Vinicius Cantuaria po raz pierwszy na Śląsku!

2007-10-09 godz. 20.00
Rondo Sztuki

Vinicius Cantuaria to mistrz bossa novy XXI wieku. Jest kontynuatorem tego co najlepsze w muzyce brazyliskiej. Szanując tradycję ten wybitny pieśniarz, gitarzysta, perkusjonista i kompozytor potrafi jednocześnie jak nikt inny połączyć klasyczne, subtelne brzmienia z dźwiękami współczesności.
Nie jest on zapewne artystą o rewolucyjnym czy awangardowym charakterze, ale tylko dlatego, że bardzo wcześnie stał się żywą legendą muzyki brazylijskiej, mocno skomunikowanej z odbiorcą także poprzez swe społeczne zaangażowanie, z drugiej jednak strony na tyle uniwersalnej, aby zaistnieć także poza lokalnym rynkiem muzycznym.
Cantuaria jest autorem bossa novy niezwykle wysmakowanej i czerpiącej estetyczne inspiracje z wielu gatunków muzyki: jazzu, rocka, muzyki etnicznej, folkowej i klasycznej. Brazylijski muzyk jest dziś obywatelem Świata, który dobrze czuje się zarówno w Nowym Jorku, Tokio jak w Rio de Janeiro, a sprawy tożsamości kulturowej są dla niego tylko punktem wyjścia w poszukiwaniu uniwersalnej formy artystycznego wyrazu.
Niewątpliwie wielki wpływ na bogactwo jego muzycznego języka sprawia fakt, że od połowy lat 90 mieszka w Nowym Jorku gdzie związał się z niezależną sceną muzyczną i artystami tej miary co: Brian Eno, Bill Frisell, Laurie Anderson, Arto Lindsay, Bill Frisell, Marc Ribot, David Byrne czy Ryuichi Sakamoto. Vinicius Cantuaria do Polski przyjedzie po raz drugi, jednak pierwszy raz z własnym zespołem, zaprezentuje nam zapewne swoje starsze jak i nowe kompozycje z właśnie ukazującego się albumu Cymbals, który nagrał ze stowarzyszeniem wybitnych amerykańskich instrumentalistów: pianistą Bradem Mehldau, gitarzystą Marc Ribotem, saksofonistą Davidem Binneyem, wiolonczelistą Erikiem Friedlanderem, skrzypaczką Jenny Scheinman i trębaczem Michaelem Leonhartem.

Andrzej Kalinowski