SUPER!jednostka: rekapitulacja

10-30 listopada 2011
Galeria+

Galeria:
SUPER!jednostka: rekapitulacja

SUPER!jednostka: rekapitulacja

Katarzyna Jendrośka - Goik/ Małgorzata Orzechowska

wernisaż: 10 listopada (czwartek), godz. 18:00


Superjednostka to ekonomia pod postacią powtarzanych elementów prefabrykowanych, które wymusiły zewnętrzny i wewnętrzny układ budynku, zewnętrzny i wewnętrzny układ życia mieszkańców.
Superjednostka to wizualna multiplikacja uczuć, lęków, ciekawości, obaw. Ta modularność stała się główną inspiracją w artystycznych rozważaniach Kasi Jendrośki-Goik i Gosi Orzechowskiej na temat Superjednostki.
Autorki swoje refleksje związane z Superjednostką dokumentują już od czterech lat. W tym czasie powstało 10 kolaży fotograficznych złożonych z setek zdjęć 10x15cm, gigantyczna praca malarska budowana również z modułu – podobrazia 14x40cm oraz projekt społeczny SUPERogród, który polegał na współpracy z mieszkańcami bloku na przestrzeni kilku miesięcy i sadzeniu na kilkuset balkonach kwiatów.

W Galerii + powstanie instalacja fotograficzna w 360°. Poprzez rytm i powtarzalność poziomych i ponowych linii balkonów, powstaje uniwersalne przedstawienie blokowiska, jako skupiska mieszkań dla ludzi.
Namacalne wręcz w Rondzie Sztuki sąsiedztwo budynku i jego przetransponowanie w dziele sztuki powoduje konfrontację spojrzeń, obecnego i dotychczasowego, czy też wrażeń, wspomnień, stereotypów.
Odbiorca wchodzący do środka instalacji zostaje wciągnięty w grę czasu, skali i kształtu. W tej sytuacji budynek staje się pretekstem, swoistym papierkiem lakmusowym.

Wystawa w Galerii + ma charakter podsumowujący pracę nad projektem Super!jednostka.

Wstęp wolny.

 

Patronat medialny:

 
Galeria:
SUPER!jednostka: rekapitulacja