Rondo Sztuki: 36. Uwaga: Wystawa otwarta do 16 kwietnia (piątek)

od 11 marca do 16 kwietnia 2010
Rondo Sztuki

Pragniemy poinformować, że czas trwania wystawy "36" zostaje przedłużony do 16 kwietnia (piątek).

36 – wystawa fotografii śląskich studentów i
absolwentów Institutu Tvůrčí Fotografie Slezské Univerzity v Opavě

Wernisaż: 11 marca (czwartek) 2010, godz. 18:00

 

Instytut Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie jest uczelnią, która istnieje od 1990 roku i należy do czołówki szkół fotograficznych w Europie. W tym roku na trzydziestu pięciu studentów pierwszego rocznika przyjęto aż dwunastu studentów z Polski. Znaczący jest również fakt, że wśród wszystkich studiujących Polaków przeważają młodzi fotograficy ze Śląska. Wystawa w Rondzie Sztuki ma ukazać kondycję śląskich fotografików, zarówno studentów, jak i absolwentów czeskiego ITF-u. Jest ich 36–ciu. Znaczna ilość zdjęć prezentowanych na wystawie ma charakter reportażu i dokumentu ukazującego Śląsk. Fotograficy: Arkadiusz Gola, Jacek Hajduga, Adam Hiltawsky, Agnieszka Wrześniak czy Adam Palenta ukazują środowisko górniczo -hutnicze. Marcin Liberski, Andrzej Marczuk, Marcin Tomalka, Dorota Zyguła tworzą swoiste eseje fotograficzne o kulturze Śląska. Kilku fotografików odniosło juz znaczące sukcesy. Rafał Milach – laureat prestiżowych nagród: Word Press Photo oraz Pictures of the Year International; Michał Łuczak – finalista konkursu Magnum Expression Award, organizowanego przez MAGNUM PHOTOS; Arkadiusz Gola – zdobywca nagród w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej w latach 1998 i 2003, BZ WBK Press Foto w latach 2005, 2006 i 2009, Newsreportaż – 2003; Michał Jędrzejowski i Tomasz Liboska – I nagroda w kategorii ludzie w konkursie Grand Press Photo 2008; Krzysztof Szewczyk – nagrodzony m.in. w konkursach fotografii prasowej Newsreportaż (2007), BZ WBK PRESS FOTO (2005). Fotograficy ze Śląska działają na całym świecie, reprezentując nasz region i opawską uczelnię.

Kuratorem wystawy jest Anna Sielska- absolwentka ITF-u i wykładowca katowickiej ASP.

 

Piotr Szymon

 

Paweł Adamus
Urodzony w 1977 roku w Oświęcimiu. Ukończył Institut Tvůrčí
Fotografie v Opavie (dyplom w 2005 roku) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom w 2003 roku). Zajmuje się projektowaniem graficznym i fotografią. Mieszka w Warszawie.

Magdalena Bartkiewicz-Podgórska
Studia ukończyła na Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskała w 1993 roku w Pracowni Plakatu Tomasza Jury i Pracowni Litografii Adama Romaniuka oraz ukończyła Śląski Uniwersytet w Opawie (Czechy) Wydział Przyrodniczo-Filozoficzny, Instytut Twórczej Fotografii. Dyplom uzyskała w 2006 roku u Vladimira Birgusa i Otakara Karlasa. Obecnie pracuje jako projektant „wolny strzelec”. Zajmuje się projektowaniem graficznym i fotografią, głownie dla wydawców książek tworząc okładki i ilustracje. Współpracuje z Państwowym Instytutem Wydawniczym, Wydawnictwem W.A.B. i Wydawnictwem Nasza KsiÄ?garnia.

