Miejsca Zbieżne: Spotkanie z Marcinem Świetlickim

5 grudnia (sobota), godz. 16:00
spotkanie literackie

Marcin Świetlicki – (ur. 1961) polski poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki. Był laureatem wielu nagród literackich, między innymi nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, nagrody im. ks. Jana Twardowskiego, Paszportu Polityki (przyjęcia którego odmówił). Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike, w listopadzie 2006 za książkę „Muzyka środka” otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza za kryminał „Jedenaście”.

Wojciech Brzoska – (ur. 1978) autor czterech książek poetyckich i więziennej etiudy filmowej. Redaktor „artPAPIERU” i „Kursywy”. Pochodzi z Sosnowca, obecnie mieszka w Katowicach, gdzie pracuje jako animator kultury w... areszcie.

Paweł Lekszycki - (ur. 1976) poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego „Kursywa”. Redaktor serii poetyckiej „Kontrapunkty” ukazującej się w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Redaktor działu poetyckiego internetowego dwutygodnika kulturalnego "artPAPIER". Autor kilku książek poetyckich.
Prowadzenie: Wojciech Brzoska i Paweł Lekszycki
Wstęp wolny.

MIEJSCA ZBIEŻNE to cykl spotkań adresowany głównie, choć nie wyłącznie, do młodszych odbiorców kultury, organizowany wspólnie przez Katowickie Stowarzyszenie Artystyczne i Rondo Sztuki. Składają się na niego panele warsztatowe dla grupy wcześniej zgłoszonych uczniów śląskich szkół średnich oraz otwarte spotkania autorskie z pisarzami, prowadzone przez redaktorów serwisu „artPAPIER”. Celem przyświecającym organizatorom cyklu jest odszukanie tytułowych MIEJSC ZBIEŻNYCH, a więc takich punktów, w których potrzeby estetyczne młodego odbiorcy kultury spotykają się z najciekawszymi propozycjami artystycznymi uznanych pisarzy i ze współczesną świadomością krytyczną. Z perspektywy organizatorów MIEJSCA ZBIEŻNE to także próba wyjścia naprzeciw odbiorcy pragnącemu zorientować się w kierunkach najnowszej literatury i krytyki artystycznej, poszukującemu w nich wartości i sensów; to próba nawiązania rozmowy ponad granicą wieku, oczekiwań i poglądów. Nie bez powodu zatem MIEJSCA ZBIEŻNE odbywać będą się w Rondzie Sztuki – czyż istnieje w Katowicach instytucja równie wyraziście usytuowana w MIEJSCU ZBIEŻNYM tras, przeciągów, miast? Dla uczestników warsztatów przygotowane zostały spotkania poświęcone dzisiejszemu miejscu krytyki artystycznej, celom i obiegom krytyki literackiej oraz zróżnicowaniu krytyki filmowej, bohaterami spotkań autorskich będą natomiast Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Maciej Malicki i Marcin Świetlicki. Udział w warsztatach i spotkaniach – bezpłatny.


HARMONOGRAM:

7.11.2009, godz. 18.00 Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
Prowadzenie: Robert Ostaszewski

9.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 1.
Recenzja w recesji? W poszukiwaniu krytyki doskonałej.
Prowadzenie: Piotr Bogalecki

16.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 2.
Po co nam krytyka literacka?
Prowadzenie: Wojciech Rusinek

21.11.2009, godz. 18.00 Spotkanie z Maciejem Malickim

23.11.2009, godz. 17.30 Warsztaty literackie. Część 3.
Między „Filmem” a „Kinem”. O recenzji filmowej
Prowadzenie: Magdalena Kempna

5.12.2009, godz. 16.00 Spotkanie z Marcinem Świetlickim

Wstęp wolny.