Rondo Sztuki prezentuje STGU

od 11 marca do 6 kwietnia
Rondo Sztuki

Codziennie spotykamy się z czyjąś twórczością. Często jej nawet nie zauważamy. I to jest naturalne. Grafika użytkowa musi bywać transparentna. To nie ona jest ważna, ale komunikat, który niesie. Dlatego na co dzień nie zastanawiamy się kto zaprojektował znak STOP-u. Po prostu przed nim stajemy. Podobnie traktujemy bilet tramwajowy, receptę, rozkład jazdy, czy mapę.
A przecież za każdym logotypem, znakiem, spotykaną na co dzień informacją graficzną kryje się konkretny, choć dla odbiorców anonimowy, projektant. Od jego talentu i sprawności warsztatowej zależy czy dobrze zrozumiemy przekazywany komunikat.Kto?
Od czterech lat działa w Polsce Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Zrzesza 70 czołowych polskich grafików-projektantów, skupionych wokół idei integracji środowiska, obrony standardów zawodowych, popularyzacji grafiki użytkowej, samokształcenia oraz edukacji odbiorców i klientów.

Dlaczego?
Grafika użytkowa to jeden z najważniejszych elementów współczesnej kultury plastycznej, decydujący o formie i jakości komunikacji wizualnej. STGU broni niezależności twórczej projektantów oraz prawideł i reguł rzetelnego dizjanu. Zwalcza niski poziom kultury plastycznej oraz wizualną ignorancję i niewiedzę dotyczącą zasad stosowania grafiki użytkowej. STGU wspiera działania, projekty i ludzi dążących do podniesienia poziomu kultury graficznej w Polsce.

Jak?
STGU jest organizatorem cyklu konferencji tematycznych, spotkań oraz wykładów i wystaw poświęconych współczesnym problemom grafiki użytkowej. Inicjatorem jedynej w kraju cyklicznej wystawy rodzimego projektowania graficznego – Dorocznej Wystawy Prac Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Zakres:
Dziedziny grafiki użytkowej:
1. Projektowanie systemów identyfikacji wizualnych.
2. Projektowanie prasowe.
3. Grafika wydawnicza.
4. Plakat.
5. Animacja telewizyjna i internetowa.
6. Projektowanie krojów pism i typografia.
7. Ilustracja książkowa i prasowa.
8. Projektowanie stron internetowych.
9. Projektowanie opakowań


Projekty graficzne są bardzo często związane z miejscowością albo instytucją, dla której są tworzone. Dlatego rzadko mamy okazję poznać np. plakaty teatralne z Wrocławia, albo system komunikacji wizualnej instytucji z Tarnowa, czy firmowe druki muzeum w Poznaniu. Tą wystawą STGU tworzy możliwość eksplorowania i porównywania projektów z całego kraju - mówi Dawid Korzekwa, prezes stowarzyszenia.