Śląska Kawiarnia Naukowa: ziemskie bieguny

4 lutego (czwartek), godz. 18:00
Kawiarnia

Kolejne spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej odbędzie się 4 lutego. Tym razem porozmawiamy o biegunach i ich wpływie na klimat. Naszymi gośćmi będą prof. Jacek Jania z UŚ oraz Jan Mela - najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i południowego.

Szerokość geograficzna wpływa na to, ile energii słonecznej dociera do danego miejsca. Wraz z oddalaniem od równika ilość tej energii, a co za tym idzie ciepła, maleje. W rejonie biegunów promienie słoneczne muszą przedrzeć się przez grubą warstwę atmosfery ziemskiej - znacznie głębszą niż w okolicy równika. Nic więc dziwnego, że bieguny pokryte są lodem i panuje na nich niezwykle niska temperatura. Jednak w ostatnich latach ekolodzy i media niejednokrotnie alarmowali, że temperatura na biegunach gwałtownie wzrasta, a to ma powodować szybkie topnienie lodu na biegunach.

Jak wygląda życie na biegunach? Jaki jest ich wpływ na klimat? Co należy wziąć ze sobą na wyprawę polarną? Czy za kilka lat na biegun będziemy mogli dotrzeć statkiem lub kajakiem? Podczas lutowego spotkania odpowiemy na te i wiele innych pytań. Do zobaczenia 4 lutego o godz. 18.00 jak zwykle w katowickim Rondzie Sztuki (Klub Oko Miasta).

Prof. Jacek Jania - geograf i glacjolog. Należy do najwybitniejszych polskich uczonych zajmujących się problemami regionów polarnych. Jest m.in.badaczem lodowców Arktyki w kontekście globalnych zmian klimatu i inicjatorem badań wpływu zmian globalnych klimatu na środowisko miejskie w gęsto zaludnionych miastach Śląska i Zagłębia.
Jan Mela - polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację Poza Horyzonty.

 

Wstęp wolny.