5LAT: Poczytalność - spotkanie z Lidią Ostałowską

14 kwietnia , godz. 16.00
spotkanie literackie

Poczytalność: spotkanie z Lidią Ostałowską (autorką książek "Cygan to
cygan" i "Farby wodne"; Wydawnictwo CZARNE)

Lidia Ostałowska - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka "Przyjaciółki" i "Itd", a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka "Gazety Wyborczej". Autorka reportaży o tych, którym trudniej - o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki „Cygan to Cygan”, a 2011 roku książka reportażowa „Farby wodne”.
„Cygan to cygan” to znakomite romskie portrety, które po kilkunastu latach od pierwszego wydania wciąż nie tracą na aktualności. Niestety. Mimo upływu lat, zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend sytuacja Romów wciąż pozostaje zła, nierzadko zmieniła się na gorsze. Żadne z postkomunistycznych państw nie wypracowało dobrego modelu współistnienia z mniejszością romską, która - na co dzień niewidoczna - przypomina o sobie niemal wyłącznie w nagłówkach alarmujących newsów: deportacje z Francji, budowa gett na Słowacji, zakaz żebrania w Polsce. „Cygan to Cygan” pokazuje
złożoność środowiska romskiego, na którą nakładają się mentalność gadziów i tożsamość narodowa państw.
W reportażowej książce „Farby wodne” Lidia Ostałowska na kanwie życia więźniarki, która malowała 'Cyganów doktora Mengele', przedstawia historię zagłady europejskich Romów i powojenne zawirowania polityki pamięci. „Farby wodne” to spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć".


Spotkanie 14 kwietnia , godz. 16.00
wstęp bezpłatny