 

Katarzyna Bednarska
Rocznik 78. Tak bardzo pokochala ITF, że do tej pory jeszcze go nie skończyla.
Ma tylko nadzieję, że ITF nie wprowadzi ograniczeń wiekowych.Konrad Dwornik
Urodzony w 1981 roku. Niedoszły etnolog. Fotograf zafascynowany antropologią otaczającej go rzeczywistości. Zaangażowany w życie i pracę, która jest dla niego czasem na refleksję. Obecnie mieszka w Cieszynie. Jest studentem opawskiego Instytutu Twórczej Fotografii.

Marcin Giba
Urodzony w 1979 roku. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Autor licznych wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat wielu konkursow fotograficznych. Prowadzi klub fotograficzny Format, z którym co roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku. W swojej twórczości najbardziej interesuje go fotografia kreacyjna. Mieszka i pracuje w Rybniku.
Więcej informacji na www.marcingiba.art.pl.

Arkadiusz Gola
Urodził się w 1972 roku w Rudzie Śląskiej. Związany z „Polską Dziennikiem Zachodnim”, w którym pracuje od 1996 roku. W latach 1991–2001 fotoreporter „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”. Absolwent ITF w Opawie. Zdobywca nagród w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej w latach 1998 i 2003, BZ WBK Press Foto w latach 2005, 2006 i 2009, Newsreportaż – 2003. Nagroda główna firmy Bayer w konkursie fotograficznym Ekologia w obiektywie– 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej w latach 2004 , 2005, 2006. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Prezentował swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą. Członek ZPAF. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek, jego praca, otoczenie.

Krzysztof Gołuch
Urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach – Wydział Pedagogikii Psychologii, studia wyższe, magisterskie w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej; Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku- Białej, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Podyplomowego, Studia Podyplomowe w zakresie „Organizacja Pomocy Społecznej”; Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Pracuje w Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz w Ośrodku M.B. Uzdrowienie Chorych w Knurowie.

Marcin Grabowiecki
Urodzony w 1979 roku w Bytomiu. Interesuje się głównie fotografią dokumentalną i portretem. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii – Uniwersytet Śląski w Opawie, Studium Animatorów Kultury w Opolu (2003 r.) oraz Produkcję telewizyjno- filmową– Wydział Radia i Telewizji, Uniwersytet Śląski, Katowice (2002 r.)

Jacek Hajduga
Rocznik 1966. Fotografik, malarz, trochę grafik – na co dzień górnik. Obecnie student II roku ITF w Opawie. W latach 2003–2008 studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki – dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. L. Kołodziejczyka; aneks z fotografii pod kierunkiem prof. W. Jacykowa.

Tatiana Hajduk
Urodzona 1987 roku w Zabrzu. Już w wieku 5 lat zaczęła uczęszczac do Klubu „Pastel” i naturalną koleją rzeczy w 2006 roku została studentką Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tam pierwszy raz zetknęła się z fotografią bardziej zaawansowaną niż zdjęcia z wakacji. W 2009 zdała do Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Uprawia rysunek, grafikę warsztatową i cyfrową, fotografię.

Staszek Heyda
Urodzony w 1983 roku w Gliwicach. Ukończył Instytut Tvurčí Fotografie v Opave (dyplom 2007). Pracuje jako grafik i fotograf.

Adam Hiltawsky
Rocznik 1965. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Opawie – Instytut Twórczej Fotografii. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym. Związany z rybnickim klubem fotograficznym „Format”. Współzałożyciel katowickiego stowarzyszenia „Pozytyw”.

Michał JÄ?drzejowski i Tomasz Liboska
Michał Jędrzejowski- urodzony w 1983 roku w Katowicach. Ukończył Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie student III roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Nagrody: III nagroda w konkursie Newsreportaż 2007, za reportaż Polscy kowboje. Swoje zdjęcia publikował w m.in. Polityce, Newsweek Polska, Vice Magazine, Śląsku, Ultramarynie.
Tomasz Liboska- urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie student III roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.
Michał Jędrzejowski i Tomasz Liboska – projekty wspólne:
Nagrody: I nagroda w kategorii ludzie w konkursie Grand Press Photo 2008, za cykl portretow Wojownicy; wyróżnienie w konkursie Kochać Człowieka 2009, za cykl portretów Wojownicy. Stypendium Marszałka Wojewodztwa Śląskiego dla Młodych Twórcow, 2009. Od 2008 roku Michał i Tomek prowadzą spotkania autorskie Poza kadrem w Rondzie Sztuki w Katowicach.

