5LAT: Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci (3 edycja)- wystawa pokonkursowa.

od 23 kwietnia do 24 maja 2012
Galeria+

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” to międzynarodowy konkurs dla studentów ii młodych projektantów na dobrze zilustrowaną i zaprojektowaną książkę dla dzieci, organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się co dwa lata. Dwie dotychczasowe edycje konkursu (w 2008 i 2010 roku) zostały bardzo pozytywnie odebrane w środowiskach wydawców, pedagogów,ilustratorów, w środowiskach promujących dobrą książkę dla najmłodszych czytelników.
Wielu przedstawicieli tych grup wspiera organizację konkursu i towarzyszących mu działań.
Ważnym celem konkursu jest promocja początkujących twórców wśród wydawców, dlatego też konkurs organizowany jest w ścisłej współpracy z polskimi wydawcami książek dla dzieci.
Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów (2009–2011) szkół artystycznych i projektowych w Polsce i zagranicą. Liczba zgłoszeń w obu edycjach pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się on wśród młodych adeptów sztuki ilustracji dla dzieci (I edycja –171 autorów, II edycja – 245 autorów). Wystawa pokonkursowa jest okazją do przyjrzenia
się tendencjom w nauczaniu projektowania książek dla dzieci na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych i projektowych oraz poszczególnym autorom, którzy być może wkrótce będą kształtować wizerunek współczesnej, dobrej książki dla dzieci.

Wystawa czynna do 24 maja 2012.
Wstęp wolny.


Wystawie pokonkursowej towarzyszyć będzie konferencja w Bibliotece Śląskiej p.t. „Książka dla dzieci – jak to się robi?”, podczas której osoby związane z rynkiem książki, przybliżą słuchaczom tajniki pracy na rynku wydawniczym oraz omówią zagadnienia związane z projektowaniem książek dla dzieci.

Program konferencji:
10.45 uroczyste otwarcie w auli Biblioteki Śląskiej
11.00 Krystyna Lipka-Sztarbałło „Historyczny falstart polskiej książki obrazkowej”.
11.30 Elżbieta Jamróz-Stolarska
12.00 Iwona Chmielewska
12.30 przerwa kawowa w Bibliotece Śląskiej finansowana ze środków BŚ
13.00 Magdalena Kłos-Podsiadło
13.30 Ewa Satalecka
14.00 Ewa Gruda rozmawia z Bohdanem Butenką23 kwietnia (poniedziałek), godz. 17:30/ wernisaż
Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci (3 edycja)-
wystawa pokonkursowa.