Rondo Designu: WORK/SHOP

Od 27 lutego do 5 marca 2010
Poziom 0

WORK/SHOP:
Eksplozja designu w Rondzie Sztuki! Przeciwdziałaj zimie! Nie siedź w domu, weź udział w warsztatach. Przynieś niepotrzebne rzeczy, które zalegają w Twojej szafie i piwnicy. Młodzi projektanci zaatakują świeżymi pomysłami. Przybiją, przewiercą, przeszyją, przekręcą wszystko, co wpadnie w ich ręce. Materiały i narzędzia warsztatowe zapewnione. Mile widziane stare meble i ciuchy do przerobienia. Inspiracji szukaj dookoła Ronda Sztuki, czyli wszędzie. Pozytywną muzyczną energię zapewni Fake i Pad Brapad Moujika. Czekamy na poszukiwaczy mocnych designerskich wrażeń. Możesz także przyglądać się pracy uczestników WORK/SHOPu i kupić stworzone przez nich rzeczy.
Udział w warsztatach według kolejności zgłoszeń. Limit miejsc: 50.
Pecha Kucha Design Night bez limitu miejsc. Włącz się w dyskusję! Zapraszamy!

 

  

28 lutego godz. 17:00
PECHA KUCHA DESIGN NIGHT:
OD 17:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych młodym designem na Pecha Kucha Design Night czyli prezentację projektantów i projektów zrealizowanych podczas WORK/SHOPu oraz mini-targi podczas których będzie możliwość zakupu rzeczy wykonanych przez projektantów.

17:10 SOKKA – Kasia Sokołowska
17: 20 Michał Latko
17: 30 ZARIA - Gosia Tatoj, Justyna Szulc- Więcek,
17: 40 Makultura - Ania Domaradzka, Piotr Hojda, Jadwiga Husarska-Chmielarz, Paulina Kordos, Franciszka Kornecka, Paweł Marcinkowski, Jadwiga Rataj, Przemysław Szuba
17:50 Magda Major
18:00 Fake - Wojtek Bednarski, Marek Poniedziałek, Kasia Dąbrowska
18:10 Haja – Asia Sowula, Bart Sasim, Matylda Sałajewska, Ronnie Deelen, Marcin Krater, Natalia Jakóbiec, Szymon Gdowicz
18:20 POCOTO - Dorota Terlecka, Jacek Ryń, Paulina Krauza, Tomasz Pater
18:30 Kreakcja - Wawrzyniec Skoczylas, Maciek Sobczak, Marcin Ebert
18:40 Łukasz Jaworski
18:50 Kasia Molicka, Michał Sowa
18:50 Pytania do uczestników warsztatów.
19:30 Podsumowanie warsztatów. Otwarcie wystawy.

28.02- 5.03.2010
WYSTAWA:
Wystawę prac, które powstaną podczas warsztatów będzie można oglądać w Rondzie Sztuki od 28 lutego do 5 marca w godzinach:
pn- pt: 11:00- 19:00 (wyjątkowo otwarte także w poniedziałek)
sb- nd: 10:00- 18:00
Wernisaż: 28 lutego (niedziela), godz. 19:30

Warsztaty materiałowo wspierają:

IKEA KATOWICE www.ikea.com
PAGED MEBLE www. pagedmeble.pl
POLTING FOAM www.foam.polting.com.pl

TUPLEX www.tuplex.pl
ECOPUF www.ecopuf.pl

Serdecznie dziękujemy.
Warsztaty prowadzą:

