Warsztaty Takk! Dział: Komiks

23-27 sierpnia
Rondo Sztuki

Warsztaty komiksowe mają na celu pokazanie różnice w postrzeganiu Katowic i Śląska przez ludzi z zewnątrz i mieszkańców. Tajemnicze morderstwo w Superjednostce, koszmar uwięzionego pomiędzy skałami górnika... Razem Michałem Śledziem Śledzińskim i Jackiem Frąsiem uczestnicy warsztatów stworzą komiks rozgrywający się w realiach Katowic. Jedno jest pewne, będzie mało czasu i sporo roboty. Tak się robi komiks!

 

 23.08, 1.09 godz. 18.00 Spotkanie-niespodzianka z cyklu „Kto zabił polski komiks”

 

23.08-27.08

 „Witam! Śledziu z tej strony. Jestem twórcą, komiksów, zarówno scenarzystą i rysownikiem, zajmuję się tym fachem na co dzień i już jakiś czas. Tyle referencji. Ten tekst to zaproszenie na komiksowe warsztaty, które będę miał przyjemność poprowadzić w Mieście Ogrodów. Jeśli masz wolny czas w dniach 22-27 sierpnia, skończone 16 lat, parasz się komiksem lub grafiką, wystawiasz się w internetowych galeriach, prowadzisz webkomiks, czy masz za sobą przygodę z papierowym wydawnictwem, słowem: posiadasz już doświadczenie oraz przeświadczenie, że możesz zjeść cały świat – czuj się zaproszona, zaproszony. To samo dotyczy scenarzystów, których zawsze niedostatek. Praca w zespole artysta – pisarz to zawsze obietnica dodatkowych emocji i starć, niezbędnych przy wykuwaniu się komiksu”.

Film o warsztatach: www.vimeo.com/25258328

 

27.08 KOMIKS: finał warsztatów komiksowych

Michał Śledź Śledziński niewątpliwie jedna z największych legend polskiego komiksu. Twórca i redaktor naczelny kultowego magazynu „Produkt”, autor cieszących się olbrzymim uznaniem serii „Osiedle Swoboda”, „Na szybko spisane” i „Wartości rodzinne”. W swojej twórczości bardzo często sięga do doświadczeń autobiograficznych, a wyrazista kreska, doskonały zmysł obserwacyjny i satyryczne zacięcie zapewniły mu sławę wśród odbiorców, którzy z łatwością odnajdują w jego komiksach wspólnotę pokoleniowych doświadczeń.

Jacek Frąś – rocznik 1977. Rysownik komiksów, malarz, plakacista, ilustrator, perkusista w Dick4Dick, a w przeszłości w Cool Kids of Death. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi (dyplom u prof. Mariana Kępińskiego). Studiował także w krakowskiej ASP (pracownia prof. Stanisława Rodzińskiego). Praktykował w Nowym Jorku, Tokio, Dubrowniku. Współpracował z wydawnictwami: „Kultura Gniewu”, „Egmont”, „Zin-Zin Press”, „Viking”. Brał udział w wielu wystawach, niejednokrotnie był nagradzany w prestiżowych konkursach. Współpracuje z agencjami reklamowymi. Rzeźbi również w śniegu (do tego hobby nawiązuje „Ostra biel”).

www.nina.gov.pl
www.uwaganakulture.pl