UL.WORK/SHOP. Design wychodzi na ulicę!

11-13 maja 2012
Rondo Sztuki

Druga edycja warsztatów projektowych poświęconych projektowaniu dla przestrzeni publicznej. Przestrzeń publiczna to przede wszystkim LUDZIE.
Miasto to nie tylko budynki, drogi, infrastruktura i kompozycja przestrzenna, ale także (a może przede wszystkim) ludzie – mieszkańcy, pracownicy, turyści czy nawet przejezdni. Tworząc projekt dla przestrzeni publicznej, z bogatą historią, gronem mieszkańców i stałych użytkowników przywiązanych do miejsca nie możemy zignorować ich prawa do stanowienia o własnym miejscu mieszkania czy życia. Współczesny projektant to nie tylko ekspert planujący zza biurka nowy lepszy świat ale otwarty na komunikację z ludźmi aktywista, który swą profesjonalną wiedzę wykorzystuje do odpowiedzi na realne problemy, identyfikowane wspólnie z użytkownikami.
Kuratorem drugiej edycji warsztatów UL WORK/SHOP jest Marlena Happach, założycielka i prezeska warszawskiego Stowarzyszenia Odblokuj, zrzeszającego architektów, urbanistów, projektantów, grafików, socjologów. Inicjując przedsięwzięcia służące poprawie jakości przestrzeni wokół nas Odblokuj włącza mieszkańców i użytkowników przestrzeni w proces projektowy i realizacyjny.
Bogate doświadczenie stowarzyszenia, zbudowane poprzez realizację szeregu akcji, warsztatów oraz przede wszystkim ogromny entuzjazm i pozytywną energię, jaka towarzyszy każdemu działaniu grupy Odblokuj - chcemy przenieść do Katowic.
Celem tegorocznych warsztatów będzie analiza i propozycja rozwiązań projektowych dla wybranej przestrzeni publicznej w centrum Katowic. Podczas trzech dni warsztatów grupa studentów i młodych projektantów, pracując pod okiem znakomitych ekspertów, zaproponuje nowe rozwiązania, które wniosą pozytywną energię w przestrzeń publiczną. Warsztaty nastawione są nie tylko na wzbogacanie doświadczeń młodych projektantów, ale również na wspólną dyskusję na temat przestrzeni publicznej Katowic.
Podczas warsztatów chcemy wyzwolić kreatywność mieszkańców Śląska!

Miejsce warsztatów: Rondo Sztuki oraz wybrana przestrzeń w centrum Katowic
Termin warsztatów: 11 – 13 maja 2012
Warsztaty organizowane są w ramach projektu Design Silesia II

Kto może wziąć udział w warsztatach?
Zapraszamy studentów i studentki kierunków projektowych, projektantów i projektantki do udziału w pracach projektowych:
Rekrutacja:
Prześlij swoje portfolio w formacie PDF na adres e- mail:
design-silesia@asp.katowice.pl; max. 5 MB oraz wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.design-silesia.pl. Na zgłoszenia czekamy do 4 maja. Regulamin warsztatów dostępny na stronie www.design-silesia.pl

Zapraszamy również mieszkańców Katowic do obserwowania przebiegu i rezultatów warsztatów oraz włączenia się w dyskusję i czynnego udziału w warsztatach.

Prowadzący warsztaty:
ZESPÓŁ I
Agata Sander i Trond Nicholas Perry
Trond Nicholas Perry skończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim w wydziale rzeźby. Wiele z jego prac charakteryzuje zespolenie sztuki i życia czego efektem jest indywidualne podejście do wzornictwa. Agata Sander jest absolwentką WAPW. Najważniejsze w jej działaniach są zasady zrównoważonego rozwoju, low-tech i zaangażowanie społeczne. Ich praca skupia się na użytkowych rozwiązaniach przestrzennych, w których zasada działania w danym środowisku jest ważniejsza niż estetyczny dogmat.
Do najważniejszych ich prac należą: pięciotonowy katamaran mieszkalny, hydromotoryczna katarynka Quantum, meble na wyposażenie AIR laboratory w CSW w Warszawie. Obecnie pracują nad kolekcją mebli/udogodnień dla LevArt w Levanger w Norwegii.
Aga i Nicholas poprowadzą grupę w języku angielskim.
ZESPÓŁ II
Maciej Czeredys i Magdalena Wrzesień
Warszawscy architekci-urbaniści. Maciej Czeredys równolegle do pracy w pracowni urbanistycznej pracuje przy organizowaniu międzynarodowych konkursów architektonicznych (Nowy Teatr, Muzeum Historii Polski, Sinfonia Varsovia). Współtworzył takie wydarzenia jak: Warszawa w Budowie (1 i 2 edycja), Archigadaniny oraz KNOT (twórca interwencji architektonicznych “Spirala komunikacyjna” w Warszawie we współpracy z prof. TU Vien Peterem Fattingerem i “Kalejdoskop” w Bukareszcie). Jest także współautorem instalacji NA_MIĘTNIE łącząca strukturę architektoniczną, ogród wertykalny, video i muzykę.
Magda Wrzesień pracuje na co dzień w Miejskiej Pracowni Planistycznej. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Odblokuj i współautorem realizowanych przez Stowarzyszenie interwencji, m.in. mobilnych donic miejskich oraz przenośnej przestrzeni publicznej Piazza Gumoleum.
ZESPÓŁ III
Marlena Happach i Natalia Romik
Architektka Marlena poprowadzi grupę razem z Natalią Romik – artystką i architektką specjalizującą się w realizacji obiektów tymczasowych i mobilnych, autorką m.in. napędzanego entuzjazmem obiektu RUMB – łatwej w transporcie i montażu wielofunkcyjnej platformy miejskiej. RUMB jest rozkładany na planie róży wiatrów – nad jej ośmioma rogami rozwiera się kolorowy namiot, który tworzy tymczasowe schronienie dla grupy miejskich nomadów. Ten tabor przemieszcza się przez miasto niczym masa krytyczna, przewożony na tuzinie rowerów ciągnących przyczepki ze sprzętem niezbędnym do postawienia namiotu, zorganizowania spotkania, pikniku albo dyskusji. Natalia pracuje w jednej z warszawskich pracowni architektonicznej a w najbliższym czasie planuje otwarcie doktoratu w prestiżowej szkole UCL w Londynie.
ZESPÓŁ IV
Marek Happach i Wojciech Tylbor Kubrakiewicz
Czwartą grupę poprowadzi Marek Happach – architekt, autor m.in. struktury pawilonu M3- odwzorowującego typowe dla osiedla Służew nad Dolinką mieszkania M3, przeniesionego w przestrzeń publiczną. Dzięki otwarciu ścian pawilonu udało się stworzyć platformę współdziałania i współtworzenia, która pozwoliła odbiorcom odkryć to miejsce na nowo.
Współprowadzącym jest Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz – artysta specjalizujący się w grafice artystycznej, który uprawia również rysunek, fotografię oraz video. Współpracując ze Stowarzyszeniem Odblokuj stworzył murale w przestrzeni publicznej (na ścianie kamienicy przy Równej 21 a także na ujściu ścieków w sąsiedztwie pawilonu M3). Jest także autorem plastycznej aranżacji podwórka, między blokami Muranowa, gdzie na pustym betonowym polu zaproponował namalowanie modułowej trasy do wyścigów w kapsle (Grand Tour de Muranów) wyznaczonej na trasie osiedla.

 

Finał- wernisaż warsztatów: 12 maja, sobota, godz.18.00