K r e A K C J A : Wawrzyniec Skoczylas, Maciek Sobczak, Marcin Ebert
W otaczających nas przedmiotach tkwi chemia. Jest ona w nich nawet po zużyciu. Celem KreAKCJI jest takie twórcze przetwarzanie zużytych przedmiotów, aby wyzwolić z nich nową energię. Najlepszą reAKCJĄ na KreAKCJĘ byłaby ludzka interAKCJA z nowymi produktami. Podczas WORK/SHOP w Katowicach powstanie wiele świecących, energetyzujących,
promieniujących i porządnie naładowanych produktów. Wawrzyniec Skoczylas jest projektantem sceptycznym. Obawia się nadprodukcji, zaśmiecenia
i uprzedmiotowienia. Dlatego szuka rozwiązań poza przedmiotowych.
Maciek Sobczak lubi usprawniać. Dla niego projektowanie jest rozwiązywaniem problemów. Stara się je wynajdywać i dawać rozwiązania. Uważa, że projektant nie powinien tworzyć
rozwiązań wystarczająco dobrych – rozwiązanie powinno być najlepsze.
Dla Marcina Eberta projektowanie jest nie tylko szukaniem odpowiedniej formy produktu, ale także kreowaniem zachowań i stylu życia odbiorcy – w miłości i zgodzie z naturą.

MAKULTURA: Ania Domaradzka, Przemysław Szuba, Piotr Hojda, Jadwiga Husarska-Chmielarz, Paulina Kordos, Franciszka Kornecka, Paweł Marcinkowski, Jadwiga Rataj.
Makultura to grupa ośmiu projektantów z Krakowa. Podejmują się projektowania zrównoważonego ekologicznie. Surowce wykorzystywane do projektów to odpady, takie jak papier czy tworzywa sztuczne. Poprzez liczne prelekcje, warsztaty, wystawy, grupa stara się przekazywać wiedzę o eco designie, kształtując pozytywne zachowania społeczne. Jako młody zespół projektantów może pochwalić się już pierwszymi wdrożeniami systemu segregacji odpadów na swoim Wydziale.
http://www.makultura.blogspot.com/


POCOTO: Dorota Terlecka, Jacek Ryń, Paulina Krauza, Tomasz Pater
POCOTO- stowarzyszenie zrzeszające pomorskich projektantów, którym przyświeca hasło: "Zakładamy bandę i będziemy robić niesamowite rzeczy….” To inicjatywa, która ma na celu animowanie środowiska twórczego. Członkowie grupy realizują projekty w zakresie wzornictwa ,projektowania graficznego oraz architektury.

 
PROJEKT ZARIA: Gosia Tatoj, Justyna Szulc-Więcek
Małgorzata Tatoj oraz Justyna Szulc-Więcek tworzą nową śląską grupę projektową. W dizajnie stawiają na rozwiązywanie problemów. Myśleć, tworzyć tak, by dotknąć pomysłu, sprawdzić go, a ostatecznie wdrożyć i umożliwić kontakt z odbiorcą - to droga od pomysłu do realizacji, którą zawsze starają się podążać. Funkcja wyznacza formę, natomiast estetyka ją oswaja. Wspólne działanie dodaje energii i wspomaga generowanie dobrych pomysłów.


KASIA MOLICKA i MICHAŁ SOWA:
Studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Projektowy, kierunek Wzornictwo). Designerski duet, mający na swoim koncie m.in. II miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie za projekt spinek do mankietów „ĄĘ” jako gadżetu promującego kulturę polską oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na projekt mebli MEBLE Forte – PROJEKT’09.

FAKE: Kasia Dąbrowska, Wojtek Bednarski i Marek Poniedziałek
Ich motto głosi, że FAKE , to marka, której nie trzeba podrabiać, gdyż sama w sobie jest już fałszywką. Skąd wzięła się tak przewrotna filozofia działania? Sami fake’owcy mówią, że idea i słowo „fake” krążyło wokół nich od dawna, interesowała ich granica pomiędzy oryginalnością a podróbką. Czy jest jeszcze miejsce na oryginalność, kiedy nielegalna kopia potrafi być równie dobra a nawet lepsza niż produkt oryginalny? W dzisiejszym świecie często nie sposób odróżnić oryginału od kopii (która często powstaje w tej samej fabryce z przeznaczeniem na lokalny rynek), a co za tym idzie, samo słowo
„oryginał” traci sens. Zatem poruszamy się w rzeczywistości doskonałych kopii, które nie wiadomo już co kopiują. Świat internetu to soczewka skupiająca ten rozdźwięk między prawdą a fałszem; tu właśnie projekt taki jak FAKE ma największe oddziaływanie, grając z tą umownością relacji internetowych. Wyjątkowość pomysłu FAKE polega na tym, że nie jest nastawiony na działalność zarobkową, ale skupia się na znacznie wyższych celach. Podczas warsztatów podzielą się wiedzą na temat projektowania ubrań.
www.fake.com.pl, www.myspace.com/fakeuverymuch