Grzegorz Klatka
Urodzony w 1976 r. w Katowicach. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach. W latach 1998-2003 reporter tygodnika „Polityka”. Autor ok. pięćdziesięciu fotoreportaży głównie z Polski, a także z Czech, Litwy, Rosji, Izraela, Palestyny, Portugalii, Pakistanu, Indii, i USA. Publikował w Magazynie Gazety Wyborczej, Magazynie Rzeczpospolitej, tygodnikach: Ozon, Viva, Sontag Zeitung (Szwajcaria), Reflex (Czechy), Courier Internationate (Francja), w miesięczniku Zwierciadło i in. W latach 2005-6 współpracownik miesięcznika Forbes, 2007-8 fotograf codziennej gazety Pražsky denik w Pradze. Od kwietnia 2009 współtworzy nowy kwartalnik „Prime”.
Laureat kilku nagród w konkursach fotograficznych m.in.: I, II i III nagrody w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1998, 1999), II nagrody w Humanity Photo Awards (Pekin Chiny 2007), dwukrotnie wyróżniony w Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych (1998,2004). Zdobywca Grand Prix w Płockim Biennale Plakatu (2007). Brał udział w kilkunastu indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych wystawach i pokazach fotografii z których ostatnią była wystawa fotografii w ramach Praskiego Biennale Sztuki (2009). Uczestnik kilku projektów dokumentalnych m.in.: polsko – niemieckiego projektu „Przez rzekę – Uber den Fluss”.

Anna Lewańska
Urodzona w 1972 roku. Z fotografią związana jest od 1993 roku. Anna jest absolwentką Policealnego Studium Fotografii w Katowicach – Piotrowicach. Studiowała także w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).
W latach 1998 – 2004 pracowała jako fotoreporter i fotoedytor w „ Gazecie Wyborczej” w Katowicach. W 2004 roku wyjechała do Sydney (Australia), gdzie pracowała dla agencji fotograficznej „Endeavour Photographics ”. Anna brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech. Obecnie pracuje jako niezależny fotograf. Mieszka w Warszawie.

Marcin Liberski
Rocznik 1979. Absolwent wydziału filologii słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie oraz wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje jako niezależny fotograf i nauczyciel fotografii w Katowicach. Główne pole działań to fotografia dokumentalna.

Michał Lichtański
Student drugiego roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Zajmuje siÄę fotografia dokumentalną i portretową. Muzykofil i entuzjasta dalekich podroży. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Michał Łuczak
Urodził się w 1983 roku na Śląsku. W 2002 roku rozpoczął studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie (Republika Czeska). Równolegle studiował także język hiszpański na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który ukończył z tytułem licencjata. Aktualnie jest studentem V roku Fotografii w ITF.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, realizujac projekty długoterminowe, jak np. „Nikisz” pokazywany m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi w 2007 roku, poświęcony Nikiszowcowi – jednej z zabytkowych dzielnic Katowic. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Berlinie. Jego dokument Biały dom prezentowany był jako samodzielna wystawa podczas tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Od 2008 roku mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako wolny strzelec m.in. dla Przekroju. Publikował również w Tygodniku Powszechnym, Pozytywie i Private Magazine, angażował się także w dokumentacje projektów społecznych dla organizacji pozarządowych. Współpracuje z krakowsks fundacją IMAGO MUNDI. W 2008 i 2009 roku asystował przy projektach „Stefania Gurdowa. Klisze przechowują się” oraz „Stefania Gurdowa. Czas niewinności.” W 2009 roku otrzymał włoskie stypendium Alexandra Boulat Scolarship, dzięki któremu uczestniczył w warsztatach fotograficznych z Andersem Petersenem.
Jego najnowszy projekt „Młodzi górnicy” znalazł się w finale prestiżowego konkursu Magnum Expression.

