ArsGrafia Festiwal: Międzynarodowe Triennale Grafiki PRINTART

od 17 września do 16 października 2009
Rondo Sztuki


17.09- 16.10.2009
Wernisaż: 17 września, godz. 17:00
ArsGrafia Festiwal
Międzynarodowe Triennale PRINTART Kraków – Katowice 2009

Idea PrintArt Katowice, w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, powstała w 2007 roku, początkowo jako Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie BIS odbywające się w katowickim Rondzie Sztuki. Formuła imprezy zakłada konkurs związany z nakładaniem się działań intermedialnych na obszar grafiki drukowanej, przenikającej przez wszystkie współczesne tendencje w sztuce, zwracając szczególnie uwagę na to, co nowatorskie w tym medium. Konkurs PrintArt Katowice organizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach będzie od 2009 roku przeprowadzany w odstępach trzyletnich. PrintArt Katowice poza organizacją cyklicznej imprezy konkursowej prowadzi działania zmierzające do upowszechniania wiedzy o współczesnej grafice i współorganizuje szereg okazjonalnych wystaw w ramach Festiwalu ArsGrafia.
W obliczu popularności sztuki papieru i swoistego renesansu technik graficznych, tak w świecie jaki i w kraju, w ostatnich latach powołano imprezę PrintArt Katowice, która jest jedną z pięciu równoległych imprez obok głównego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale w Wiedniu i Triennale w Oldenburgu, Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Współczesnej w Cuence. Każde z pięciu miast zachowuje status indywidualnego organizatora pokazu grafiki, z własnym niezależnym jury, oceniającym nadesłane na krakowski konkurs prace. Wspólnie natomiast organizatorzy pięciu przeglądów tworzyć będą wielkie spektakle prezentujące współczesną grafikę w Polsce: w Krakowie i Katowicach w 2009 roku, Austrii i Niemczech w 2010 roku, w Hiszpanii w 2013 roku.
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie przebyło długą drogę. Otwarte na zmiany przekroczyło granice nowego tysiąclecia i weszło w erę cyfrową, ale prezentując nowe odkrycia nigdy nie traciło szacunku dla klasycznych technik graficznych i więzi z tradycją. Tę idę w dalszym ciągu rozwija PrintArt Katowice, starając się jeszcze mocniej włączyć do obszaru grafiki intermedia graficzne, ze względu na artystów działających na tym polu sztuki.
Na konkurs PrintArt Katowice 2009 napłynęło 4158 prac, 1230 artystów.
Do wystawy międzynarodowe jury wybrało 120 prac 70 artystów.
/kurator: Dariusz Gajewski/ 

UWAGA:
Sympozjum na temat grafiki współczesnej “Bieguny w grafice” , które miało się odbyć 16 października 2009 w godzinach 12.00 - 16.00 zostało przeniesiono na termin listopadowy. Przepraszamy.
 

 

Finiaż wystawy:

16 października godz. 18.00

 

Wstęp wolny.