POZA KADREM: Maciej Pisuk

23 lutego, godz. 18.00
Rondo Sztuki

Tym razem w ramach cyklu Poza Kadrem spotkanie w wyjątkową postacią, objawieniem "społecznego dokumentu" ostatnich lat, Maciejem Pisukiem. Autor, który z zawodu jest scenarzystą, traktując początkowo fotografowanie jako swego rodzaju terapię, zdołał zbudować bardzo mocny a jednocześnie pozbawiony wartościowania obraz mieszkańców warszawskiej Pragi. Przykład twórczości Macieja Pisuka to dowód na to jak wiele ważnych historii jest do opowiedzenia blisko nas.

Maciej Pisuk Scenarzysta i fotograf. Absolwent Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego przy PWSFTv i T w Łodzi. Ukończył Kurs fotoreportażu w Laboratorium Reportażu przy Instytucie Dziennikarstwa UW. Od kilku lat realizuje dokumentalny projekt fotograficzny poświęcony mieszkańcom warszawskiej Pragi. Jest autorem scenariusza do filmu "Jesteś Bogiem" o historii zespołu Paktofonika. Urodzony w Bielsku-Białej. Od 12 lat mieszka w Warszawie.

Wybrane wystawy indywidualne: "Zdjęcia z Polski" - Galeria Obok ZPAF, 2007
"Zabawy" - cykl prezentowany w programie OFF, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2007
"Zabawy II" Galeria "Smok", Otwock - 2007
"Praga. Moi sąsiedzi." Galeria Grodzka, Kraków 2008
"Prawy brzeg II" Galeria B&B Bielsko Biała - 2009
"Projekt Brzeska" Foto Art Festival , Bielsko-Biała - 2011
"Pod skórą" CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa - 2011

Tak o Autorze pisze Adam Mazur, kurator warszawskiego CSW:

Społecznie zaangażowane fotografie Pisuka stanowią formę oporu przeciwko stygmatyzacji ludzi, przeciwko utartemu wizerunkowi mieszkańców Pragi tworzonemu przez pragnące sensacji i operujące kliszami media. Ideologicznie wygodny przekaz płynący z mediów zakłada, że całe zło miasta koncentruje się w "gorszej" części położonej za rzeką. Zdaniem Pisuka nikogo naprawdę nie interesuje skąd biorą się wyzysk, bieda i wykluczenie, reprodukująca się kryminalizacja i marginalizacja całych wspólnot ludzkich.
Wygodniej jest traktować sytuację poza kontekstem historycznym, społeczno-ekonomicznym i politycznym. Buntując się przeciw medialnej dehumanizacji ludzi, chcąc jednocześnie uniknąć estetyzacji i żerowania na biedzie, wskazywania łatwych dróg wyjścia z sytuacji, Pisuk skupia się na relacjach z ludźmi, sąsiadami, na spotkaniu z drugim człowiekiem.
"Spotkanie to coś innego niż zobaczyć, natknąć się podąć rękę," mówi, "spotkanie to wydarzenie powodujące określone, zazwyczaj pozytywne skutki etyczne i psychologiczne, a jednocześnie jedno z kluczowych doświadczeń egzystencjalnych. Bez takiego doświadczenia nie jest możliwa empatia."

Adam Mazur