Andrzej Marczuk
Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Asystent Prof. Bogdana Dziworskiego na wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślęskiego w Katowicach. Fotografuje życie codzienne, dokumentuje zdecydowanie bardziej ludzi niż miejsca. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne BlackBook.pl. Wraz z Mariuszem Foreckim, Grzegorzem Dembińskim i Wojtkiem Sienkiewiczem współtworzy Magazyn Fotografii Dokumentalnej „5klatek”. Brał udział w licznych wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako dyrektor kreatywny w agencji Wytwórnia Makaronu Mieszka w Gliwicach. www.andrzejmarczuk.com

Anna Matuszna
Urodzona w 1984 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Rafał Milach
Urodzony w Gliwicach w 1978 roku. Po zakończeniu studiów na wydziale grafiki ASP w Katowicach (2002) oraz Instytucie Twórczej Fotografii w Czeskiej Opawie (2003) przenosi się do Warszawy gdzie współpracuje z czołowymi polskimi tygodnikami Newsweek Polska, Przekrój i Polityka. W 2006 roku Rafał zostaje członkiem austriackiej agencji Anzenberger. Jego fotografie publikuje
Time, Newsweek, GQ, D de Repubblica, Courrier International, L’espresso, Die Zeit. Rownolegle ze zleceniami prasowymi Rafał pracuje nad swoimi projektami autorskimi Szare, Znikający Cyrk, Młoda Rosja, Czarne Morze betonu, które wystawiane są na najważniejszych międzynarodowych festiwalach fotograficznych Photoespana, Look3, Backlight oraz w Museum of Contemporary Art MoCA Shanghai czy Kiosato Museum of Photographic Arts w Japoni. W 2007 roku Rafał bierze udział w prestiżowych warsztatach Joop Swart Mastercalss organizowanych przez fundację World Press Photo w Amsterdamie. Jego Prace nagradzone zostały w konkursach World Press Photo oraz Pictures of the Year International. Rafał jest współzałożycielem kolektywu fotografów Sputnik Photos.

 

Maciej Niesłony
Urodzony w 1982 roku w Chorzowie. Mieszka w Chorzowie. Student II roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. W latach 2004–2007 studiował w Państwowej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi – Wyższe Studium Fotografii, w latach 2003–2004 w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Policealnym Studium Fotografii im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach (2001–2003).
Wystawy indywidualne: Widma pamięci, MDK Batory, Chorzów 2009; Rozmowy, II Kongres osób niepełnosprawnych Legnica 2009, MDK Południe, Katowice 2009; MDK Batory w ramach projektu W przestrzeni dotyku Chorzów 2008; Klasa, PWSTiTv Łódz 2008, MDK Batory Chorzów 2007; Protest 2007 Wojtek Wieteska, Maciej Niesłony, Kino Muranów, Warszawa 2008, Galeria Le Guern, Warszawa 2008; Kurtyna, Teatr Powszechny w Łodzi, 2006.
Wystawy zbiorowe: Czuła ostrość – wystawa studentów i absolwentów PWSFTviT w Łodzi, Galeria Szyb Wilson, Katowice 2009; Efekt czerwonych oczu. Fotografia Polska XXI–wieku, Protest 2007, Wojtek Wieteska, Maciej Niesłony CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008; Fotografowie jutra – 15 lat studiów fotograficznych w PWSFTviT w Łodzi, Miejska Galeria Sztuki, Ośrodek Propagandy Sztuki, w Łodzi, 2008; Dzieci są po to by je kochać, Fundacja Przyjaciel, Warszawa 2008; wystawa fotografii wykładowców i studentów Wyższego Studium Fotografii Przybyliśmy, MCK Sokół, Nowy Sącz 2006; wystawa fotografii w Teatrze Powszechnym w Łodzi, reportaż z powstawania kurtyny dla Teatru Powszechnego malowanej przez Piotra Naliwajko, 2006; wystawa fotografii portretowej w Galerii 65 w Warszawie w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii oraz publikacja w katalogu festiwalu, 2006; Rudimentum imaginis – wystawa prac studentów Wyższego Studium Fotografii, Łódzki Dom Kultury, Galeria FF – Forum Fotografii, Łódź 2005.

