Video Re:view

17 maja, godz. 18.00
Rondo Sztuki

Od 10 maja w Katowicach rusza festiwal Video Re:view, pierwsza tej skali impreza w regionie. Festiwal zaprezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce wideo.

Głównym wydarzeniem pierwszej edycji jest wystawa prac z 13. Videonale Bonn, jednego z najstarszych biennale sztuki wideo w Europie, znanego z odkrywania talentów. Videonale Bonn słynie także z zaskakujących sposobów prezentacji wideoartu. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja w Galerii BWA, a prace pokazywane będą także w Galerii Rondo Sztuki do 26 czerwca.

Ważnym elementem festiwalu jest projekt nawiązujący do historii kina - „Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo”. Pokaz przygotowany został we współpracy z Les Instants Vidéo z Marsylii. W Galerii Rondo Sztuki prace będzie można oglądać od 10 maja do 10 czerwca. Na 7 ekranach zobaczymy filmy, które pozwolą nam ponownie spojrzeć na dziesiątą muzę - bowiem zgodnie ze słowami Serge’a Daney’a, „sztuka wideo jest ostatnią szansą kina”. Prezentowane prace odnoszą się do znanych postaci świata filmu - Hitchcocka, Polańskiego, Schlöndorffa, oraz dzieł takich jak Pancernik Potiomkin, The Open Door czy Doktor Mabuse. Projekt przygotowany został we współpracy z Les Instants Vidéo z Marsylii.

W programie znajdzie się również prezentacja animacji nagrodzonych podczas Festiwalu Ars Electronica 2010. Filmy, podzielone na 11 kategorii, oglądać będzie można w Teatrze Korez w dniach od 23 do 26 maja. W czasie festiwalu odbędzie się także premiera książki „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009”, będącej podsumowaniem wystawy sztuki wideo, która odbyła się w Katowicach dwa lata temu.

Ciekawa jest także oferta warsztatowa festiwalu. Grupa artystyczna Mühlenkampf z Kolonii przygotowała program międzynarodowej wymiany „Przestrzenie świata. Sąsiedztwo”. Młodzież z Polski i Niemiec będzie miała szansę razem badać wpływ mediów i technologii na sztukę i rzeczywistość społeczną. W ramach festiwalu odbędą się także prowadzone przez Georga Elbena, dyrektora Videonale, warsztaty dla młodych kuratorów poświęcone zagadnieniom związanym z prezentacją sztuki wideo.

Dodatkowo, w czasie festiwalu, odbędą się projekcje wideo w przestrzeni miasta, koncerty, spotkania z artystami i dyskusje na temat kultury audiowizualnej.

Organizatorzy:
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Katowicach
Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris

Współorganizatorzy:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki

Partnerzy:
Videonale e.V. im Kunstmuseum Bonn
Instants Vidéo Numériques et Poétiques
Ars Eletronica Linz GmbH
Uniconsult UNTERNEHMENSBERATUNG

Uroczyste otwarcie wystawy Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo: 17 maja o godz. 18.00

Organizator:

 

 

Współorganizatorzy:

 

 

Partnerzy:

 

 

 

 

Patronat medialny: