Agrafa 2007

2008-12-10
Rondo Sztuki

Tylko tu można jednocześnie podziwiać obwoluty książek, opakowania i projekty pisma. Katowicka AGRAFA to jedyne biennale studenckiej grafiki projektowej w Polsce. W tym roku impreza nabrała międzynarodowego charakteru.
Grafika użytkowa ma przede wszystkim informować, promować, identyfikować i sprzedawać. Na szczęście jest w niej także miejsce na walory estetyczne. Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak mógłby wyglądać świat nieocenzurowany przez marketing, istnieje AGRAFA, czyli konkurs i wystawa przedstawiająca dokonania młodych dizajnerów. - AGRAFA prezentuje artystów, którzy jeszcze nie są wyprofilowani marketingowo. Ich dzieła tchną świeżością i indywidualizmem. Prace, prezentowane w Katowicach, świadczą nie tylko o sprawnym operowaniu narzędziami współczesnego dizajnu, ale i o humorze i odwadze młodych projektantów w przełamywaniu sztywnych schematów i ograniczeń – uważa Michał Warda, jeden z jurorów AGRAFY.
Na tegoroczny konkurs nadesłano 464 prace autorstwa 242 osób reprezentujących 18 uczelni. Do konkursu zakwalifikowały się 382 prace, 191 autorów z 18 uczelni. Posiedzenie Jury odbyło sie 16 lipca 2007. Oficjalne wyniki podane zostaną na wernisażu, który odbędzie się 10 grudnia 2007 roku o godzinie 19.00 w katowickim Rondzie Sztuki.
Konkurs podzielono na 5 kategorii: identyfikacja wizualna, wydawnictwo, typografia, multimedia, prezentacja pracowni. Autor najlepszej pracy w każdej kategorii otrzyma 3.000 zł. Konkurs adresowany jest tylko dla studentów. Wystawa pokonkursowa jest oczywiście dostępna dla każdego. Wstęp wolny.
Wystawie towarzyszy konferencja naukowa poświęcona pedagogice projektowania graficznego. Wezmą w niej udział artyści i teoretycy z kraju i zagranicy. - To świetna możliwość skonfrontowania różnych metod nauczania i przedstawienia różnorodnych postaw twórczych oraz nagrodzenia najbardziej oryginalnych i inspirujących rozwiązań – mówi Anna Machwic, współorganizatorka spotkania. Więcej o samej konferencji: http://conference.aspkat.edu.pl/
 AGRAFA 2007 w pigułce: Organizator: Katedra Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Termin wystawy i konferencji: 10 grudnia 2007 – 10 stycznia 2008 Szczegółowe informacje: www.aspkat.edu.pl Uczestnicy tegorocznej edycji: 242 autorów, 464 prace, 18 uczelni Uczestnicy poprzedniej edycji: 454 prace 223 autorów z 19 wyższych uczelni