Rondo Muzyki: MUCHY

19 marca (piatek), godz. 20:00
Rondo Muzyki

Muchy - polska grupa muzyczna, założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystąpił po raz pierwszy podczas transmitowanego na antenie Programu 3 Polskiego Radia koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik Machina i Program 3 Polskiego Radia. Pierwszy singel zespołu pt. "Miasto doznał" osiągnął w maju 2007 r. 7. miejsce na prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego Li?cie Przebojów Polskiego Radia 3. Wielokrotnie nazywany „najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty”.
19 listopada ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł Terroromans, uznany za "Płytę Roku" m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny Pulp. Przebojowe i chwytliwe kompozycje wsparte niekwestionowanym talentem Michała Wiraszko do pisania poetyckich tekstów spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno przez publiczno??, jak i przez krytyków („nowa jako?? w polskiej muzyce”, „tak ważnej płyty u nas już dawno nie było”, „najwałniejszy debiut dziesięciolecia”). Pozytywne reakcje na płytę pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi na największe i najważniejsze sceny polskich festiwali (Heineken Open’er, Jarocin Festival, Off Festival, Cracow Screen Festival, EkoUnionRock w Węgorzewie itd.).
Zespół zdobył także tytuł "Zespołu Roku 2007" Programu 3 Polskiego Radia. Ponadto grupa uhonorowano trzema nagrodami "Miazga 2007" magazynu Pulp, w kategoriach Zespół Roku, Płyta Roku i Piosenka Roku ("Miasto Doznań"). Głos Wielkopolski przyznał zespołowi "Medal Młodej Sztuki 2007". Muchy zostały również nominowane do Eska Music Awards 2008 w kategorii "Album roku ROCK" i do Fryderyka 2008 w kategorii "Nowa twarz fonografii", a także do nagrody Nocne Marki 2008 pisma Aktivist w kategorii "Zespół Roku". Przez okres dwóch lat Muchy zagrały prawie 150 koncertów (również za granicą – w Moskwie reprezentowały Polskę na International Day of Mountain)
Jesienią 2009 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music, a przy współpracy z producentem Marcinem Borsem zarejestrować materiał na drugą płytę. Utwór „Przesilenie” zapowiada album „Notoryczni debiutanci”, którego premiera 8 marca 2010 roku!!!

 

Bilety: 15 pln (przedsprzedaż), 20 pln (w dniu koncertu)