VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY

21 kwietnia 2010
Restauracja

VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY

Impreza nasza skupia reprezentantów różnych środowisk. Całość przedsięwzięcia organizowana jest jednak głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, zatem dziecięcy wykonawcy, twórcy, aktorzy, zarówno ze szkół ogólnodostępnych, jak i specjalnych mają w trakcie trwania imprezy czas na czerpanie radości z ekspresyjnego działania. Na Festiwal składa się szereg imprez: przeglądy twórczości dzieci i młodzieży, koncerty, spotkania autorskie, wystawy, spektakle, a także happeningi plastyczne.
Każdy z nas jest twórczy, zdolny do zmian. Festiwal daje możliwość robienia czegoś co zadziwia innych, co inspiruje innych, pozwala być, współistnieć z innymi. Ta granica odkrywczości czy też niecodziennego codziennego życia powoduje, że robimy coś co zadziwia innych, inspiruje, zachwyca, daje do myślenia. Każdy z nas ma potrzebę tworzenia, oglądania, występowania po prostu bycia artystą. Rangę artyzmowi młodych twórców nadaje możliwość wystawienia prac w Rondo Sztuki (Klubo- Kawiarnia „Oko- Miasta”). Istotne dla nas jest promowanie prezentacji małych uczestników tego artystycznego wydarzenia, zwłaszcza dotyczących ekspresji werbalnej, teatralnej i plastycznej, bowiem są to drogi komunikacji najbardziej rozpowszechnione i reprezentatywne dla dzieci. Już od marca organizowane są prezentacje prac malarskich, dla których stworzone zostały specjalne „Uliczne Galerie” mieszczące się na przystankach autobusowych w gablotach zwyczajowo zawierających materiały reklamowe, co umożliwia dotarcie do szerokich rzesz odbiorców. Przyjmą one zatem postać billboardów instalowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych w Katowicach (Kustosz Joanna Palacz).

Program wydarzeń w Rondzie Sztuki w dniu 21 kwietnia  obejmuje:


10:00 – otwarcie galerii w Klubo- Kawiarni „Oko Miasta”- pt: „Mali artyści w Oku Miasta”. Kustosz galerii: Eugenia Peryga, Joanna Palacz; honorowy patronat adj.II stopnia Jerzy Wuttke, ASP w Katowicach


11:00 – warsztaty artystyczne – instalacja – „Moje miasto” – scenariusz i realizacja: Eugenia Peryga oraz uczniowie z Zespołu Szkół Fundacji „Elementarz” w Katowicach

 
10:30 – happening artystyczny „Interaktywny przystanek” Przystanek tramwajowy Rondo Katowice. Prowadząca Monika Maćkowiak Teatr 12a z Zespołu Szkół Fundacji „Elementarz” w Katowicach, Teatr Nieduży z II LO im. J. Matejki w Siemianowicach Śląskich

 
Instalacja „Moje miasto”. Celem warsztatu jest zachęcenie do wędrówki po bliskich naszemu sercu miejscach, „własnych miejscach”. Poprzez nadanie tym miejscom wartości nadajemy im znaczeń , identyfikujemy się z nimi. Każdy z nas ma ważne dla siebie miejsca. Może to być dom, podwórko w czynszowej kamienicy lub trzepak pod blokiem. Każdy ma jakieś miejsca zwykłe i niezwykłe, ciekawe, ważne, magiczne. Uczestnicy warsztatu poszukując ważnych dla siebie miejsc w mieście, w którym mieszkają i przedstawiając je w formie plastycznej lub fotograficznej stworzą osobistą wizję miasta.

"Interaktywny przystanek" to forma happeningu. Dla Teatru 12a i dla Teatru Niedużego to połączenie formy teatru ulicznego- sztuki niezwykle wymagającej, a także improwizowanej sztuki wizualnej. W tym roku zajęliśmy się wędrówką, podróżą, włóczęgą. Kiedy człowiek jest w drodze, niezależnie od tego, czy jedzie do Australii, czy zdobywa biegun, czy właśnie biegnie do pracy lub szkoły, przytrafiają mu się różne przygody. Spotyka ludzi, drugiego człowieka, płacze, walczy, śmieje się, poddaje, podnosi, potem znowu walczy. Przeżywa! To cały nasz świat! Całe nasze życie!

"Nasze małe wędrowanie"- bo tak nazywa się nasze przedstawienie, to metafora życia, które jest nieprzewidywalne, zaskakujące i angażujące wszystkie zmysły, emocje i rozum. Dlatego właśnie prezentowane etiudy dzieci i młodzieży, nieco starszej, są groteskowe, ocierają się o granicę absurdu. Obydwa teatry: 12a i Nieduży to grupy, które w drodze improwizacji, dochodzą do ostatecznego kształtu swojej sztuki. Młodzi aktorzy, dzięki wyzwoleniu wszelkich pokładów energii wyzwalają to, co nazywamy ekspresją. W końcu to Festiwal Ekspresji…

Wstęp wolny