Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci (wystawa pokonkursowa)

Od 23 kwietnia do 24 maja 2010
Rondo Sztuki

KONKURS „KSIĄŻKA DOBRZE ZAPROJEKTOWANA – ZACZNIJMY OD DZIECI”
wernisaż: 23 kwietnia (piątek), godz. 18:00

 

Zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” .

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” to międzynarodowy konkurs dla studentów i młodych projektantów na dobrze zilustrowaną i zaprojektowaną książkę dla dzieci. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja została bardzo pozytywnie odebrana w środowiskach wydawców, pedagogów, ilustratorów, w środowiskach promujących dobrą książkę dla najmłodszych czytelników. Wielu przedstawicieli tych grup wspiera organizację 2. edycji konkursu i towarzyszących mu działań. Tego typu konkurs dla młodych ilustratorów, promujący ich na rynku wydawniczym, jest jedynym takim przedsięwzięciem w Polsce. Ilość zgłoszeń w tej i poprzedniej edycji pokazało jak bardzo potrzebnym.
Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów (2007-2009) szkół artystycznych i projektowych w Polsce i zagranicą. Znakomite Jury 2. edycji konkursu, w którym znaleźli się ilustratorzy, specjaliści w dziedzinie grafiki edytorskiej, wydawcy, osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku publikacji dziecięcych: Bohdan Butenko, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Izabella Kaluta, Barbara Kęsek, Robert Oleś, Aneta Satława, wybrało najlepsze prace, które prezentujemy na wystawie w Rondzie Sztuki. Nagrody i wyróżnienia przyznały także zaproszone do współtworzenia konkursu wydawnictwa: Wytwórnia, Czerwony Konik, Znak, Mila, Literatura, Księgarnia św. Jacka. Podczas uroczystego otwarcia wystawy zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców konkursu. Zapraszamy do oglądania wystawy, która pokazuje tendencje w nauczaniu projektowania książek dla dzieci na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych i projektowych oraz prezentuje młodych twórców, którzy być może wkrótce będą kształtować wizerunek współczesnej, dobrej książki dla dzieci.
KONFERENCJA „KSIĄŻKA DLA DZIECI – JAK TO SIĘ ROBI?”
23 kwietnia 2010 Biblioteka Śląska godz. 10.00
Zapraszamy również na konferencję „Książka dla dzieci – jak to się robi”, która odbędzie się 23 kwietnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i rozpocznie o godzinie 10.00. Konferencja poświęcona jest projektowaniu książek dla dzieci, a udział w niej wezmą wykładowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach tego zagadnienia. Wystąpią między innymi ilustratorka książek dla dzieci (Iwona Chmielewska), typograf (Robert Oleś), pedagog uczący studentów projektowania dla dzieci w Wielkiej Brytanii (Yadzia Williams). Konferencja rozpocznie się wykładem przybliżającym słuchaczom fenomen Polskiej Szkoły Ilustracji (Anita Wincencjusz-Patyna) oraz wykładem o aktualnej sytuacji na polskim rynku książek dla dzieci (Maria Ryll). Konferencji, która odbędzie się w Bibliotece Śląskiej będzie towarzyszył kiermasz książek dla dzieci oraz wystawa reprodukcji prac najlepszych polskich ilustratorów książek dziecięcych.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY INTERNETOWEJ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI DOTYCZĄCYMI KONKURSU I KONKFERENCJI:
http://www.asp.katowice.pl/?p=pl/menu/1/09/08/index

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice
ORGANIZATORZY:
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH
BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH
FUNDACJA SZTUKI NOWEJ „ZNACZY SIĘ” W KRAKOWIE


PATRONI HONOROWI:
POLSKA SEKCJA IBBY W WARSZAWIE
INSTYTUT KSIĄŻKI W KRAKOWIE
STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW GRAFIKI UŻYTKOWEJ W WARSZAWIE


PARTNERZY:
MERLIN VERLAG
JANOSCH FILM & MEDIEN AG
GOETHE-INSTITUT W KRAKOWIE
URZĄD MIASTA KATOWICE

 
WYDAWCY:
CZERWONY KONIK
KSIĘGARNIA ŚW. JACKA
MILA
LITERATURA
WYTWÓRNIA
ZNAK

Autorka ilustracji promującej wystawę: Monika Grubizna