Rondo Literatury: Kto zabił polski komiks? Wydawnictwo Kultura Gniewu

26 marca, godz. 16.00
spotkanie literackie

Spotkanie z Kulturą Gniewu, które będzie reprezentować Szymon Holcman. Wydawnictwo Kultura Gniewu od dziesięciu lat zajmuje się prezentacją i promocją tego, co najciekawsze w komiksie polskim i światowym. To właśnie dzięki ich staraniom doczekaliśmy się na polskim rynku pierwszego wydania dzieł tak uznanych artystów amerykańskiej alternatywy komiksowej, jak Robert Crumb, Daniel Clowes czy laureata tegorocznego Oscara z animowany film krótkometrażowy – Shauna Tana. Im również zawdzięczamy polskie wydanie legendarnej pracy Charlesa Burnsa, zatytułowanej Black Hole, stanowiącej jeden z kamieni milowych w historii komiksu. Wydawnictwo nie ustaje również w promowaniu najciekawszych artystów z polskiego podwórka komiksowego, publikując zarówno zbiorowe wydania klasyków polskiego komiksu – Krzysztofa Owedyka i Dariusza Palinowskiego, jak i reedycje najciekawszych prac współczesnych twórców, w tym jednotomowe wydanie najpopularniejszego polskiego komiksu lat 90-tych – Osiedla Swoboda. W trakcie spotkania spróbujemy się dowiedzieć, jak działa polski rynek komiksowy, w jaki sposób utrzymać wydawnictwo z publikowania dzieł niszowych i ambitnych i jak poradzić sobie ze skandalem, wywołanym kontrowersyjną antologią poświęconą życiu i twórczości Fryderyka Chopina.


Pierwszym sukcesem komercyjnym wydawnictwa okazał się album Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.) i Krystiana Rosenberga (scen.) pt. Achtung Zelig! Druga wojna, wydany w 2004 roku wspólnie z poznańskim wydawnictwem Zin Zin Press. Pięć błękitnych goździków to tytuł mini-albumu o Kapitanie Żbiku wydanego przez Kulturę Gniewu w 2001 r. Tomik zawiera dwa komiksy Władysława Krupki (scen.) i Zbigniewa Sobala (rys.) publikowane w 1968 r. w Wieczorze Wrocławia i Gazecie Białostockiej. Cały nakład wynosił 500 numerowanych sztuk i powstał jako hołd złożony postaci Żbika.

W roku 2005 do redakcji Kultury Gniewu dołączyli Paweł Tarasiewicz i Szymon Holcman, teoretyk komiksowy i filmoznawca współpracujący z tygodnikiem Przekrój. W katalogu wydawnictwa pojawiły się od tego momentu ambitne komiksy uznanych zagranicznych autorów: Anna Sommer (Damskie dramaty), Ville Ranta (Deszcz), Max Andersson (Pixy, Pan Śmierć i dziewczyna), Thomas Ott (Exit, Cinema Panopticum), Mawil (Bend), Guy Delisle (Phenian), Daniel Clowes (Ghostworld), Charles Burns (Black Hole).

4 października 2004 roku odbyła się wystawa Qltura Komiksu na dziedzińcu Zamku Ujazdowkiego w muzeum Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa prezentowała komiksy wydane przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press.

wstęp wolny