Szymon Gdowicz ("Lege artis")

od 14 marca do 4 kwietnia
Galeria+

Lege artis to seria obrazów olejnych i instalacja multimedialna pod tytułem "Lux ex Silesia". Wystawa podsumowuje okres zainteresowania Szymona Gdowicza tematami sakralnymi. Większość obrazów pochodzi z cyklu "Męczeństw Świętych", który artysta zaczął dwa lata temu. Wśród nich można zobaczyć męczeństwa św. Andrzeja, św. Henryka, św. Szczepana ... Wystawa jest próbą pokazania jak dwie różne rodzaje wypowiedzi - malarstwo i nowe media - wzajemnie się dopełniają i jak ścisły jest ich związek. Autor wyjaśnia podstawowe zagadnienia związane z wystawą.


Lux ex Silesia to praca wielopłaszczyznowa, nie tylko obiekt i wideo art, ale także dokumentacja performance, który odbył się na ulicach Katowic. Inspiracją do stworzenia tej instalacji była postać św. Jacka, patrona Śląska.
Interesują mnie tematy sakralne, ponieważ są dla mnie doskonałym pretekstem do stworzenia obrazu pełnego napięć, w którym łączy się "profanum" i "sacrum", to co codzienne z tym co uświęcone i niedostępne, to co "nowe" z tym co "stare", tradycja i nowoczesność.


W malarstwie najbardziej pociąga mnie niezwykle skomplikowany proces twórczy, a także możliwość kreowania wszelkiego rodzaju iluzji. Malarstwo jest dla mnie medium ponadczasowym o ogromnym potencjale.


Postrzegam nowe media jako, z jednej strony doskonałe uzupełnienie malarstwa a z drugiej osobny, fascynujący sposób wypowiedzi, otwierający zupełnie nowe możliwości. Uważam, że każdy malarz w swojej pracy powinien, choć w niewielkim stopniu zainteresować się nowymi mediami.


Prowadzenie blogów jest dla mnie formą szkicownika. Robiąc codziennie zdjęcia, choćby telefonem komórkowym ćwiczę panowanie nad obrazem. Pomaga również dostrzegać rzeczy z pozoru zwykłe, codzienne, a jednak zawierające w sobie pierwiastek tajemnicy.

 

 

W trakcie wernisażu, 14.03, piątek, godz. 17.00 odbędzie się recital Justyny Kowalskiej i Zoltana Almashi.

W programie:

1. Justyna Kowalska "2 błogosławieństwa" na flet solo z 2003 roku.
2. Zoltan Almashi "Nostalgia" na wiolonczelę solo.
3. Lubaw Sidolenko "Etiudy Starego miasta".

 

Szymon Gdowicz jest studentem piątego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Jacka Rykały. W 2004 roku otrzymał 3. nagrodę na ogólnopolskim konkursie „Samsung Art Master" organizowanym przez firmę Samsung w Warszawie, w 2006 r. wyróżnienie honorowe na ogólnopolskim konkursie „Autoportret" organizowanym przez Muzeum w Stalowej Woli. W roku 2006 brał udział w warsztatach multimedialnych „Realtime crossings / Paraneue" w Köln w Niemczech organizowanych przez Realtime Research z siedzibą w Köln, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i Ars Cameralis Silesiae Superioris.
Aktualnie jest uczestnikiem międzynarodowego projektu C.O.A.L (www.coalexpo.eu), organizowanego między innymi przed Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Fundację Artconnexion z siedzibą w Lille we Francji i Fundację na rzecz Ochrony Zabytków Przemysłowych z siedzibą w Dortmundzie w Niemczech.
Strona autorska:
http://www.szymongdowicz.com/
Blogi:
http://musicaletitiaecomesmedicinadolorum.blogspot.com/
http://mary-goes-to-london.blogspot.com/