LABIRYNT PAMIĘCI. OBLICZA ZŁA 1939-2009

od 31 lipca do 12 września 2009
Poziom 0

Wystawa prezentowana będzie w czasie szczególnie nacechowanym symbolicznie. 70 rocznica wybuchu II wojny światowej sprawia, że na nowo podjęte zostaną dyskusje o obecności w pamięci zbiorowej traumy wojny, przemocy, ludobójstwa. Jednocześnie, ostatnie dziesięciolecie z całą mocą uświadomiło nowe zagrożenia, jakie przynosi przemoc. Dlatego też nie przypadkiem finisaż wystawy odbędzie się 11 września, w rocznicę terrorystycznego ataku na wieże World Trade Center w Nowym Yorku.
W Katowicach zaprezentowane zostaną prace najwybitniejszych artystów videoartu na świecie. W tym gronie są tak znani twórcy, jak Sophie Calle, Chris Doyle, Antonio Muntadas, Nam June Paik,  Bill Viola, czy Stephen Balist, współtwórca legendarnego nowojorskiego Squat Theatre. Polskich artystów reprezentować będą (obok Rybczyńskiego) Mirosław Bałka i Artur Żmijewski. Przypomniany będzie ponadto głośna „Europa 2” Franciszki i Stefana Themersonów.

Rozważania artystów o wojnie nie mają ambicji mnożenia przypisów do dziejów powszechnych. W podróży w czasie (od I wojny światowej po wydarzenia współczesne) i przestrzeni (Europa, Bliski Wschód, Chile, USA, Chiny, Korea, Wietnam) postawione zostaną najważniejsze pytania. Pytania o to, jak wojna i terror wpłynęły na systemy wartości, jak człowieczeństwo – wrzucone do labiryntu pamięci – ma odbudować swą tożsamość i nieustannie zagrożony sens.
Wybrana metoda prezentacji wychodzi naprzeciw wrażliwości współczesnego odbiorcy z różnych pokoleń, pozwalając nawiązać dialog z również z publicznością spoza kręgu odbiorców wystaw sztuki współczesnej. Dzięki symultanicznej zasadzie pokazu będzie możliwe stworzenie pokazu wielowątkowego i jednocześnie podporządkowanego wyraźnej obrazowej i dramaturgicznej dominancie.

Organizatorzy:
Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

kurator: Marek Zieliński

 

Lista Artystów, których prace są pokazywane na wystawie Labirynt Pamięci:

Mirosław Bałka (BWA)
Sophie Calle (Rondo Sztuki)
Paul Chan (Rondo Sztuki)
Dominique Comtat (Rondo Sztuki)
Loïc Connanski (BWA)
Chris Doyle (BWA)
Köken Ergun (BWA)
Harun Farocki (BWA)
Chi-Jang Yin (Rondo Sztuki)
Mona Hatoum (Rondo Sztuki)
Alexander Kluge (BWA)
Gordon Matta-Clark (BWA)
Angela Melitopoulos (BWA)
Antonio Muntadas/Marshall Reese (Rondo Sztuki)
Deimantas Narkevičius (BWA)
Tony Oursler (BWA)
Nam June Paik i Charlotte Moorman (BWA)
Walid Raád (Rondo Sztuki)
Martha Rosler (Rondo Sztuki)
Zbig Rybczyński (BWA)
Squat Theatre (BWA)
Franciszka i Stefan Themerson (BWA)

(rekonstrukcja Piotr Zarębski)
Thi Bach/ Guillame Mazeline (Rondo Sztuki)
Lawrence Weiner (Rondo Sztuki)
Bill Viola (BWA)
Tigran Xmalian (BWA)
Dragana Žarevac (BWA)
Artur Żmijewski (BWA i Rondo Sztuki)

  

Filmy pokazywane dzięki uprzejmości:
Loïc Connanski, Chris Doyle, Dominique Comtat, Guillaume Mazeline, gb agency (Paryż), Heure Exquise! (Mons-en-Baroeul), Fundacja Galerii Foksal, oraz Video Data Bank (Chicago) www.vdb.org, Electronic Arts Intermix (Nowy York)

www.eai.org

Finisaż: 11 września (piątek), godz. 18.00

 

Na piątek 11 września zaplanowano uroczysty finisaż wystawy „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009”. Do Katowic przyjadą mistrzowie współczesnej sztuki videoartu.


Rocznica terrorystycznego ataku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku jest okazją do dyskusji o obecności w sztuce tematu wojny i przemocy. Do rozmowy zaproszą 11 września (o godzinie 18.00) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach jej dyrektor Marek Kuś oraz kurator wystawy „Labirynt pamięci” Marek Zieliński. Kolejną odsłonę zaplanowano w Centrum Sztuki Filmowej, gdzie o wartościach i społecznej misji sztuki videoartu opowiedzą rektor ASP w Katowicach prof. Marian Oslislo i kurator Works of Art w Jesus College w Cambridge prof. Rod Mengham.


Program finisażu dopełni premierowy pokaz filmu „Avunculus” w reżyserii Alicji Żebrowskiej, poetyckiego obrazu inspirowanego wydarzeniami grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”. 


 Katowicka wystawa, inspirowana 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, zgromadziła prace najwybitniejszych twórców videoartu na świecie. Cieszę się, że wielu z nich przyjęło zaproszenie do udziału w finale – mówi Marek Zieliński, kurator wystawy, dyrektor Instytucji Ars Cameralis. Refleksjami o własnej drodze po labiryncie sztuki i pamięci podzielą się: Dominique Comtat, Loïc Connanski, Chris Doyle, Köken Ergun, Chi-Jang Yin, Marshall Reese, Guillaume Mazeline, Lawrence Weiner i Tigran Xmalian.

Media o wystawie:
„Takiej wystawy nie powstydziłaby się żadna znacząca galeria na świecie”. („Polityka”)
„Katowice zaimponowały”. („Rzeczpospolita”)
„Już teraz to najważniejsze wydarzenie roku w sztuce na Śląsku”. („Gazeta Wyborcza Katowice”)
„Przeżywamy coś, co może bywało niegdyś udziałem uczestników teatru starogreckiego: katharsis...”. („Tygodnik Powszechny”)
Wstęp wolny.