HAJA: Matylda Sałajewska, Ronnie Deelen, Joanna Sowula, Wzorro- reprezentowane przez Natalię Jakóbiec, Kasię Pełkę, Marcina Kratera oraz Szymon Gdowicz
Haja - grupa założona w dzień imienin Euzebii, inspiracje czerpie z Katowic i okolic. Dzięki Haji można usiąść w klusce śląskiej, otulić się hałdą, przywdziać na dłonie czarne serca, na brzuchy fałdy tłuszczu, a na szyje podwójną brodę. Daje również możliwość powkładania rożnych rzeczy przez okna Superjednostki, zawieszenie czarnego bluszczu nad stołem, przewieszenie garnka przez prawe ramie, odpięcie podeszwy od butów, przedłużenie rękawów w pasie, schowanie czegokolwiek do wnętrza Skarbka, odbicie cienia od płyty winylowej, położenie głowy na węglowej poduszce i shajowanie się do czarnych łez. Grupę wspiera Nasz Pies czyli odłam Haji, który jeszcze nic nie zrobił jak również NiktNasNieZna czyli nie wykorzystana przez nas nazwa.
www.haja.com.pl

MICHAŁ LATKO:
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Projekt koncepcyjny kabiny samochodu jego autorstwa został zakwalifikowany do pierwszej finałowej trójki konkursu Interior Motives Design Awards 2005 w kategorii „best use of technology”. Jego poprzedni projekt zakwalifikował się na prestiżową wystawę North American International Auto Show 2005. Michał Latko czuje się dobrze w wielu dziedzinach projektowania: projektuje opakowania, pojazdy, branding, opracowania graficzne produktów, a także meble. Jednym z jego najciekawszych projektów jest z pewnością projekt maszyny do odwiertów górniczych realizowany w ramach dyplomu.


SOKKA. KASIA SOKOŁOWSKA:
Absolwentka katowickiej ASP do tej pory ma na swoim koncie czwarte miejsce w konkursie International Design Award za projekt półki, wyróżnienie w konkursie czasopisma „Twój Styl” za projekt wnętrza samochodu, nominację do nagrody głównej Henkel Design Award w kategorii Experimental Design i wyróżnienie w konkursie Opus Design w Japonii za projekt okularów. Katarzyna projektuje meble, ubrania, opakowania, elementy wystawiennicze, ale jednym z najciekawszych projektów jej autorstwa jest obudowa robota Robina, zaprojektowana na potrzeby Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Od jakiegoś czasu Kasia współpracuje z Michałem Latko.
www.sokka.pl.

MAGDA MAJOR:
Magda Major absolwentka Wydziału Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace, mimo specjalizacji szkła, wykonuje przy użyciu różnych materiałów i technik. Czerpie z nurtu recyklingu, co wpływa zarówno na praktyczność i czystą estetykę. Napięcie w realizacjach budowane jest za pomocą kontrastu i skrajności, dotykając psychologicznych i kulturowych kontekstów. Inspiracja pochodzi ze zdegradowanych dziedzin życia, gdzie destrukcja napędza kreatywności. Jej projekt PicNic dostał wyróżnienie w ubiegłorocznym konkursie „Przetwory”.

WSTĘP WOLNY.

 

Warsztaty materiałami wspierają:

IKEA KATOWICE www.ikea.pl/katowice

PAGED MEBLE www. pagedmeble.pl

POLTING FOAM www.foam.polting.com.pl
TUPLEX  www.tuplex.pl

ECOPUF www.ecopuf.pl