KATOWICE NON-FICTION

23 października 2011, godz. 12.00 - 20.00
spotkanie literackie

Program:

Godz. 12.00

Wojna w obrazie. Fotoreporterzy na frontach. Spotkanie + pokaz projektów:

Goście: Krzysztof Miller, Wojciech Grzędziński, Andrzej Meller
Prowadzenie: Jakub Śwircz


Krzysztof Miller- od 1989 fotoreporter "Gazety Wyborczej". Autor zdjęć z czechosłowackiej Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen (m.in. w Bośni i Chorwacji). W 1999 juror konkursu World Press Photo.

 
Wojciech Grzędziński – pracował jako fotoreporter dla takich tytułów jak „Super Express”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik” i współpracował jako freelancer z agencjami prasowymi (Reuters, AFP). Jego prace były nagradzane w licznych konkursach fotograficznych takich jak Grand Press Photo, Newsreportage, BZWBK Press Photo. W 2009 roku jego zdjęcie z konfliktu w Gruzji zostało nagrodzone na World Press Photo.


Andrzej Meller - jest dziennikarzem - reportażystą, specjalizuje się w tematyce blisko- i środkowowschodniej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym".

Godz. 14.00

Fotoreportaż. Co dalej? Spotkanie:
Goście: Filip Ćwik, Przemysław Pokrycki, Jan Brykczyński, Rafał Masłow
Prowadzenie:  Joanna Kinowska

 

Filip Ćwik – fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”. T Pomysłodawca i juror konkursu „Newsreportaż". Kilkukrotny laureat konkursu Grand Press Photo oraz zdobywca III miejsca w konkursie World Press Photo.

Przemysław Pokrycki - Fotoreporter, przez dwa lata pracował dla Super Expressu, współpracuje z Agencją Fotograficzną Reporter, publikuje w prasie m.in. Przekroju, Newsweeku.Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (fotografia na Wydziale Operatorskim).Członek Stowarzyszenie Fotografów ''poniekąd''.

Jan Brykczyński – absolwent fotografii łódzkiej PWSFTViT i praskiej szkoły filmowej FAMU, fotograf regularnie współpracujący z Polityką i Przekrojem, Newsweekiem i National Geographic, publikował również w prasie zagranicznej- Der Spiegel, Die Welt, The Chicago Tribune.

 

Rafał Masłow- absolwent fotografii poznańskiej ASP, zajmuje się fotografią komercyjną (okładki magazynów, płyt, reklamy), znany portrecista polskich polityków, aktorów, artystów, muzyków.

Joanna Kinowska - historyk sztuki specjalizująca się w fotografii, pracuje w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (dział edukacji); autorka programu edukacyjnego nt. fotografii, cyklu spotkań „Fotografia polska po 1945 roku” (2005–2008) i „Pytania o fotografię” (2009) w Zachęcie; założycielka bloga www.miejscefotografii.blogspot.com; autorka tekstów o fotografii; kuratorka wystaw fotograficznych, wykładowca Akademii Fotografii („Historia fotografii” i „Konteksty fotografii”); prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży (Służewski Dom Kultury w Warszawie).

Godz. 16.00
Reportaż. Mozaika świata. Spotkanie:
Goście: Katarzyna Kwiatkowska, Wojciech Górecki, Marcin Michalski
Prowadzenie: Agnieszka Wójcińska
Katarzyna Kwiatkowska – redaktor kwartalnika Res Publica Nowa, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Dużym Formacie”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Europie Wschodniej”. Nominowana do nagrody Amnesty International „Pióro nadziei 2011” za najlepszy artykuł o prawach człowieka w polskiej prasie.

Wojciech Górecki – historyk, dziennikarz, reporter, analityk, współautor filmu dokumentalnego „Boskość Stalina w świetle najnowszych badań”. Autor dwóch książek reporterskich: „Planeta Kaukaz” i „Toast za przodków”. W 2011 roku był finalistą nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011.

Marcin Michalski – pracował jako pedagog, szuflowy, patroszyciel ryb i dziennikarz. Od lata 2008 roku prowadzi grupy wsparcia dla młodzieży. Wspólnie z Maciejem Wasielewskim napisał książkę „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, która została wyróżniona nominacją do nagrody im. Beaty Pawlak.

Agnieszka Wójcińska – z wykształcenia psycholożka. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu. Publikowała w „Polityce”, „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”, „Midraszu”. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jej książka pt. „Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami”.

Godz. 18.00
Reportaż. Świadectwo historii. Spotkanie:
Goście: Joanna Szczęsna, Ewa Winnicka, Piotr Lipiński
Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Joanna Szczęsna – dziennikarka, reporterka i pisarka. Od 1989 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Wraz z Anną Bikont napisała biografię Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny” oraz reportaż historycznoliteracki „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, za który autorki otrzymały Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury. W 1999 roku została uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2006 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Winnicka – reporterka. Od 1999 roku pracuje w „Polityce”. Jest współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka (2005 i 2009) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książki „Londyńczycy” – opowieści o polskich emigrantach w Wielkiej Brytanii.

Remigiusz Grzela – poeta, dramaturg, pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, w „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”. Autor książek m.in. „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem” dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem.

Piotr Lipiński – z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter. Przez prawie dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikował głównie reportaże historyczne. Autor książek: „Humer i inni”, „Bolesław Niejasny”, „Towarzysze Niejasnego”, „Raport Rzepeckiego”. Wielokrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaże i oraz nominowany do nagrody „Press” w kategoriach reportaż i wywiad.


Organizatorzy: Instytut Reportażu, Rondo Sztuki
Partnerzy: Fundacja.doc

 

Wydarzenie towarzyszące Targom Ksiązki, które odbedą się w dniach 20-23 października br. w katowickim „Spodku”. Organizator Targów: Silesia Expo.


Wstęp wolny.

Patronat medialny: