Nagroda Rektora ASP Katowice: Górska/Skakun "Homework"

7 stycznia - 21 stycznia 2011
Galeria+

Galeria:
Nagroda Rektora ASP Katowice: Górska/Skakun "Homework"

Laureaci Nagrody Rektora ASP Katowice podczas 21 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach

Prace Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna tworzących studio graficzne Homework to „wachlarz niejednoznacznych, a często zabawnych motywów-znaków”. Łatwo zidentyfikować wizualnie przedmiot, natomiast trzeba czasu i pewnego wysiłku, by odczytać ukrytą w nim metaforę – albo dowcip. Styl Homework charakteryzuje się bardzo ciekawą typografią i niemal perfekcyjną ekonomią kompozycji. Czysta i syntetyczna forma graficzna buduje rodzaj zaskakującej, czasem enigmatycznej anegdoty. Prace Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna to naprawdę druga generacja polskiej szkoły plakatu.
Dowcipne projekty, które swoją koncepcją przekazywania treści w skrótowej, metaforycznej formie graficznej nawiązują do najlepszych dokonań mistrzów gatunku.
W przypadku Homework projektowanie dla niszowych zleceniodawców nie tylko jest przyjemne, bo gwarantuje większą wolność twórczą, ale pozwala również zachowanie stabilności w prowadzeniu autorskiego studia projektowego. W Rondzie Sztuki będzie można zobaczyć plakaty teatralne, filmowe i festiwalowe.

Joanna Górska/Jerzy Skakun- Absolwenci Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2003 roku prowadzą studio graficzne Homework. Laureaci wielu nagród, w tym: Grand Prix w Ogólnopolskim przeglądzie kalendarzy VIDICAL w 2002 r., nagrody honorowej w kategorii Debiut na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 2002 r., złotego medalu na 10. Biennale Plakatu w Meksyku w 2008 r., brązowego medalu oraz nagrody specjalnej na 21. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2009 r., srebrnego medalu na 2. Biennale plakatu w Chicago w 2010 r. Pokazywali swoje prace na wystawach indywidualnych w Londynie, Berlinie, Krakowie, Warszawie, Warce oraz zbiorowych m.in. w Meksyku, Moskwie, Hong Kongu, Oslo, Taiwanie, Toyamie, Paryżu, Mediolanie, Lahti. Ich plakaty znajdują się w wielu polskich i zagranicznych książkach i publikacjach poświeconych projektowaniu graficznemu.

wernisaż: 7.01.2011, godz. 18.00

wstęp bezpłatny!

Patronat medialny:

 

          
             

 

 

 

  

 

 


 

 


 

 

 

 

 

Galeria:
Nagroda Rektora ASP Katowice: Górska/Skakun "Homework"