RE:FORMAT. Projektowanie graficzne w Polsce.

od 19 do 29 sierpnia 2011
Rondo Sztuki

Wystawa Re:format – projektowanie graficzne w Polsce jedną z imprez towarzyszących podczas Tauron Nowa Muzyka Festiwal 2011.
Wernisaż i wystawa Re:format odbędą się w katowickiej Galerii Rondo Sztuki. Wystawa będzie otwarta do 29 sierpnia. Wstęp wolny.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystów znane z wcześniejszych wystaw Re:format: Aleksandra Niepsuj | Oskar OESU Podolski | Animisiewasz Startt | Jakub Hakobo Stępień | Edgar Bąk

www.festiwalnowamuzyka.pl
--

Chcąc pokazać swoim gościom to co nowe, świeże i bezpardonowe, Tauron Nowa Muzyka już dawno wyszedł poza ramy określone przez świat dźwięków. Od kilku lat, oprócz niewątpliwie autorskiego doboru artystów muzycznych, przygotowuje także różnego rodzaju imprezy towarzyszące. W tym roku, jedną z nich będzie cykl wystaw. Podczas VI edycji Tauron Nowa Muzyka 2011 prezentowany będzie projekt skupiający się na polskich projektantach młodego pokolenia.

Re:format to projekt autorskich wystaw zainicjowany przez kolektyw Bestrona z Bydgoszczy. Ich głównym założeniem jest propagowanie stylu oraz kultury miejskiej.
W ramach współpracy z kolektywem Bestrona mamy przyjemność przedstawić prace pięciu artystów. Są to: Oskar Podolski, Animisiewasz Startt, Aleksandra Niepsuj, Hakobo i Edgar Bąk. Wszyscy wymienieni artyści to czołówka młodego polskiego projektowania graficznego doceniona przez odbiorców, uczelnie artystyczne, zbierająca nagrody na całym świecie.

Katowicka edycja wystawy to pierwsza ekspozycja zbiorcza realizowana przez kolektyw Bestrona we współpracy z festiwalem Tauron Nowa Muzyka. Jej główne założenie to zaprezentowanie polskiego projektowania graficznego w różnych dziedzinach, dlatego też dobór artystów, których prezentujemy poniżej, jest nieprzypadkowy.


Pierwszym z nich jest Oskar Podolski. Z dziecka posądzonego o brak zdolności manualnych wyrósł na wyróżniającego się studenta Akademii Sztuk Pięknych. Pomimo młodego wieku Oskar stał się wziętym projektantem. Działa niezależnie. O sobie samym mówi: „jestem najszczęśliwszy, że mogę robić to, co robię.” Styl Oskara Podolskiego to jasność formy i minimalizm w zestawieniu z kontrolowanym brudem, nieustanną walka z literą i kompozycją. Nie lubi się z kolorem. W końcu czarne jest czarne, białe jest białe, a sprawiedliwość jest po jego stronie. Preferuje starą szkołę, zaczyna od kartki papieru, następnie szkice przelewa na komputer, od którego w procesie twórczym nie jest w stanie się uwolnić. Ma na koncie plakaty, obrazy, scenografie, nieskończoną ilość logotypów, gdzie litera staje się małym dziełem sztuki. Członek STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej).
W ramach wystawy Re:format Oskar pokaże nam swoje ostatnie dokonania graficzno – manualne w formie plakatów. Dodatkowo będzie można zobaczyć film ukazujący ostatni projekt w kolaboracji z ekipą Driftwell.

Oprócz niego swoje najnowsze dokonania zaprezentuje artysta ukrywający się pod pseudonimem Animisiewasz Startt. Sam siebie określa trzema wyrazami: nieuk, amator, plakaciarz. Jako grafik na stałe związany z krakowską Pauzą i madrycką oficyną Lovemonk Discos Buenos. Dzięki nieskazitelnym manierom, szemranym kontaktom koleżeńskim i odrobinie talentu miał okazję stworzyć opracowania graficzne albumów (Kixnare, Pajaro Sunrise, Boohgaloo Zoo, Możdżer Daniellson Fresco), singli winylowych (Daniel Drumz, Gecko Turner, Killer Funk) i plakatów na występy co ciekawszych wykonawców (Quantic, Coldcut, Swayzak, Dj Food, Jazzanova, Sa-Ra Creative Partners).

