Wystawa MEBLOŚCIANKA KONTRATAKUJE

od 17 stycznia 2009 do 15 lutego 2009
Rondo Sztuki

Galeria:
Meblościanka Kontratakuje!

"Meblościanka kontratakuje” – to tytuł wystaw prezentujących efekt warsztatów designu Meblościanka 2008” prowadzonych przez firmę Vox i Tomka Rygalika w maju b.r. w Poznaniu. Był to międzynarodowy projekt, w którym udział wzięli studenci i młodzi projektanci ze szkół artystycznych z Polski i Royal College of Art z Londynu reprezentujących w sumie 13 narodowości. Wystawy można oglądać od 17 stycznia do 15 lutego w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach oraz od 30 stycznia do 15 lutego w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Podczas wystaw będzie można zobaczyć dwie meblościanki, które zostały wdrożone do produkcji oraz wybrane prototypy powstałe podczas warsztatów Meblościanka 2008. Zwycięskie meblościanki - „Prolonger” Marty Wycech oraz „In/Out” Magdaleny Czapiewskiej i Karola Murlaka będą dostępne na rynku pod marką Vox Design. Na wystawach pokazywane będą także prototypy prac wyróżnionych w konkursie „2w1” na projekt przedmiotu użytkowego łączącego przynajmniej dwie funkcje (rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w listopadzie) i inne produkty, które udało się wdrożyć do produkcji. Ideą wystaw jest pokazanie na konkretnych przykładach – warsztaty, konkursy czy briefy projektowe - jak wygląda współpraca firmy z projektantami od koncepcji przez prototypowanie po wprowadzenia do produkcji. Wszystkie inicjatywy skierowane do projektantów organizowane przez Vox zaowocowały wdrożeniami nowych produktów zarówno mebli, jak i bardzo zróżnicowanych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych np.: lampy, szkło, ceramika, tkaniny, grafiki. Kuratorem wystaw jest Ewa Łowżył (fotograf, zajmuje się głównie fotografią kreacyjną i portretową, inicjatorka projektów socjo-artystycznych, kostiumografka. Autorka, wspólnie z Kobasem Laksą, projektu „Memento Vulgari” prezentowanego w przestrzeni Poznania podczas konferencji klimatycznej. Aranżacja wystaw ma przybliżyć odbiorcom specyficzną atmosferę twórczą, którą udało się stworzyć podczas warsztatów. Dlatego w projekcie wystawy znajdą się zdjęcia oraz film zrealizowany w czasie tego projektu.

Warsztaty designu Meblościanka 2008, które odbyły się w dniach 28 -31 maja b.r. podczas targów Meble w Poznaniu prowadzone były przez Tomka Rygalika - jeden z najbardziej znanych polskich projektantów. Organizatorem warsztatów była firma Vox (marka Meble Vox), współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Międzynarodowe Targi Poznańskie, partnerem projektu - Royal College of Art. Przez wszystkie dni trwania warsztatów można było oglądać „na żywo” pracę projektantów. Warsztaty „Meblościanka 2008” to próba zderzenia typologii znanej z czasów PRL ze współczesnością. Prowokacyjny nieco temat przyniósł bardzo różnorodne interpretacje i zaskakujące realizacje. Dzięki warsztatom i kreatywnym pomysłom młodych projektantów zakorzeniony w ciasnych blokowych mieszkaniach mebel stał się niewyczerpanym źródłem inspiracji. Prototypy meblościanek zostały zaprezentowane podczas finisażu 31 maja, w ostatnim dniu targów. Jury oceniające prace brała pod uwagę ideę, koncept, innowację oraz nawiązanie do historii. Zwycięzcami warsztatów Meblościanka 2008 zostali Marta Wycech, Karol Murlak i Magdalena Czapiewska oraz Karolina Rybarczyk. Wyróżnienia specjalne otrzymali Michał Grochowiak i Natalia Mleczak (projekt ekologiczny) oraz Tom Foulsham ( projekt „Różowy flaming”).

 

Wernisaż wystawy: 17 stycznia 2009 (sobota) o godz. 18.00

o godz. 19.00 w ramach wernisażu koncert zespołu POŁĄCZ PUNKTY


Więcej informacji o warsztatach Meblościanka 2008 i planowanych wystawach na www.voxdesign.plGaleria:
Meblościanka Kontratakuje!