Najlepsze Dyplomy ASP 2009

Od 2 do 16 października
Galeria+

2- 16 października 2009 [ Galeria +]
wernisaż: 2 października (piątek), godz. 18:00


Wystawa prezentuje najlepsze prace dyplomowe tegorocznych absolwentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych z kierunków: malarstwo, grafika, projektowanie graficzne, wzornictwo.
Ich prace pokazują szerokie spektrum zainteresowań, a indywidualne postawy artystyczne przeplatają się z różnymi technikami kreacji. Wszyscy ci, którzy przegapili lipcowe publiczne obrony dyplomów, mają ponowną szansę sprawdzić jak prezentuje się śląska młoda sztuka i design.

WZORNICTWO: Marcin Krater
Temat: „Projekt zestawu naczyń na potrawy regionalne”
Oferta zestawu naczyń stołowych zawiera ideę regionalizacji, antyglobalizacji w obszarze dizajnu związanego ściśle z „kulturą stołu”. Projekt obejmuje naczynia przeznaczone do wybranych zestawów potraw regionalnych. Współpraca projektanta z warsztatem produkującym wyroby porcelitowe zapewniła realność, konkurencyjność i technologiczność proponowanym rozwiązaniom.
Promotor: adj. II st. Jerzy Wuttke, prof. ASP

 

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE: Agata Korzeńska
Temat: „RE-book. Recykling w sztuce użytkowej”
Tematem tej pracy było opracowanie publikacji o ekologicznych tendencjach w dziedzinie sztuki użytkowej, a jej istotą- analiza zjawiska, jego popularyzacja oraz ekologicznie zorientowany proces projektowy. Praca obejmuje poszukiwania najbardziej różnorodnych realizacji wykorzystujących idee recyclingu, od architektury (np. Bolko Loft) poprzez przedmioty codziennego użytku (fotel ze ścinków z niszczarki do dokumentów), aż po niszowe działania z dziedziny netartu (recycling informacji). Co ważne, realizacja projektu przebiegała zgodnie z ideą recyclingu, przewidując jego ponowne przetworzenie.
Promotor: adj. dr Tomasz Bierkowski


MALARSTWO: Sylwia Woźniczka
Temat: cykl obrazów i grafik „Retrospekcja”
Sylwia Woźniczka w swoim cyklu obrazów olejnych sięga do utrwalonych w fotografii pejzaży miejskich lub wnętrz charakterystycznych dla okresu socrealizmu. Zbiory powstały podczas podróży po Polsce pełnej artystycznego resentymentu: Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice. Autorka wmontowała w nie współczesne obrazy i opatrzyła całość autorskim komentarzem z dzisiejszej perspektywy. Autorka nie stroni od emocji, trochę ironizuje ukazując współczesne i bliskie postaci na tle byłej, siermiężnej rzeczywistości.
Promotor: adj. II st. Ireneusz Walczak, prof. ASP

GRAFIKA: Jan Dybała
Temat: „Pejzaż audiowizualny”
Jan Dybała to bardzo interesujący twórca, posługujący się intermediami w tworzeniu grafiki. Jego dyplom to próba zmierzenia się z pejzażem składającym się z trzech niezależnych płaszczyzn. Oparty jest on na autorskim systemie grafik cyfrowych „VectorRasterGifBinary”. Jako student ASP w Katowicach w Pracowni Intermediów od 2 lat łączy obraz z dźwiękiem, rozwijając umiejętność używania minimalnych środków do precyzyjnego wykreślania bitów w czasie i połączonych z wielopłaszczyznowym obrazem, który buduje „od zera”.
Promotor: prof. Adam Romaniuk


Wstęp wolny