TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice!

29 lipca - 2 września 2011
Rondo Sztuki

Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej dziewięć polskich miast będzie realizowało specjalny program kulturalny. Wśród wydarzeń poświęconych polskiej prezydencji znalazł się projekt katowickiej galerii Rondo Sztuki, współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Katowice i Akademię Sztuk Pięknych.
Partnerem Projektu jest ESK 2016 Katowice – Biuro Koordynujące Działania Starań Katowic o Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

TAKK! jest tymczasowym, interdyscyplinarnym i interaktywnym klubem kulturalnym, który przez pięć letnich tygodni stanie się platformą spotkania dla sztuki, designu, fotografii, muzyki, literatury, komiksu, mody i architektury. Program projektu został podzielony na dwa bloki: działania i prezentacje. Działania to cykl warsztatów/ interakcji z udziałem gości polskich i zagranicznych, wykorzystujących różne dziedziny sztuki i pobudzających odbiorców kultury do działania. Prezentacje skupiać się będą na ukazywaniu różnorodności współczesnej kultury, z największym naciskiem położonym na koncerty nietuzinkowych wykonawców zagranicznych i krajowych.

Akcje i warsztaty w ramach projektu TAKK! – Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice przeprowadzą designerzy: Matylda Sałajewska (skin-kace.pl/ haja.com.pl) i Jan Körbes (refunc.nl), USIN-e (usin-e.fr) + Wzorro Design (wzorro.com/ haja.com.pl), Patrycja Walter, Justyna Kucharczyk, Kamil Kamysz i Kasia Pełka, artyści: Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Starska, Natalia Bażowska, Julita Wójcik, Ronnie Deelen (ronnieism.com), KOKOŁO – grupa młodych śląskich artystów z katowickiej ASP, architekci: Justyna Gorgoń, Bartłomiej Nawrocki i Wojciech Czapnik oraz twórcy komiksowi: Michał Śledź Śledziński i Jacek Frąś. W ramach projektu odbędzie się także wystawa fotografii studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie.
Wśród imprez towarzyszących znajdzie się m. in. prezentacja młodej polskiej mody (27-28.08, kuratorka: Sophie Kula).

Koncerty w ramach Prezydencji: Crystal Fighters i Rubber Dots – wydarzenie informujące o projekcie (21.05), Joan As Police Woman, Loco Star, Teleport-Katowice – inauguracja (29.07), Munch Munch i Baaba + Newest Zealand (30.07), Thelma & Clyde i Soniamiki (13.08), finał warsztatów Dziwny Generator Dźwiękowy (20.08), Hundred In The Hands i Rebeka (20.08), gwiazda zagraniczna (do potwierdzenia) i Paula i Karol – koncert zamykający (2.09).Projekt jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. W Programie znajdzie się ponad 1000 projektów artystycznych, 60 wydarzeń cyklicznych, w których organizację zaangażowanych jest przeszło 170 organizacji partnerskich.

Więcej informacji:
www.uwaganakulture.pl
www.culturecongress.eu
www.culture.pl

Zapraszamy również na profil Europejskiego Kongresu Kultury (Wrocław, 8 – 11 września): www.facebook.com/european.culture.congress

oraz na profil Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice!:
www.facebook.com/TAKKatowice

Organizatorzy:
Rondo Sztuki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Narodowy Instytut Audiowizualny

Mecenasi Prezydencji:
PKO BP, PZU