Rusza Akcja w Katowicach!

2008-02-16
Rondo Sztuki

„Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo" jest przedsięwzięciem, które, poza warstwą podstawową, czyli pokazaniem publiczności na żywo jak powstaje projekt architektoniczny, ma na celu promocję współczesnej architektury polskiej, młodych projektantów oraz wizerunku architektury jako gałęzi sztuki.


W imprezie wezmą udział młode pracownie architektoniczne i grupy projektantów ze Śląska. Ich zadaniem będzie stworzenie na żywo, pracując przy otwartych dla publiczności stanowiskach, projektu budynku. Temat projektu zostanie wybrany tak, aby był jak najciekawszy, zarówno dla projektantów, jak i dla widzów. Przez dziesięć godzin publiczność będzie mogła obserwować, jak postępuje praca architektów - od wstępnych dyskusji i szkiców, po opracowanie makiet i wizualizacji. Następnie, po zakończeniu prac projektowych, pracownie będą miały po 10-15 minut na zaprezentowanie publiczności swoich koncepcji, a widzowie, głosując, wybiorą zwycięzców.

W trakcie projektowania, w bloku o nazwie „Manifesty”, uczestniczące w Akcji zespoły będą miały okazję zaprezentować swój dorobek oraz przedstawić architektoniczne credo.

Impreza odbyła się już we Wrocławiu i Poznaniu. Zwycięzcy wszystkich edycji lokalnych spotkają się w wielkim finale, który odbędzie się jesienią w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Finałowi towarzyszyć będzie wystawa najlepszych projektów powstałych podczas całej „Akcji-kreacji”.

W imprezie udział wezmą ekipy:

Jojko, Nawrocki, Paszenda, Patas Architekci
Group_a architects
Plus8
oraz dwie grupy złożone ze studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Data: 16 II 2008
Miejsce: Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Rozpoczęcie imprezy i prezentacja tematu – 10.00
Prace projektowe: 10.00-19.00
Manifesty: 15.30-17.00
Prezentacje projektów: 19.00-20.00
Głosowanie: 20.00-20.15
Ogłoszenie wyników i zamknięcie imprezy: 20.15-20.30

Kolejne edycje Akcji-kreacji:

1 marca - Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski
5 kwietnia - Gdańsk, Łaźnia
24 maja - Szczecin, Zamek
14 czerwca - Łódź, Łódź Art Center
18 października - Kraków, Manggha
Finał: Listopad 2008, Muzeum Architektury we Wrocławiu