Jakub Adamek: Nauczyciel plastyki

15 września - 9 października 2011
Galeria+

15-09 października 2011 (Galeria+)
Wernisaż: 15 września, godz. 18.00
Jakub Adamek „Nauczyciel plastyki”.

Autor o pomyśle na wystawę:
„Tematem projektu Nauczyciel plastyki ma być uszeregowanie pewnych, następujących po sobie zdarzeń z życia nauczyciela plastyki i zestawienie ich w określone sekcje tematyczne.
Wszelkie powstałe zapiski bądź wizualizacje bazują na konkretnych przykładach, zaobserwowanych lub zasłyszanych autentycznych sytuacjach i przeżyciach. Szereg pomysłów na obrazy i obiekty jest wynikiem doświadczenia mojej pracy w szkole (liceum, kolegium, często szkoły wyższe) i nauczania plastyki (malarstwo, rysunek itd.), często w opozycji do niektórych metod nauczania.
Projekt obejmuje prace które zawarłem w dwóch kontrastujących przestrzeniach. Przestrzeń pierwsza to przestrzeń kanciapy - zaplecza, w którym trzyma się rozmaite narzędzia plastyczne. Jest to miejsce szczególne, gdyż zwykle tam przebywa prowadzący zajęcia, spędzając czas między korektami. Wyjątkowość takiego miejsca polega na tym, że nie koniecznie musi ono istnieć fizycznie, w rzeczywistości. Może istnieć jedynie w sferze mentalnej, w postaci wyobrażeń. Tam skupiłem rzeczy niepowiązane ze sobą, obce, ale bardziej szczere i prywatne.
Przestrzeń druga -przestrzeń sali głównej- to miejsce pracy uczniów, słuchaczy. Miejsce publiczne, dydaktyczne i surowe. Wystrój tego miejsca stanowią pomoce naukowe, zaprojektowane obiekty wraz z dokumentacją w postaci tablic i plansz.”

Jakub ADAMEK (ur. 1975) Studiował w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2001 r. uzyskał dyplom w pracowni projektowania graficznego (promotor prof. Marian Oslislo). Od 2009 r. prowadzi pracownię pierwszego roku malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zdobywca wyróżnienia za obraz olejny „Szkoła” w finale konkursu „Obraz Roku 2003” oraz za obraz „Wejście do kopalni Wirek” na festiwalu malarstwa w Szczecinie w 2004 r. Stypendysta Fundacji im H. Kołłątaja promującej uzdolnioną młodzież. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą.

 

Patronat medialny: