Rondo Literatury. Miejsca zbieżne: spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

7 listopada, godz. 16:00
spotkanie literackie

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) - pisarz, poeta, scenarzysta, filmowiec. Żyje i tworzy na emigracji, mieszkał w Islandii przez 10 lat, następnie przeprowadził się do Wiednia, o którym mówi: „Myślałem, że w Wiedniu nic się nie dzieje, że Austriacy są narodem cieciów wysokiego gatunku. Że możesz obejrzeć, możesz dotknąć, możesz odkurzyć, ale nie możesz niczego przestawić. Ale doznałem olśnienia. Wiedeń okazał się bardzo inspirujący.”

Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Prócz kariery pisarskiej, zajmował się w życiu niejednym - był mimem, świniopasem, skubaczem drobiu, robotnikiem rolnym, pielęgniarzem w domu starców (co opisał w "Domu Róży"), przemytnikiem diamentów, handlował kawiorem oraz dziełami sztuki. Publikował opowiadania w "Studium", "Czasie Kultury", "Twórczości", "Lampie" i "Portrecie", wydał dwa tomiki wierszy po islandzku, opublikował m.in.: zbiór opowiadań “Stacja Bielawa Zachodnia”, wznowiony 4 lata później pod tytułem “Wariat”, dyptyk “Dom Róży. Krýsuvík”, powieści:“Kołysanka dla wisielca” i “Raz. Dwa. Trzy”. Był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, prestiżowej Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych “Cogito” oraz do Paszportów “Polityki”. Obecnie pracuje nad filmem na podstawie jednej ze swych powieści. Nieprzerwanie pisze.
Prowadzenie: Robert Ostaszewski.
Współorganizator: Katowickie Stowarzyszenie Artystyczne

MIEJSCA ZBIEŻNE to cykl spotkań adresowany głównie, choć nie wyłącznie, do młodszych odbiorców kultury, organizowany wspólnie przez Katowickie Stowarzyszenie Artystyczne i Rondo Sztuki. Składają się na niego panele warsztatowe dla grupy wcześniej zgłoszonych uczniów śląskich szkół średnich oraz otwarte spotkania autorskie z pisarzami, prowadzone przez redaktorów serwisu „artPAPIER”. Celem przyświecającym organizatorom cyklu jest odszukanie tytułowych MIEJSC ZBIEŻNYCH, a więc takich punktów, w których potrzeby estetyczne młodego odbiorcy kultury spotykają się z najciekawszymi propozycjami artystycznymi uznanych pisarzy i ze współczesną świadomością krytyczną. Z perspektywy organizatorów MIEJSCA ZBIEŻNE to także próba wyjścia naprzeciw odbiorcy pragnącemu zorientować się w kierunkach najnowszej literatury i krytyki artystycznej, poszukującemu w nich wartości i sensów; to próba nawiązania rozmowy ponad granicą wieku, oczekiwań i poglądów. Nie bez powodu zatem MIEJSCA ZBIEŻNE odbywać będą się w Rondzie Sztuki – czyż istnieje w Katowicach instytucja równie wyraziście usytuowana w MIEJSCU ZBIEŻNYM tras, przeciągów, miast? Dla uczestników warsztatów przygotowane zostały spotkania poświęcone dzisiejszemu miejscu krytyki artystycznej, celom i obiegom krytyki literackiej oraz zróżnicowaniu krytyki filmowej, bohaterami spotkań autorskich będą natomiast Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Maciej Malicki i Marcin Świetlicki. Udział w warsztatach i spotkaniach – bezpłatny.

HARMONOGRAM

7.11.2009, godz. 18.00 Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
Prowadzenie: Robert Ostaszewski

9.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 1.
Recenzja w recesji? W poszukiwaniu krytyki doskonałej.
Prowadzenie: Piotr Bogalecki

16.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 2.
Po co nam krytyka literacka?
Prowadzenie: Wojciech Rusinek

21.11.2009, godz. 18.00 Spotkanie z Maciejem Malickim

23.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 3.
Między „Filmem” a „Kinem”. O recenzji filmowej
Prowadzenie: Magdalena Kempna

5.12.2009, godz. 18.00 Spotkanie z Marcinem Świetlickim


Wstęp wolny.