Ewa Zawadzka: Neuronalne przestrzenie - wystawa

1-16 czerwca 2009
Poziom 0

Galeria:
Ewa Zawadzka: Neuronalne przestrzenie - wernisaż wystawy - 1 czerwca 2009

1-16 czerwca 2009
Ewa Zawadzka „Neuronalne przestrzenie”
(malarstwo/ grafika)

Wernisaż: 1 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00
„Sztuka jest poprowadzoną w rzeczywistości neuronalnej, prawdziwą ścieżką złudzeń, jedyną szansą na następny krok ewolucji. Jedynym polem doświadczenia, które niesie nasze istnienie ku odczuwaniu i rozumieniu przez widzenie. Materialność dzieła sztuki nie musi odgrywać istotnej roli, fotografia jest tak samo „prawdziwie” oryginalna jak obraz. Zdarzenie prowokowane przez artystę tak samo nieodwołalne jak przypadek. Stoimy przed murem wyborów, podświadomie wybieramy iluzję. Iluzja daje nadzieję na dalszą wędrówkę (…) Artyści - posłańcy ewolucji - najpierw na sobie testują nowe połączenia neuronalne. Pracują latami nad powstaniem milimetra kwadratowego nowej wyobraźni, dzięki ich otwartości na zmiany - świat staje się obrazem zmiennym i żyjącym”.
/Dorota Folga Januszewska, fragment z przygotowywanej książki: Muzeologia neuronalna. Muzea artystów/

Ewa Zawadzka- profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wystawa w Rondzie Sztuki jest prezentacją jej twórczości z ostatnich 5 lat. Ukazuje świat monumentalnych przestrzeni, pustych wnętrz, tuneli i labiryntów zaklęty w obrazach i grafikach.
Jak mówi sama artystka różne dyscypliny: grafika, rysunek, malarstwo czy fotografia w jej twórczości tworzą jeden obszar, opowiadają o tym samym, ale nie tak samo. Zawadzka przyznaje, że zawsze potrzebowała wielkości, monumentalnych form i powtarzalnego rytmu, sensu kompozycji i wypowiedzi syntetycznej, harmonijnej. Na tym obszarze doskonale wie jak się poruszać. Początkowo inspirowała się w swych kompozycjach - w światem realnym, uznając to za uczciwsze, obecnie aranżuje swoją własną rzeczywistość złożoną z „betonowych brył”.
Wstęp wolny.Galeria:
Ewa Zawadzka: Neuronalne przestrzenie - wernisaż wystawy - 1 czerwca 2009