Szymon Gdowicz „TRZY”

15 kwietnia - 3 maja 2011
Galeria+

Skupienie jest początkiem medytacji. Pozwala na oczyszczenie rzeczywistości mentalnej i fizycznej z zaburzających je czynników; jest drogą do wyciszenia. Wystawa Szymona Gdowicza zatytułowana „Trzy” podąża ścieżkami skupienia. Buduje przestrzeń odrębną.

Posługując się bardzo subtelnymi środkami, artysta prowadzi widza, oddziałując na wszystkie zmysły. Od momentu wejścia w przestrzeń wystawy, do chwili i sposobu jej opuszczenia, Gdowicz precyzyjnie operuje rozmiarami wnętrza, jasnością i cieniem, dźwiękiem, a także fakturą obiektów na jakie natrafi zwiedzający. Każdy z trzech składających się na wystawę filmów eksponuje jeden element: dym, ognień, światło. Artysta rejestruje zjawiska ulotnie i niedotykalne, tworząc bardzo proste, estetyzujące projekcje. Ich rozmieszczenie w przestrzeni buduje gradację złożoności, która prowadzi widza od prac wizualnie bogatych, do medytacyjnego zapatrzenia w wyodrębniony szczegół. Stopniowo zmienia się również otoczenie, stając się coraz bardziej intymnym i wyciszonym.
Wystawa oddziałuje jako całość: przestrzenno - filmowo - dźwiękowa instalacja, kształtującą szczególnego rodzaju obecność i sposób jej przeżycia.

Trzy filmy, trzy wymiary przestrzeni, trzy zmysły do jakich odwołuje się artysta: wzrok, słuch i dotyk. Trzy sposoby organizacji ruchu odbiorcy wewnątrz instalacji. Tytuł wystawy nie odwołuje się do kontekstów okultystycznych, numerologicznych ani teologicznych. Nie sugeruje treści, a jedynie formę realizacji przedsięwzięcia, którego celem jest indywidualne przeżycie każdego odbiorcy.

kuratorka: Małgorzata Garapich

 

wernisaż: 15 kwietnia, godz. 18.00

wstęp bezpłatny