Rondo Sztuki: Zmyślone obrazy

Od 26 lutego do 5 marca 2010
Galeria+

26.02- 5.03.2010

Zmyślone obrazy: Agnieszka Florczyk, Joanna Kafka, Luiza Kolasa.


Żonglerka rzeczywistością i bezkompromisowe wykorzystywanie jej do tworzenia obrazów, którym często bliżej do marzenia sennego niż świata realnego jest charakterystyczne dla trójki artystek zaproszonych do wystawy. W ich malarstwie ciężko jest dopatrywać się estetycznych podobieństw, jednak panująca atmosfera odwrócenia się od świata realnego na rzecz spojrzenia w głąb siebie może być odbierana jako swoista psychoanaliza ujawniająca nam najgłębsze zakamarki podświadomości. Tytułowe Zmyślone obrazy mogą stać się kluczem do dzieł młodych artystek lub pozostać po prostu tytułem łatwo wpadającym w ucho.

/tekst: Szymon Kobylarz/


Fantasmagoryczny świat Luizy Kolasy wydaje się czystym wytworem wyobraźni, w istocie powstaje dzięki przewrotnej interpretacji namacalnej rzeczywistości( tajemnicy warsztatu do końca nie zdradzę). To świat rozpięty pomiędzy groteską a przeczuciem istnienia nieznanych wymiarów.
Joanna Kafka tak jak kiedyś Jusepe Ribera, wydobywa kształty z czerni- koloru równie słynnego, co tajemniczego, pełnego kulturowych, obyczajowych i wielu jeszcze innych konotacji. W tym procesie rodzenia się świetlistych form jest coś religijnego i niesłychanie zmysłowego jednocześnie.
Dla Agnieszki Florczyk poetycki, metaforyczny język, którym się posługuje jest naturalną cechą osobowości. Jej prace to wizualna odmiana poezji, a że przy okazji posiada absolutny „słuch” plastyczny, stają się one pięknymi malarskimi spektaklami.
Luiza, Joanna i Agnieszka tworzą obrazy niezwykle sugestywne i dojrzałe artystycznie, ale jest jeszcze coś, co je łączy chociaż trudno mi to precyzyjnie określić.
Czasem zdarza się tak we śnie, że trzy znajome nam osoby, których jednak nigdy wcześniej nie widzieliśmy spotykają się w konkretnym miejscu, które nigdzie nie istnieje.
/tekst: Zbigniew Blukacz/


Wstęp wolny.