Make your city a better place to live

5 listopada do 30 listopada
Galeria+

Galeria:
Make your city a better place to live

Make your city a better place to live.

 „Na pierwszy rzut oka, powiedzenie »ekologiczne miasta« wydawać się może oksymoronem” – pisał Michael Woo we wstępie do książki Sustainable Cities1. „Trudno sobie wyobrazić jak miasto może być ekologiczne. Warunki życia w miastach kojarzą nam się z czymś nieekologicznym, niezdrowym i być może nawet nienaturalnym”.

Dzięki wsparciu Funduszu Francusko-Niemieckiego, utworzonego w 40. rocznicę Traktatu Elizejskiego, Goethe-Institut oraz Instytut Francuski w Krakowie zaoferowali studentom pięciu szkół – Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Ecole Supérieure d’Art et Design w Saint-Etienne oraz Bauhaus-Universität w Weimarze, możliwość zmierzyć się z zagadnieniami projektowania proekologicznego i prospołecznego. Świadomość projektowania odpowiedzialnego nie jest zbyt duża wśród Polaków. Upowszechnienie wiedzy na ten temat to pierwsze zadanie tej wspólnej inicjatywy. Drugim celem, równie ważnym, jest współdziałanie szkół projektowych z Polski, Niemiec i Francji.

Wspólne warsztaty zorganizowane w trakcie trwania wystawy, które poprowadzą Piotr Bożyk (ASP w Krakowie), Bartosz Mucha (POOR Design), Markus Schlaffke (Bauhaus-Universitaet) oraz Baptiste Menu i Fabien Combe (Ecole Supérieure d’Art et Design ), to okazja do podjęcia dyskusji młodych twórców na temat współczesnego rozumienia projektowania zrównoważonego w kontekście miast, w których żyją i pracują. Każde z tych miejsc jest inne – z różnym bagażem doświadczeń, z odmiennymi problemami, jaką niesie współczesność i inną wizją przyszłości. Studenci spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co chcieliby zmienić w swoim mieście. Okazało się, że problemów jest bardzo dużo. Wśród projektów znalazły się zarówno modele produktów wzorniczych – lekkie, mobilne schody wykonane z tkaniny czy ekologiczny kosz na gumy do żucia, prace z zakresu projektowania graficznego jak np. Kampania Przeciwko Przeklinaniu, eksperymentalne, jak również czysto koncepcyjne scenariusze projektowe takie jak projekt “C’mmon Energy” – polegający na zainstalowaniu w wyznaczonych miejscach miasta stacjonarnych urządzeń, z pomocą których możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej czy „Grid for street” mający na celu uporządkowanie komunikatów wizualnych w przestrzeni miejskiej. Każdy z nich, poprzedzony analizą, porusza ważki dla miasta problem. W lipcu 2010 jury składające się z przedstawicieli biorących w projekcie udział szkół dokonało wyboru osiemnastu projektów, które od 5 do 30 listopada wystawione zostaną w Galerii Rondo Sztuki.

 

 

Kurator wystawy : Agata Korzeńska 

wernisaż: 5 listopada (piątek) o godz. 18.00


Patronat medialny:

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria:
Make your city a better place to live