Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal! Oskar Zięta

17-kwietnia - 8 lipca 2012
Poziom 0

Nadmuchajmy stal! Oskar Zięta

Pomysł "dmuchania" blachy mógł wydawać się nielogiczny, a jednak dał on początek innowacyjnemu rozwiązaniu. Oskar Zięta kilka lat opracowywał technologię, którą nazwał FIDU (Freie Innendruck Umformung).

Polega ona na deformacji od wewnątrz dwóch zespawanych ze sobą kawałków blachy pod wpływem wysokiego ciśnienia, w wyniku czego powstają obiekty przestrzenne. Technologia FIDU umożliwia seryjną, przemysłową produkcję, w której każdy obiekt jest unikatem, gdyż nad procesem "dmuchania" blachy nie da się do końca zapanować.

Oskar Zięta odniósł międzynarodowy sukces, a jego stołek PLOPP zyskał już miano ikony dizajnu. PLOPP był pierwszym projektem, który obecnie rozwinął się o całą rodzinę elemtów wyposażenia wnętrz.


Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta.
Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu - produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis - historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt.
Ekspozycja zmieniać się będzie każdego miesiąca, tak aby intensywnie wzbudzać zainteresowanie przechodniów, zapraszając ich tym samym do odwiedzenia galerii.
Do WITRYNY DIZAJNU zapraszane będą firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy "bliskie ludziom". Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.Kuratorem projektu jest Wzorro Design (Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater).