Ars Independent - projekt: "Only my pen tolerates my choices" z udziałem Barbary Morgenstern

19 czerwca, godz. 20.00
Rondo Muzyki


Projekt Only my pen tolerates my choices


Only my pen tolerates my choices to eksperymentalny projekt audiowizualny, za którego twórcami są artystka muzyki elektronicznej Barbara Morgenstern (D), artystka wizualna Lidia Wilkosz (PL) oraz reżyser i dramaturg Krystiana Lada (PL).


Barbara Morgenstern i Lidia Wilkosz tworzą w oparciu o poezję autorstwa afgańskich kobiet. Teksty powstały w ramach projektu online Afghan Women's Writing Project (www.awwproject.org), który ma na celu umożliwienie afgańskim kobietom bezpośredniego głosu w świecie, nie filtrowanego przez męskich krewnych czy tez media.
Większość afgańskich pisarek uczestniczy w projekcie w sekrecie przed rodziną i przyjaciółmi. Poezja porusza szeroki zakres tematów, od codziennych doświadczeń do ogólnych przemyśleń na temat kobiecości.
Teksty zostają przetransformowane w formie unikalnego performance audiowizualnego , opartego na improwizowanych utworach muzycznych, którym towarzyszą wizualne interpretacje tekstów w formie projekcji.
Poprzez projekt głos afgańskich kobiet ma szanse na sięgnięcie szerszego grona odbiorców.
Koncept i reżyseria: Krystian Lada.


Barbara Morgenstern nazywana była m.in. berlińską odpowiedzią na Björk, kobiecą odpowiedzią na Tarwater, a nawet spadkobierczynią Marleny Dietrich. Ta nietuzinkowa, wszechstronna i niezwykle utalentowana artystka gościła w naszym kraju już wielokrotnie, a jej koncerty zawsze spotykają się z gorącym przyjęciem fanów.

Nazywana „królową avant-popu” czy „królową berlińskiej sceny elektronicznej” Morgernstern łączy łagodny, wpadający w ucho wokal z elektronicznymi samplami i syntezatorowymi melodiami nawiązującymi do krautrocka i electro lat 80-tych. Oparta na nowoczesnej elektronice muzyka Barbary pełna jest poetyki, kobiecej wrażliwości i nostalgii, czerpie też z bogatej tradycji kabaretowych songów.

W swoich nagraniach umiejętnie łączy łagodne brzmienia pop z eksperymentami. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami z całej Europy. Obecna na scenie od 1996 roku wydała kilkanaście albumów solowych i we współpracy z innymi artystami oraz odbyła liczne trasy koncertowe po całym świecie. Premiera najnowszego albumu Morgenstern, zatytułowanego „Fan no. 2”, zaplanowana jest na wrzesień tego roku.

 

wstęp wolny