Nagrody: Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Portret 2007, Trzcianecki Dom Kultury – II nagroda; Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Portret 2006, Trzcianecki Dom Kultury – II nagroda; XV Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary 2005 – III nagroda.

Publikacje: W przestrzeni dotyku pod redakcją Jacka Kurka i Krzysztofa Maliszewskiego, 2009; Album Rozmowy fotografie Maciej Niesłony, 2009; Zamalowanie – rozmowy z Piotrem Naliwajko, Monika Josińska, 2009; Publikacja autorskich fotografii „Art and biznes” recenzja Andrzej Matynia, 2009; Publikacja autorskich fotografii w tygodniku „Gość Niedzielny”, 2009; Publikacja autorskich fotografii w miesięczniku “Elity”, 2008; publikacja autorskich fotografii w miesięczniku “Pani”, 2008; Światło jest najważniejsze – Piotr Naliwajko i jego obrazy, Jacek Kurek, 2008; Z tęsknoty za mistrzem, pod redakcją Jacka Kurka i Krzysztofa Maliszewskiego, MDK „Batory” Chorzów, 2007; Publikacja fotografii w katalogu wystawy malarstwa Piotra Naliwajko, Kieleckie Centrum Kultury , Galeria Sztuki Współczesnej ”WINDA” Kielce, 2005.
Film: Sztuka ekranowa – Piotr Naliwajko, reżyseria Przemyslaw Fik, fotografie Maciej Niesłony, TVP Kultura, 2009.Justyna Orybkiewicz
Urodzona w Tychach w 1981r. Ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki w Cieszynie. Aktualnie studiuje na trzecim roku w Instytucie Tworczej Fotografii w Opavie. Brała udział w projektach (Kontakty III; Dwa miasta, dwa uniwersytety), konkursach i wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie mieszka w UK.

 

Adam Palenta
Operator kamery, fotograf. Urodzony w 1976 roku w Chorzowie. Studiował: w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy; Realizację Telewizyjno-Filmową i Fotografię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski; fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2005 roku student Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

 

OSIĄGNIĘCIA: Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Ciemnego pokoju nie trzeba się bać - zdjęcia, 2009; I nagroda na festiwalu filmów dokumentalnych w Vilnius Film Shorts za film Popatrz - reżyseria, 2009; II nagroda za film Popatrz na festiwalu Festiwal Filmu Krótkiego, 2008; Kawałek Nieba – Brodnica (Brodnicki Festiwal Filmowy "Obraz + Idea") – najlepsze zdjęcia, 2008; Siostry, Szczecin (Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich "Klatka") – nagroda za zdjęcia, 2007; Kawałek Nieba – Wiedeń (Międzynarodowy Studencki Festiwal Filmowy) – nagroda za zdjęcia, 2007; udział w IX Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles, 2007; udział w sekcji konkursowej 11-go Festiwalu Filmowego Camerimage, 2006; Publikacja 12 fotografii górników w magazynie Pozytyw 2006; I nagroda w kategorii PORTRET, w corocznym konkursie magazynu Pozytyw, 2006; Nagroda za najlepsze wideo w kategorii zdjęcia na VIX Festiwalu Polskich Wideoklipów – Yach Film, 2005.

