i wydawnictwa Fabryczna 23. Pomysłodawcą wydawnictwa jest wieloletni redaktor naczelny regionalnych wydań ”Gazety Wyborczej” - najpierw katowickiego, a później stołecznego - Andrzej Stefański. Realizację powierzono dwóm cenionym reportażystkom radiowym – Annie Sekudewicz i Annie Dudzińskiej. Każda z płyt to godzina nagrań, poświęcona innemu tematowi - są to dom, religia, edukacja, praca, kultura i sport. Znajdą się na nich fragmenty reportaży, informacje o ważnych wydarzeniach związanych ze Śląskiem oraz wywiady ze znanymi ludźmi wywodzącymi się z tego regionu lub z nim związanymi, w tym m.in.: reżyserem i politykiem Kazimierzem Kutzem, kompozytorem Wojciechem Kilarem, reżyserem Grzegorzem Jarzyną i biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Sportowcy, którzy biorą udział w projekcie, to m.in. piłkarz Jerzy Dudek, hokeista Mariusz Czerkawski, trener Antoni Piechniczek i biathlonista Tomasz Sikora. Na płycie wypowiedzą się także Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Janina Ochojska i prof. Jan Miodek.

 

 

Program:

godz. 18.00 - Promocja audiobooka "My som stond" - spotkanie z bohaterami audiobooka i autorem - prowadzi Kamil Durczok

 

godz. 20.00 „Sound-and-visual-bridge” - bezpośrednia połączenie internetowe między Francją, Niemcami a Polską i prezentacja w ramach finisażu projektu C.O.A.L
Wstęp wolny