Piotr Ceglarek „1nput0utput”

25 września do 15 października
Rondo Sztuki

Dzieło sztuki nie jest już dłużej obrazem, nie jest dwuwymiarowym oknem na świat, ale staje się drzwiami do multisensorycznego zdarzenia. Badacze problemu pojmują interaktywność jako współpracę człowieka i maszyny dziejącą się w czasie rzeczywistym, która przyjmuje formę wzajemnego oddziaływania. Traktujemy interaktywność jako jedną z najważniejszych właściwości współczesnej cywilizacji. Obrazy techniczne produkowane przez nowe media audiowizualne to próba przekroczenia ramy i znalezienia się we wnętrzu obrazu.

“1nput0utput” to wystawa prezentująca zestaw pięciu interaktywnych instalacji multimedialnych. Wymaga fizycznego kontaktu z dziełem i jest ukłonem w kierunku nowoczesnej matematyki i algorytmiki. Piotr Ceglarek łączy ze sobą dwa światy - wizualny i dźwiękowy pod parasolem interakcji. Jest to sztuka interaktywna, gdzie kontakt uczestników z urządzeniami ma cieszyć, bawić i wprowadzać w stan satysfakcji własnych dokonań. Można ją nazwać również demokratyczną, bo daje władzę tworzenia uczestnikom wystawy. Wystawa 1nput0utput jest fuzją dokonań programistycznych (Processing, Pure Data, maxmsp), manualnych (konstrukcja urządzeń) oraz przede wszystkim przełożenia wizji na matematyczne logarytmy.

I instalacja - “Organic Sequencer” każe nam się zmierzyć z algorytmami tworzącymi bakterie, które w ostatnich czasach sieją panikę i poprzez medialną manipulację przyczyniają się do rozwoju korporacji farmaceutycznych. Tutaj mamy jednak do czynienia z zestawieniem niechęci i strachu przed bakteriami, z ich wizualnym pięknem oraz uwodzicielskim sposobem poruszania.

II instalacja - “Musical Box” to instalacja, która powstała z fascynacji autora pozytywką. Autor pozwala nam na reorganizację melodii poprzez manipulację bolcami, gdzie melodia może być budowana bez znajomości kompozycji, a jedynie ze względu na wizualność układu bolców. Całość oparta jest na współpracy programowania syntezatora i kamery internetowej.

III instalacja - “The Conductor” to instrument muzyczno-graficzny, którym autor podejmuje próbę wizualizowania pracy dyrygenta. Daje nam chwilę na zastanowienie nad magią i tajemniczością pracy, którą wykonuje dyrygent. Dzięki ruchom, które uczestnik wykonuje dyrygując namiastką batuty możemy obserwować proces powstawania grafiki oraz jazzo-podobnej muzyki adekwatnej do poczynań uczestnika.

IV instalacja - “My Baby” to wizualizacja konsolidacji wyobrażonych przedmiotów z dzieciństwa autora, przefiltrowanych przez zawodność i mglistość pamięci. Instalacja to zestaw tych urządzeń umieszczonych w świecie animacji, uruchamianych zarówno na żywo, jak i w samych instalacjach przez rękę człowieka. Jest to próba powrotu do przeszłości - niewinności i naiwności dzieciństwa.

V instalacja - “Blow The Pong” to także powrót do dzieciństwa autora. Jest to instalacja, która jest wariacją na temat pierwszych elektronicznych rozrywek telewizyjnych, a mianowicie klasyka gatunku, czyli PONGA. Autor daje nam sposobność zagrania w tę właśnie grę, z tą różnicą, że sama gra odbywa się dzięki wysiłkom naszych płuc.

Piotr Ceglarek – absolwent wydziału Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni multimedialnej prowadzonej przez Bogdana Króla. Laureat stypendium Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia. Uczestnik XXI i XXII Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie. Artysta nie lubiący klasyfikacji, zajmujący się zarówno sztukami plastycznymi, muzyką elektroniczną, animacją i instalacjami interaktywnymi. Piotr Ceglarek współtworzył również grupę artystyczną Landszaft oraz projekt muzyczny RGBOY. Jest to osoba lubiąca poszukiwać na własną rękę różnych sposobów, technik czy technologii, które pozwoliłyby mu osiągnąć zaplanowany cel. Tak jest i tym razem, Piotrek spędził rok na wchłanianiu wiedzy z dziedziny programowania i matematyki oraz układów elektronicznych, by móc urzeczywistnić swoje wizje.

 

Wernisaż: 25 września (sobota)  o godz. 18.00

 

Patronat medialny:

STGU

independent.pl

artinfo.pl

Echo Miasta