FILMOGRAFIA FILMÓW FABULARNYCH ORAZ DOKUMENTALNYCH: Sfera, reż. Maciek Olbrycht, 2002; Alkmena, reż. Krzysztof Borówka, 2003; Mali Ludzie, reż. Jacek Szarański, 2004; Wszystko o Mojej Rodzinie, reż. Kuba Czekaj, 2005; Mamo, reż. Kuba Czekaj, 2005; Start, reż. Kuba Czekaj, 2005; Siostry, reż. Krzysztof Borówka, 2006; Kawałek Nieba, reż. Kuba Czekaj, 2006; Dom w różach, reż. Kuba Czekaj, 2006; Gadzio, reż. Kryspin Pluta, 2007; Dzień po jutrze, reż. Michał Janów, 2007; Tamar, reż. Michał Janów, 2008; Popatrz, reż. Adam Palenta, 2008; Ciemnego pokoju nie trzeba sie bać, reż. Kuba Czekaj, 2009; Historia kowalskich, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki, 2009; Wizyta, reż. Łukasz Konopa, 2009; Anioł w piekle, reż. Grzegorz Milko, 2009.
TELEDYSKI: Dorota Miśkiewicz, Mój wilku; Maya, With a Little Help From My Friends; Mafia Mike, No sense; Mleko, Kto dogoni psa; Myslovitz, Życie to surfing; Dorota Miskiewicz , Magda, proszę.; Pustki, Nuda.
REKLAMY: Radio “Bis”, Profilaktyka raka, Kodak Gold, Reserved, magazyn Naj, radio Zet, ING, Castrol, Sim Plus.
www.palenta.netJoanna Rzepka-Dziedzic
Urodzona w 1979, Bielsko-Biała. Studia: 1999-2002 w Instytucie Sztuki w Cieszynie; 2002-2004 na ASP w Poznaniu, kierunek Edukacja Artystyczna; dyplom artystyczny w pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego; od 2007 roku studia na ITF w Opavie; 2006-2007 asystent w Instytucie Sztuki w Cieszynie, od 2004 roku prowadzi Galerię Szara w Cieszynie. W swojej twórczości zajmuje się kontemplacją oczywistością, badaniem sytuacji granicznych i stanów ambiwalentnych. Do realizacji swoich projektów najczęściej używa fotografii, video oraz instalacji.

Anna Sielska
Urodzona w Katowicach w 1978r. Ukończyła grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Institut Twórczej Fotografii w Opawie. Aktualnie prowadzi zajęcia w pracowni fotografii w ASP w Katowicach. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych m. in.: „Czysta Formalność”, „City Story” oraz „Druga Strona”. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Magdalena Sokalska
Urodzona w 1982 roku. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii, obecnie studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Współtwórczyni Stowarzyszenia Gliwicki Dom Fotografii. Obok fotografii zajmuje się, projektowaniem graficznym.

Krzysztof Szewczyk
Urodzony w 1979 roku w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Republika Czeska) oraz Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotograf niezależny, zajmuje się fotografią dokumentalną. Współpracował m.in z Gazetą Wyborczą w Katowicach oraz Polską Agencją Fotografów FORUM jego zdjęcia były publikowane m.in w Polityce, Dzienniku, Przekroju, Wprost. Nagrodzony m.in. w konkursach fotografii prasowej Newsreportaż (2007), BZ WBK PRESS FOTO (2005).

 

Maria Śliwa
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego w Katowicach. Ukończyła trzylenie licencjackie studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz pięcioletnie studia magisterskie – Institut tvůrčí fotografie Slezska univerzita v Opavě. Wykładowca w Policealnym Studium Fotograficznym w Bielsku-Białej, w Szkole Fotografii "Fotoedukacja" oraz w Technikum Fotograficznym w Katowicach. Od 1999 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2001/2002 asystent w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Cieszyn. Prowadzi zajęcia z fotografii studyjnej (portret, moda, akt, reklama i katalog) na kursach i warsztatach fotograficznych.
Przede wszystkim zaś jest czynnym fotografem praktykiem, uprawia fotografię kreacyjną, reklamową i portretową.


