Haja! Projekt

Od 11 grudnia do 5 stycznia
Rondo Sztuki

Galeria:
Haja!

Haja - grupa założona w imieniny Euzebii. Inspirację Haja czerpie z Katowic i okolic. 11 grudnia 2009 o 20.00 odbędzie się niezła haja w Rondzie Sztuki, podczas której będzie można usiąść w klusce śląskiej, otulić się hałdą, przywdziać na dłonie czarne serca, na brzuchy fałdy tłuszczu a na szyje podwójną brodę. Przewidujemy również możliwość powkładania rożnych rzeczy przez okna Superjednostki, zawieszenie czarnego bluszczu nad stołem, przewieszenie garnka przez prawe ramie, odpięcie podeszw od butów, przedłużenie rękawów w tasie, schowanie czegokolwiek do wnętrza Skarbka, odbicie cienia od płyty winylowej, położenie głowy na węglowej poduszce i shajowanie się do czarnych łez! Te i inne atrakcje czekają w Oku na hajowiczów. Grupę wspiera Nasz Pies czyli odłam Haji, który jeszcze nic nie zrobił jak również NiktNasNieZna czyli nie wykorzystana przez nas nazwa.
Lontem do zaincjowania projektu stało się Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury, przyznane Joannie Sowuli na zrealizowanie kolekcji śląskich ciuchów nietypowych. Asia postanowiła zaprosić do akcji innych artystów działających w podobnych obszarach dizajnu. Tak właśnie narodził się Kolektyw Haja.

Atrakcje: Możliwość kupienia wyżej wymienionych ciuchów, gadżetów i mebli
www.haja.com.pl

Wszystkie rzeczy będzie można oglądać podczas ekspozycji w Rondzie Sztuki do 5 stycznia 2010.

Haja Kolektyw tworzą:

Matylda Sałajewska www.skin-kace.pl

Bart Sasim: www.bart-sasim.com
Ronnie Deelen: www.ronnieism.com
Joanna Sowula: www.joannasowula.com
Wzorro: www.wzorro.com - reprezentowane przez Natalię Jakóbiec, Kasię Pełkę, Marcina Kratera

Gościnnie: Szymon Gdowicz www.szymongdowicz.com

 

Matylda :

„Rzeczy, które realizuję polegają na odwróceniu funkcji charakterystycznych elementow kojarzonych ze Śląskiem. To gra na zasadzie skojarzeń, które chcę zmienić, tzn: węgiel kojarzy sie z czymś brudnym i twardym, więc robię z niego poduszkę, która jest miękka i miła w dotyku; kluska śląska staje się wygodnym fotelem w zestawie z sosem służącym jako dywanik, a koszula hawajska zamiast palm ma dymiące kominy.A wszystko to po to, żeby odciążyć obraz Śląska, żeby uciec od stereotypów, a właściwie przy ich użyciu nadać śląskiej ziemi przyjazne cechy i stworzyć współczesny, inny dizajn.”
Asia:

„Żeby mówić o Śląsku nie zawsze trzeba sięgać do historii. Zakładam, że nasze pokolenie współtworzy tradycję tak samo jak ten, kto wymyślił kiedyś Familok. Interesują mnie eksperymenty z ubraniami na granicy funkcjonalności, eksperymentuję z formą ubrań, wzór ma dla mnie znaczenie drugoplanowe, musi być jakoś uzasadniony przez formę. Do tradycji odwołuję się w znikomej ilości, staram się wnieść coś nowego. Śląsk stał się właściwie pretekstem do działań w sferze mody, a teraz tym, co łączy moje działania z regionem jestem ja sama i rodzaj mentalności, na którą na pewno miał wpływ ten region.”
Ronnie:
O Ronnim można powiedzieć, że jest artystą renesansowym. Próbuje swoich sił w wielu dziedzinach jednocześnie. „Bardzo lubię kombinować” – opowiada. „Zajmuję się animacją, muzyką, performance, video, malarstwem, grafiką, szyję lalki.” Ten synkretyzm może tłumaczyć jego projektowe podejście do materii, w której tworzy. Jak tłumaczy, „jestem dizajnerem, ale artystycznym dizajnerem. Jestem pomiędzy sztuką i dizajnem. Stąd interdyscyplinarność jest dla mnie taka interesująca. Pomiędzy – to jest najbardziej interesujące.”

Bart Sasim:
Bart Sasim jest jedynym członkiem kolektywu, spoza progów Katowickiej ASP. Absolwent University of Brighton na kierunku Interior Architecture (oscylującym na pograniczu architektury i projektowania wnętrz) zajmuje się przysposabianiem przestrzeni istniejących budynków do nowej funkcji. Na bazie zastanej infrastruktury próbuje tchnąć nowego ducha w to co stare, a "starego ducha" w to co nowe. Dla Bartka ważna jest prostota i klimat miejsca. W Haji chłopak z Giszowca produkuje oldschoolowe zegary na bazie winylowych płyt i innych sprzętów z odzysku angażując cień i właściwości 3d.
Grupa Wzorro:

„Grupę projektową Wzorro tworzą Marcin Krater, Kasia Pełka i Natalia Jakóbiec. Poznaliśmy się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Połączyła nas przyjaźń i wspólna pasja do projektowania. W dizajnie poszukujemy rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nas kultura i tradycja Śląska, architektura industrialna, bogata historia i rzemiosło. Wykorzytujemy to w tworzeniu współczesnych w formie przedmiotów. Elementy tradycji przetwarzamy na autorskie cytaty, które określają charakter i oddają ducha regionu. Chcemy, aby nasze projekty były odpowiedzią na ludzkie potrzeby i pragnienia. Pozorrnie zwykłe rzeczy.

Szymon Gdowicz:

Pasex. Dla Niej i dla Niego.
Tylko teraz, dzięki Haji, unikalna kolekcja ręcznie robionych pasków z motywami śląskimi od Szymona Gdowicza!
Bądź seksi z Pasexem.

 
Projekt jest realizowany przy pomocy środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego.

Podczas imprezy zagrają: MACEO WYRO + RONNIE+SCARHAND
Wstęp wolny.Galeria:
Haja!