Maciej Bieniasz „TU BYŁEM”

22 września do 17 października 2010
Rondo Sztuki

Galeria:
Maciej Bieniasz "TU BYŁEM"

Maciej Bieniasz od wielu lat ma w historii sztuki polskiej ustaloną pozycję. Nie bez powodu kojarzony jest głównie z działalnością grupy Wprost. Znany jest przede wszystkim jako malarz obrazów o treściach polityczno-społecznych i religijnych.
Wystawa w galerii Rondo Sztuki ma w założeniu pokazać mniej stereotypowy wizerunek autora, ma też przybliżyć odbiorcy bardziej prywatny obraz znanego wszystkim twórcy. Odbiorca będzie więc mógł między innymi zobaczyć, że znane mu, zaangażowane społecznie i religijnie realizacje Macieja Bieniasza nie mają jedynie publicystycznego wymiaru, lecz wypływają z głębokiego przeżywania czasu i świata w którym przyszło autorowi żyć. W portrecie, autoportrecie, pejzażu, martwej naturze, czyli tematach stale przez Macieja Bieniasza podejmowanych, widać naturę zarówno skłonną do głębokiej kontemplacji, jak i wrażliwość skutkującą społecznym zaangażowaniem (cykl "Portret miasta").
Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace z różnych okresów twórczości, od najwcześniejszych po współczesne. Aranżacja wystawy będzie uwzględniała porządek chronologiczny.
Punktem zwrotnym w biografii artystycznej i osobistej Macieja Bieniasza była przeprowadzka z Krakowa do Katowic. Obraz Śląska przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był dla jego twórczości bardzo silnym bodźcem. Ten punkt zwrotny będzie zarysowany na wystawie, co z uwagi na fakt, że wystawa pokazana będzie w Katowicach, może być jej dodatkową wartością. Obraz Śląska i Katowic w pracach Macieja Bieniasza może uświadomić odbiorcy jak wyglądało kiedyś miejsce w którym on (odbiorca) żyje, co sie zmieniło, a co się nie zmieniło.
Na wystawie będą też pokazane prace, które świadczą o ciągłej, świadomej obecności Macieja Bieniasza. Bez względu na czas i miejsce - czy są to wakacje nad jeziorem, czy tygodnie spędzone w szpitalu, czy nudne zebranie - Maciej Bieniasz, jako artysta, zawsze jest w stanie powiedzieć - "Tu byłem".


Maciej Bieniasz jest malarzem, rysownikiem, autorem eseistyki kulturalnej. Urodził się w 1938 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. W 1965 był współzałożycielem grupy Wprost, jednej z najważniejszych grup artystycznych w ówczesnej Polsce.
Pod koniec lat sześćdziesiątych Maciej Bieniasz przeprowadził się z Krakowa do Katowic. W 1974 roku rozpoczął pracę jako pedagog w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Przez kilkadziesiąt lat, aż do przejścia na emeryturę w 2009 roku prowadził w ASP w Katowicach autorską pracownię rysunku i malarstwa. Mieszka i pracuje w Katowicach.
Nagrody: Nagroda Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1967), nagroda Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dla grupy Wprost (1984), nagroda komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" (1987) za całokształt twórczości, nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1994), nagroda im. W. Korfantego (1998); Kawaler Krzyża Orderu Polonia Restituta.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Wystawie będzie towarzyszył katalog.

 

Kurator wystawy: dr Andrzej Tobis

 

 

Wernisaż: 22 września o godz. 18.00

Wstęp wolny

Zwiedzanie wystawy wraz z kuratorem:
15 października, godz. 17.00

 

Patronat medialny:

Polskie Radio Katowice

Ultramaryna

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny "Śląsk"

Gazeta Wyborcza

Sztuka.pl

 Galeria:
Maciej Bieniasz "TU BYŁEM"