Trzeci zaproszony do udziału w wystawie artysta to Edgar Bąk. Unika on w swoich pracach dosłowności, anegdoty i autorskich gestów. Skupia się na kontekście. Projektując, ulega narzędziu i eksploruje jego paradoksy. Za pomocą projektowania graficznego opowiada o procesie, przenosząc go w centrum swoich zainteresowań. Zawodowo min. projektuje magazyny. Pracował jako dyrektor artystyczny "FUTU DESIGN GUIDE" i magazynu "PURE", za który nagrodzono go Chimerą i KTR. Zajmuje się oprawą graficzną miesięcznika WAW, kwartalnika "Kultura Popularna" oraz magazynu branży filmowej "FILMPRO". Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki warszawskiej ASP (dyplom w pracowni prof. Lecha Majewskiego 2006) gdzie obecnie jest asystentem w pracowni ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Jego prace były publikowane w albumie Los Logos oraz w magazynach: IdN, Varoom, 2plus3d, (op.cit.,) RUCH dla dziewcząt i chłopców, Notes.

Dwoje ostatnich artystów biorących udział w wystawie wydaje się być najlepiej znana szerszej widowni, cieszymy się więc, że będziemy mogli zaprezentować ich prace.

Pierwszym z nich jest Aleksandra Niepsuj. Bardzo lubi projektować analogowo, wąchać klej i tarzać się w ścinkach papieru. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Escola Superiore Artes e Design w Matosinhos i w Faculdade de Belas Artes Universidade do Porto w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ma całe ściany w dyplomach, nagrach i wyróżnieniach oprawione w złote ramy. Obecnie pracuje w Warszawie, ma na koncie plakaty, identyfikacje wizualne, publikacje książkowe oraz publikacje ilustracji w czasopismach. Współpracuje z magazynem dla dzieci Czarodziejska Kura, kolektywem dj-skim Club Collab, sklepem Pan Tu Nie Stał, klubem 1500m2 oraz klubokawiarnią Szczotki i Pędzle.

Na sam koniec zostawiliśmy bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny na tę chwilę pseudonim w polskim projektowaniu i typografii, Hakobo.
Właściwie Jakub Stępień - grafik o stylu prostym, mocnym i charakterystycznym. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach - zaprojektował ubrania wydawane pod własnym brandem, jest odpowiedzialny za design magazynu "Dizaster" czy marki deskowej "Pogo", pracował także nad wizerunkiem Wyborowej. Jego styl najlepiej opisuje fragment z książki 'Projektowanie Graficzne w Polsce' (2010):
“Jakub Stępień (Hakobo) wprowadził z powrotem do polskiego plakatu ekspresyjną typografię, a jego różnorodne realizacje pokazują rozpiętość skali integrowania litery z obrazem. Mocne formy graficzne tworzą u Hakobo system alternatywnych znaków kultury klubowej, wtapiają się w świat kultury bez podziałów. Rasta sąsiaduje z estetyką undergrondu, symbolika subkultury kibolskiej pojawia się obok skejtowskich piktogramów i sygnatur: według Hakobo, jeśli plakat ma mieć na ulicy jakieś znaczenie, musi wyrastać z jej atmosfery i charakteru.”

--

Aleksandra Niepsuj (www.aleksandraniepsuj.blog spot.com)
Oskar OESU Podolski (www.5upreme.com)
Animisiewasz Startt (www.animisiewasz.digart.pl)
Jakub Hakobo Stępień (www.hakobo.art.pl)
Edgar Bąk (www.edgarbak.info)