Rondo Literatury: Kto zabił polski komiks? - Spotkanie z Michałem Śledzińskim

21 maja, godz. 16.00
spotkanie literackie

Trzecie spotkanie 21 maja to długo wyczekiwana na Śląsku wizyta najpopularniejszego z współczesnych rysowników komiksowych – Michała „śLedzia” Śledzińskiego.

Wychował się na bydgoskim osiedlu Szwederowo (dzielnica ta to pierwowzór Osiedla Swoboda). Jak większość bydgoskich rysowników Śledziu uczęszczał do bydgoskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Przygodę z rysowaniem rozpoczął od wysyłania rysunków do największego wówczas magazynu gier komputerowych "Secret Service".

Po zdobyciu sporej popularności pracę proponuje mu, mieszcząca się niedaleko plastyka redakcja "Świata Gier Komputerowych". W tym samym czasie powstaje legendarny "Azbest", w którym ukazują się pierwsze przygody Zdzicha i Wujasa. W sumie ukazują się trzy numery "Azbestu".

Do jego najważniejszych dokonań należy także redakcja największego komiksowego zina, jaki ukazywał się w latach 90-tych – legendarnego „Produktu”, oraz cykl „Osiedle Swoboda”, który ukazywał Się regularnie na łamach tego czasopisma. Takie prace, jak wspomniane „Osiedle”, serie „Na szybko spisane” i „Wartości rodzinne”, a także kilka serii pasków komiksowych, publikowanych przede wszystkim w magazynach poświęconych grom wideo, spowodowały, że pomimo młodego wieku, Śledziński jest już najprawdziwszym polskim klasykiem komiksowym, nazywa się go nawet czasem „Giedrojciem polskiego komiksu”. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie doskonała okazją do tego, by poznać to, co w krajowym komiksie najciekawsze i porozmawiać z twórcą, który samodzielnie zrewolucjonizował krajowy rynek komiksowy.

 

wstęp bezpłatny


Wydarzenie organizowane w ramach przygotowań do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji

www.nina.gov.pl
www.uwaganakulture.pl