POZA KADREM: Rafał Milach

28 stycznia, godz. 17.00
Rondo Sztuki

Kolejne spotkanie z cyklu Poza Kadrem. Tym razem gościem będzie jeden z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych polskich fotografów Rafał Milach. Tematem będzie promocja jego najnowszej książki "7 Rooms".Autor zapowiedział, że będzie również możliwość zakupu książki po spotkaniu.

7 Rooms opowiada historię 7 Rosjan, z 3 rosyjskich miast: Moskwy, Jekaterynburga i Krasnojarska. Wszyscy urodzili się w Związku Radzieckim, ale w swoje dorosłe życie weszli w putinowskiej Rosji. Bohaterowie tego cyklu nie są superbogaczami, nie pochodzą też z marginesu społeczeństwa. Są zwykłymi ludźmi mieszkającymi na przedmieściach. 7 Rooms nie jest opowieścią o pokoleniu, nie daje również odpowiedzi na to, czym jest współczesna Rosja. 7 Rooms to intymny dialog fotografa ze swoim bohaterem.

7 bohaterów, 3 miasta, 1 państwo.

7 Rooms
To najbardziej osobisty projekt Rafała Milacha. Do Rosji pojechał poznać swoich krewnych, którzy mieszkają na wschodniej Syberii. Po drodze musiał przejechać trzy miasta: Moskwę, Jekaterynburg i Krasnojarsk. Tam poznał większość późniejszych bohaterów książki 7 Rooms. Gościli go w swoich domach, pokazywali jak żyją i gdzie mieszkają. Przez 6 lat regularnie do nich powracał starając się być na tyle blisko na ile to było możliwe. Mieszkał z nimi, jadł, podróżował, pracował i jeździł na daczę.
Chociaż w książce znajdują się zdjęcia z lat 2006-2010, praca nad całym projektem (w tym także nad konceptem książki razem z Anią Nałęcką) trwała siedem lat. 7 Rooms to pierwsza indywidualna książka Rafała Milacha.

 

 

Rafał Milach, fotograf dokumentalista, absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie.


Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy jest album 7 pokoi ( wyd. Kehrer Verlag 2011) oraz eseje autorskie Szare (2002). Wunderland (2006) oraz Czarne Morze Betonu (2009). Fotografie Rafała były wystawiane m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MoCA Shanghai oraz są częścią stałej kolekcji Kiyosato Museum of Photographic Art w Japonii. Były również prezentowane na takich festiwalach jak Photoespana,
Look3 czy Rencontres Photographiques we francuskim Arles. W 2007 roku Rafał został stypendystą fundacji World Press Photo biorąc udział w prestiżowych warsztatch Joop Swat Masterclass w Amsterdamie. Przez kolejne trzy lata otrzymał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskiej Fundacji Kultury i Funduszu Wyszechradzkiego. Fotografie Rafała były nagradzane na World Press Photo, Pictures of the Year International, Photography Book Now oraz na New York Photo Festival Awards.

Rafał jest współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos, z którym od ponad 5 lat dokumentuje zmiany zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również kuratorem książek "Rough cut" (wyd. Instytut Kultury Wizualnej 2011) i ";Don't mess with Texas" w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011. Od 2011 roku jest wykładowcą Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.


Spotkanie: 28 stycznia o godz. 17.00

wstęp bezpłatny