Marcin Tomalka
Urodzony w 1981 roku. Od 2003 r. pracował jako fotoreporter m.in. w Gazecie Wyborczej i Polska The Times Dziennik Zachodni. Jako fotograf niezależny współpracuje z polskimi i zagranicznymi agencjami fotograficznymi.

 

Mateusz Torbus
Urodził się w 1972 roku w Myszkowie.
Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Od roku 2001 pracuje jako
fotograf. W latach 2001–2002 był związany z wrocławskim Ośrodkiem Postaw
Twórczych. W latach 2002–2005 mieszkał w Australii, gdzie współpracował z
Australian Center for Photography. Od stycznia 2006 z powrotem w Polsce.
Jest studentem pierwszego roku Institutu Tvůrčí Fotografie Slezské Univerzity v Opavě. Prace Mateusza tworza spójne cykle, w których nadrzędna jest subiektywność spojrzenia. Pozwala mu to zauważać i utrwalać obrazy, które zwykle umykają naszej uwadze. Skupienie i wrżliwość estetyczna to przewodnicy za którymi podąża wykorzystując możliwści jakie stwarza fotografia.
WAżNIEJSZE WYSTAWY INDYWIDUALNE: 366, Galeria PAUZA, Kraków 2009; Terra Australis, Galeria Lamelli, Kraków 2009; HERMITAGE / PUSTELNIA, Galeria ArtFoto, Cz?stochowa 2008; Terra Australis, "Mleczarnia", Wrocław 2007; Aussies, "Pod Dachem", Wrocław 2006.
WAżNIEJSZE WYSTAWY ZBIOROWE: Exposure 3, Xposure Gallery, Sydney, Australia 2005.
WAżNIEJSZE PUBLIKACJE: Magazyn "Biuletyn Fotograficzny – Świat Obrazu" 6/2008; Magazyn "CHIP Foto-Video Digital" 11/2006.

Dorota Zyguła
Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, Studentka Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydziału Radia i Telewizji – Magister Organizacji Produkcji Filmowej
i Telewizyjnej. W 2007 roku obroniła pracę licencjacką w pracowni fotografii kreacyjnej u dr hab. Wojciecha Prażmowskiego. Od siedmiu lat nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Swoje filmy wideo i fotografie prezentowała w m.in. Galeria 65 w Warszawie, Ogrodzenie Łazienek Królewskich w Warszawie, KinoLab w Warszawie, Galeria FF w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Browar Mieszczański we Wrocławiu, Galeria NOS w Katowicach, Rondo Sztuki w Katowicach.

Bartłomiej Zylla
Urodzony w 1980 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent PWSFTViT w Łodzi – montaż obrazu i dźwięku (dyplom licencjacki) oraz realizacja obrazu filmowego (dyplom magisterski) oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.

Agnieszka Wrześniak
Urodzona w 1983 roku w Bytomiu. Absolwentka socjologii oraz fotografii. Kontynuuje swoją dalszą edukację z zakresu fotografii na studiach licencjackich w ITF w Opawie oraz na studiach magisterskich w PWSFTviT w Łodzi. Aktualnie zajmuje się dokumentem subiektywnym skupiając
się na rejestracji przestrzeni miasta oraz miejskich peryferii. Miejscem pracy jest w przeważającej większości Śląsk i Małopolska. Uczestniczka wystaw zbiorowych m.in. Moja Dwudziestoletnia (Łodź, Wrocław, Kazimierz Dolny i Janowiec nad WisłÄ?), Czuła Ostrość (Katowice), Fotografowie jutra, 15 lat studiow fotograficznych w PWSFTviT (Łodź), Interior Obrazu (Łodź), Fabryka Fotografii (Łodź), Foto Open (Bielsko-Biała), Kobieta Wolna, Kobieta Niezależna (Warszawa) oraz indywidualnych mogÄ? (Bytom,Toszek).

Wstęp wolny.

 

Autor zdjęcia promującego wystawę: Rafał Milach