Overdesigned? Wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)

12 stycznia - 30 stycznia 2012
Galeria+

Overdesigned?

Wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)


Wernisaż: godz. 19.00


Początek drugiej dekady XXI wieku do dobry moment, aby z pewnego już dystansu spojrzeć na to, co wydarzyło się w grafice projektowej od momentu transformacji ustrojowej. Po latach szarzyzny i sier-miężnej estetyki przeplatającej się z patosem i powagą, polscy projektanci zachłysnęli się nowym wspaniałym światem; możliwości technologicznych i nowych mediów.
Niestety ewolucja jakości pol-skiej sfery wizualnej nie nadążała za zmianami ekonomicznymi i technologicznymi. Mimo, że main-stream polskiego projektowania graficznego z roku na rok zyskuje na jakości, wydaje się, że daleko nam jest wciąż do pełnej satysfakcji z perfekcyjnie zaprojektowanego otoczenia.
Jednocześnie daje się zau-ważyć tendencja do buntu przeciwko „przedizajnowaniu”, objawiająca się celowym ignorowaniem zasad projektowania lub fascynacją tak zwaną estetyką błędu. Bezmiar możliwości, które daje kompu-ter przestaje bawić młodych grafików: niektórzy powracają do analogowej estetyki modernistycznej, inni sięgają do pamiątek z Polski Ludowej, a jeszcze inni do zabaw metaforą wizualną rodem z polskiej szkoły plakatu.


Jak jest naprawdę? Czyżbyśmy zrezygnowali z pogoni za wyidealizowanym Zachodem i zaczęli poszukiwania własnej toż-samości w dizajnie? Czy „estetyka błędu” jest jedynie zjawiskiem niszowym, zarezerwowanym dla obszaru kultury i rozrywki, a tak zwany mainstream opiera się wciąż na dążeniu do idealnej, estetycznie doskonałej formy? A może współczesne mody w polskim dizajnie są kolejną rodzimą odpowiedzią na globalne tendencje w projektowaniu?

Tegoroczna wystawa STGU będzie starała się odpowiedzieć na te pytania.
Na wystawie będzie można zobaczyć foldery, wydawnictwa, plakaty etc...
Kurator wystawy: Agata Szydłowska
Materiały graficzne: Polkadot
Partner:
Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych

ZAPRASZAMY! Więcej informacji: www.stgu.pl

Patroni medialni: